Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

No violetīgām batātēm līdz spoku pipariņiem; dārzs nodrošina iztiku jau 20 gadus

Izaudzēto pieskaņo pircēju pieprasījumam

Mazos dārzeņaudzētājus reti dzird publiski sūdzamies par laikapstākļiem vai nejēdzīgi uzblīdušajām izmaksām – viņi raduši paļauties tikai uz pašu spēkiem un, galvenais, rokām. Varbūt tāpēc viņu paliek arvien mazāk, bet kas gan bez viņiem būtu tirgus? Laila Branka no Misas ciema «Vecvagariem» jau vairāk nekā 20 gadus tirgo pašas izlolotos dārza labumus. Viņa atšķirībā no dārzeņu pārpircējiem, kuru tirgos netrūkst, zina katru kastēs sakrāmēto šķirni, kā tā augusi un kā garšo.

Dobes ierīko lielās vannās
Arī «Bauskas Dzīves» viesošanās dienā saimniecībā pamazām pildās kastes tirgus dienai. Piektdienas rīta agrumā Laila būs Baldonē, kur iecienījusi andelēties, jo tur atšķirībā no pilsētu tirgiem joprojām saglabājusies patīkamā un ne tik steidzīgā atmosfēra. Savukārt sestdien viņa ar savu krāšņo dārza labumu sortimentu mēros ceļu uz Vecumniekiem. Un tā jau kopš 1996., 1997. gada – tiklīdz tikusi pie savas automašīnas. Lailai svarīgi, lai brīdī, kad pircēji tirgū ierodas, prece jau būtu glīti sakārtota. Tas arī viņai pašai parasti sniedz lielu gandarījumu: «Cenšos iegaumēt tieši to brīdi, nevis to, cik grūti varbūt tas man nācis.»
Aktuālā «Vecvagaru» tirgus prece pārsteidz ne tikai ar sulīgām krāsām, bet arī, kā mēdz teikt, ar feinšmekeru piedāvājumu. Nu kaut vai violetīgajiem pilnslaidajiem sakneņiem jeb batātēm. Pircējus gan tie vairs pat neizbrīnot. Laila izdomājusi veidu, kā šos karstummīļus mūsu apstākļos ērtāk izaudzēt, ierīkojot tiem dobes lielās vannās. Tās viegli pārsegt, lai nodrošinātu tik nepieciešamo siltumu. Pati gan viņa batātes nav īpaši iecienījusi, taču ir pircēji, kas tos labprāt iegādājas kartupeļu vietā. Šogad raža padevusies labi, turklāt izrādās, ka ēdami ir arī šo augu laksti. Lailas saimniecībā tie uz kārā zoba tikuši kazām.
Līdzās batātēm tikpat pamanāmi arī trejkrāsu minikartupelīši: violeti un rozā no ārpuses un iekšpuses, kā arī dzelteni, ko mīlīgi dēvē par «pīrādziņiem». Violetos Laila pati nopirkusi un pavairojusi, lai pietiek arī tirgošanai. «Pīrādziņus» izdevies sadabūt «Tomātu klubā», bet rozā iedevis kāds tirgus kolēģis. Kastē atlasīti mazākie eksemplāri, kas vārīti vai cepti labi izskatīsies pat uz ļoti izlepuša gardēža šķīvja.
Te jāpiemin vēl viens Lailas kartupeļu eksperiments. Lai pircēji arī oktobrī varētu tikt pie tupeņiem ar plānu miziņu, agrie kartupeļi iestādīti vien jūlijā. Laila gribētu vēl vēlākus, taču grūti tik ilgi saglabāt sēklas materiālu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.