Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pelēcīgā dzīve okupācijas režīmā

Baltijā lielākā padomju laika ekspozīcija aplūkojama Aizkraukles muzejā

Kamēr vecāki un vecvecāki ar interesi aplūko vēstures liecības, jaunākā paaudze pirmajā stāvā sēž uz dīvāna un spaida savas viedierīces, jo dzīvi okupācijas periodā īsti nevar uztvert, – tā ekskursiju vadīšanu skolēniem Baltijā lielākā padomju laika priekšmetu ekspozīcijā raksturo Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja izstāžu kuratore Lilija Jakubenko.

Arī pieaugušajiem ekspozīcija raisa dažādas asociācijas. «Atceros gadījumu, kad pēc muzeja apskates uz dīvāniņa sēž bēdīgs kungs gados. Jautāju, kas noticis, un viņš atbild – tagad tikai pa īstam aptveru, cik pelēka bijusi mana dzīve. Salīdzinot ar mūsdienu laiku, padomju gadi bija daudz pelēkāki, tas tiesa,» atzīst Lilija.

Viesojoties pie Aizkraukles novada reģionālā laikraksta «Staburags» redakcijas kolektīva, avīzes «Ziemeļlatvija» darbiniekiem kopā ar kolēģiem no Alūksnes, Jelgavas un Rīgas bija izdevība iepazīties ar Baltijā plašāko pastāvīgo okupācijas laika priekšmetu ekspozīciju «Padomju gadi». 20. gadsimta 50. – 80. gadu kultūras, sadzīves un materiālajam vēsturiskajam mantojumam veltītā kolekcija izvietota Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja filiālē – Aizkraukles pagasta kultūras nama trijos stāvos 1060 kvadrātmetru platībā. Lauku kultūras nams atrodas aptuveni četrus kilometrus no Aizkraukles pilsētas.

Lūriķa logs
Redzēto ar jautriem nostāstiem un padomju laika folkloru – anekdotēm – paspilgtināja atraktīvā gide Lilija Jakubenko. Viņa skaidro, ka ekspozīcijas mērķis ir parādīt padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā – tā laika ideoloģiju, sadzīvi, darbu un atpūtu, izglītību, kultūru un veselības aprūpi. Kolekcija lielu interesi raisa vidējai un vecākajai paaudzei.

Plaši atainota sadzīve padomju laikā, dzīvokļa interjers 1950. – 1980. gados – mēbeles un sadzīves priekšmeti, trauki, tekstilijas un elektroierīces. Vesela siena atvēlēta TV un radio aparatūrai. Eksponēti pirmo izlaidumu televizori, radiotranslācijas aparāti, apskatāma Rīgas radiorūpnīcā ražotā radiola «Rigonda», tranzistori «Spīdola», «Selga», «Tūrists», skaņuplašu atskaņotājs, plates ar dažādu gadu populāru vietējo un ārzemju mūziku, lenšu magnetofons, diapozitīvu aparāti un diapozitīvi.

Muzeja darbiniece stāsta, ka pēc padomju laika dzīvojamās istabas apskates kāds anglis secinājis: «Jūs nemaz tik slikti neesat dzīvojuši, jums dzīvokļos bijusi virtuvīte, viesistaba, vienīgi nav guļamistabas. Padomju cilvēkiem vienā istabā bija gan dzīvojamā istaba, gan guļamistaba.»

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

 1. Jo peleekaka dzive jo radosaks klust cilveks..mana berniba pagaja padomju laikos….ta bija bezbeediga un briva.vismaz nenozelojui ka man nebija datora un telefona un pusi dzives japavada datoraa…mes berni beernibu pavadijam svaiga gaisaa visos gadalaikos spelejoties pagalmaa ierikojot krumos veikalus skolas..skraidijam pa plavam pukes lasot mezaa lasijam ogas.paliidzeham vecakiem gotinu no ganibam atvest.ziemaa slepojam slidojam.
  .daba musu rotallaukums…un radosuma pamats..zimejam gleznojam rakstijam apsveikuna kartinas gkeznojam pat uz finiera ar guasa krasam..bija skolaa atminu klades..tas bija interesanti…toner ar berna acim vareja pamanit..vecaku smago darbu zemo samaksu un nogurumu..tuksos veikalu plauktus..un ziemaa nesatos gumihas zabacinus ar vilnas zekitem…skolaa kulturas namos bija pasakumi..bet ari tiem biha ideologiska nokrasa..bija oktobreni pioneieri.. tadas ari gramatas dziesmas dzejoli ar komunisma ideologiju…braucam ekskursijas bet tijai psrs robezas….biha ari kas labs leeti visi komunalue pakalpojumi degviela un elektriba par syimbolism samajsu.slimnicas veselibas aprupe izglitiba par brivu.ari sanatorijas..toties privatais auto bija retajam.tas lakmets ir aizgajis..bet cilvekam tas paluek visvairak atminaa.jo tas bija vina laiks..latvija kluva briva..ari mainijas ideologija cilveks vareja veidot dzivi pec saviem uieskatiem.celott kur patik.radas . privatipasumi uznemejdarbiba..skuet ka laimei vairs neko nevajag..parpillni veikali labklajiba..bet cilvekam vienmerir par maz…alkatibas velnins nu mus novedis atkal pie sasistas siles tuksuma nabadzibas un pelecibas…nu gluzi kaa pasakaa par zelta zivtinu…skiet atkal saksies viss no gala…tikai vel briesmigak…kad peleciba parversas bezceribaa..pazud demokratija humanisms un cilvektiesibas tad teiksu draugi vairs nav labi..esiet rafosi un nosaukumu sim laikmetam izdomajiet pasi.

  5
  5
 2. Pilnīgi piekrītu Mirgai! Bij krāsaina, reizēm skarba, smaga daudz ko nevareja nopirkt pat kedas! Bet sporta apavi tik ātri beidzās zem slodzes jo kājas zibēja no rīta līdz tumsai!

  3
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.