Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saimnieciskā, kultūras dzīve un okupācijas laiki

Notikumi jūlijā Bauskā dažādos gados, arī pirmais reģistrētais satiksmes negadījums

Pēc Pirmā pasaules kara Latvijā notikušās agrārās reformas laikā liela daļa Bauskas pareizticīgo draudzes zemes īpašumu tika nacionalizēta un nodota Bauskas pilsētai; līdz ar to par pašvaldības lauku īpašumu kļuva teritorija ārpus toreizējās pilsētas robežām (tag. Uzvaras, Skolas, Brīvības un Pilskalna ielas apkārtnē). To sadalīja gruntsgabalos, un 1926. gada 3. jūlijā Bauskas pilsētas domē notika apbūves gabalu izloze individuā-lo māju celtniecībai jaunajā Bauskā.

Otrā pasaules kara liecības
Pēc Otrā pasaules kara, kas Bauskā radīja lielus postījumus, 1950. gada 19. jūlijā tika pabeigti 1940-to gadu nogalē sāktie pilsētas sakopšanas darbi: bija novāktas karā sagrauto ēku drupas, nokrāsotas un atjaunotas daudzu ēku fasādes, saremontētas ietves un brauktuves, vairākās vietās izveidoti jauni apstādījumi, bet 21. jūlijā apmeklētājiem tika atvērts pēc kara postījumiem atjaunotais Bauskas kultūras nams (tag. kultūras centrs).

2001. gada 10. jūlijā Bauskā tika atrasta viena no Otrā pasaules kara notikumu liecībām. Proti, veicot Kalna ielas rekonstrukciju, iepretim 14. namam vairāku metru dziļumā bija nesprāgusi 500 kg smaga aviobumba, kas pēc izrakšanas tika aizvesta uz smilšu karjeru Vecumniekos un iznīcināta. Tās sprādziens karjerā izveidoja apmēram 20 metrus platu un 5–6 metrus dziļu bedri. Lieki piebilst, uz kādas «elles mašīnas» vairāk nekā 55 gadus bija noritējusi pilsētnieku dzīve Bauskas centrā uz vienas no visdzīvākajām satiksmes artērijām.

Postījumus pilsētai dažādos laikos radījusi ne tikai karadarbība, bet arī dabas kataklizmas, dažas no kurām ir notikušas tieši jūlijā. 1995. gada 22. jūlijā Bauskā tika reģistrēta viesuļvētra ar virpuļviesuli, kas radīja pamatīgus postījums pilsētā: nolauztus un sagāztus kokus, noplēstus jumtus, mazdārziņos pa gaisu aiznestas siltumnīcas u. tml. Savukārt 2009. gada 16. jūlija pēcpusdienā Bausku piemeklēja spēcīgs lietus, pēc kā dzīve pilsētā kādu laiku bija paralizēta, jo ielas bija pārvērtušās upēs, parki un laukumi – dīķos.

Vizuālās pārmaiņas
1960. gada 20. jūlijā pēc pārbūves atklāja jaunuzbūvēto Mēmeles tiltu, kāds tas Bauskā bija līdz pašām 20. gadsimta beigām, kad notika tilta paplašināšana un tas ieguva pašreizējo izskatu.
2018. gada jūlijā tika pabeigta atpūtas vietas ar strūklaku izbūve Mūsas upes kreisajā krastā pirms tilta.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.