Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Palīdz nosargāt siltumu dzīvībai

Adījumu akcija Ukrainas atbalstam pagarināta līdz gada beigām
Biedrības «Mēs Iecavai» aicinājumam adīt vilnas zeķes Ukrainas aizstāvjiem Latvijā atsaucās daudzi. No 20. septembra līdz 23. oktobrim saņemti apmēram 19 000 pāru. Lielais darbs paveikts sadarbībā ar valsts akciju sabiedrību «Latvijas Pasts» (LP), sabiedrisko organizāciju «Tavi draugi» un citiem atbalstītājiem. «Bauskas Dzīve» ar biedrības pārstāvēm tikās Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkas lasītavā.

Plaša atsaucība
Laumai Neimanei no biedrības «Mēs Iecavai» ideja adīt zeķes ukraiņiem radās, kad «izslēdzās» sākuma apjukums pēc kara sākuma šī gada 24. februārī. Toreiz aukstums neatkāpās, un pienāca arvien vairāk ziņu, ka cilvēki Krievijas iebrucēju plosītajā valstī dzīvo pagrabos. Iecavas pagasta Zālītes iemītniece apjauta darāmo un iespējas. Viņa parēķināja, ka vienatnē uzadīs vienu pāri zeķu divās dienās. Radās doma uzrunāt Latvijas rokdarbnieces un atrast vietu, kur adījumus nodot. «Mēs Iecavai» uzrunāja LP, tagad sakot lielu paldies par uzticēšanos. Meklēta organizācija, kas zina, kā zeķes nogādāt adresātiem. «Apzināju ļoti daudzus un nopriecājos par atsaucību,» atceras Lauma. Zeķes no adītājiem vāca gan pašvaldības, gan sabiedriskās organizācijas, gan uzņēmēji. Lielākos apjomus spēja uzņemt biedrība «Tavi draugi» Zemgales priekšpilsētā Rīgā.

Rudenī nebija šaubu, ka iesāktais jāturpina. Septembra sākumā no Ukrainas pienāca ziņas, ka vajag tieši zeķes. «Domāju, ka nevienam nav šaubu, par ko pašlaik notiek cīņa vienā no Eiropas valstīm. Tieši tāpēc palīdzība nerimstas,» teic Lauma.

Adītāji dziju gan gādā paši, gan mainās, gan sūta cits citam. Komunikācija notiek sociālajos tīklos. Sākumā var izadīt visus pārpalikumus mājās, tomēr vilnas dzija ir jāpērk. Akcijā piedalās arī vilnas pārstrādes SIA «Limbažu tīne», kas pasta nodaļās piedāvā 100% vilnas dziju par zemāku cenu. Vairākas nevalstiskās organizācijas nodarbojas ar ziedoto izejmateriālu vākšanu un izdali.

Pogājamas zeķes
Cik cilvēku atsaucas aicinājumam, saskaitīt nav iespējams. Paciņas LP var nodot neierobežotā skaitā. Jāuzraksta tikai norāde – «Akcija «Adījumi», eksprespasts, Ziemeļu iela 10, Mārupes novads». Tas ir bezmaksas sūtījums bez atpakaļadreses.

Var darināt gan aizsargkrāsas, gan krāsainas zeķes. Ukrainā daudzi dzīvo bez apkures un elektrības. Krāsainie apģērba gabali nonāk pie viņiem. Daļu saadītā aizved uz Latvijas-Krievijas robežu, kur cilvēki pārsaluši un izlijuši, dažkārt pat četras dienas pavadot nepiemērotos apstākļos. «Šķiet, kas tur sīkums – zeķes, bet pamēģiniet izdzīvot aukstumā!», saka Lauma. Viņa novērtē katra devumu. Tas ir Latvijas iedzīvotāju roku un siržu siltums, ko saņem savas zemes aizstāvji pie Melnās jūras.

Iecavniece pirmās ziedojumu pakas ar adījumiem un siltajām drēbēm nodeva tiem, kuri devās ar ziedojumu kravu uz Ukrainu jau 2014. gadā. Viņu toreiz mulsināja, ka ne visi Latvijā saprata, kas notiek. Šogad uz LP Lauma devusies reizes sešas, nosūtot paciņas ar 9 – 10 pāriem. «Kolīdz pabeidzu «bariņu», braucot uz pilsētu, ievedu pasta nodaļā. Zinu, kā ir dzīvot Rīgas centrā un kā – laukos, tāpēc radās doma par iespēju nodot zeķes vistuvāk dzīvesvietai,» stāsta Lauma.

Novembra sākumā saņemta ziņa no «Taviem draugiem», ka vajadzīgas pogājamās zeķes un piedurknes. Ar biedrību bija sazinājušies Ukrainas hospitāļi. Tikai viena paraugzeķe ievainota karavīra kājā, bet, daloties ar šo foto adītāju sociālā tīkla grupās, atsaucība ir liela. Cilvēki iesaka, kā labāk adīt, kādus izmērus, kā precīzāk dalās ar aprakstiem. Jaunais uzdevums ir grūtāks, tomēr rokdarbnieces ir ļoti radošas. Laumai adīt iemācīja vecāmāte jau bērnudārza vecumā. Prasmes pilnveidotas, pabeidzot Amatniecības vidusskolu ar specialitāti – mākslinieciskā adītāja tērpu dizaina iecirkņos.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.