Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Populāri un ar «odziņu»

Personvārdi Bauskas novadā un Latvijā; ko un kā iekļauj kalendārvārdu sarakstā

Marta, Emīlija, Alekss, Toms – populārākos 2022. gada vārdus Bauskas novadā nosauc Bauskas novada pašvaldības dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Sandra Kolberga. Šie vārdi ir iekļauti tradicionālo kalendārvārdu sarakstā, tāpat kā citi populārākie pagājušā gada personvārdi.

Tomēr ne visiem bērniem veicas ar vārdiņsvētkiem, jo ir vecāki, kas vēlas dot mazulim vārdu, kādu Latvijā vispār vēl nav vai arī tie ir ļoti reti sastopami. 2023. gadā Valsts valodas centrs kalendārā iekļāvis desmit jaunus personvārdus. Sievietēm tie būs Aurika, Meija, Jurgita, Vaiva un Pērle, bet vīriešiem – Daris, Gerhards, Dzintis, Jumis un Ako.

Jauni personvārdi kalendārā tiek iekļauti reizi trīs gados, un nākamo reizi tradicionālo kalendārvārdu sarakstu plānots pārskatīt 2025. gadā. Lai šogad papildinātu kalendārvārdu sarakstu, Valsts valodas centra kalendārvārdu ekspertu komisija izvērtēja aptuveni 300 pieteikumu.

Lai nav pārprotams
Lai vārdu iekļautu kalendārā, tam ir jāatbilst vairākiem kritērijiem. Pirmais kritērijs – vārda cilme, un priekšroka tiek dota latviskas vai lietuviskas cilmes personvārdiem, piemēram, Daivis, Ritums, Audra, Ģedimins. Arī pazīstamiem senģermāņu cilmes vārdiem ir izredzes iegūt svinamdienu vai citiem tradicionāliem, daudzām tautām raksturīgiem klasisko valodu vārdiem no latīņu, grieķu, senebreju un citām valodām. Nākamais svarīgais kritērijs, lai vārdu atzītu par iekļaujamu kalendārā, ir tā nozīme. Valsts valodas centra eksperti iesaka izvairīties no vārdiem ar negatīvu vai pārprotamu nozīmi un min šādus nevēlamus vārdus – Kails, Stīvs, Alcis. Te varētu minēt par anekdoti kļuvušo vārda un uzvārda savienojumu – Stīvs Gailis. Jebkurš uzvārds, kuram latviešu valodā ir kāda nozīme, savienojumā ar personvārdu Stīvs var izraisīt apkārtējo izbrīnu, piemēram, Stīvs Bērziņš, Stīvs Ozoliņš, Stīvs Kalniņš.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.