Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Stelpes «Pavasaros» atsācies rosības ziedonis

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas biroja augkopības konsultantam Edgaram Dzelmem jūlijā aprit pirmais darba gads amatā. To viņš savieno ar lauku attīstības konsultanta pusslodzi Bauskas novada pašvaldībā.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā jaunietis ieguva bakalaura grādu uzņēmējdarbības lauksaimniecībā specialitātē un 2021. gadā lauksaimniecības zinātņu maģistra grādu ar specializāciju dārzkopībā.

Semestris Lisabonā
Jaunais speciālists strādājis vairākās zemēs Eiropā. Anglijā tas bija viens no valsts lielākajiem olu uzņēmumiem, kurā ražošanas cikls bija no vistas līdz iepakojumam. Austrijā milzīga kartupeļu audzētava. Savukārt Portugālē gūts priekšstats par vīnogulāju kopšanu un vīna darīšanu.

Daļa praktiskās pieredzes gūta jau studiju laikā, piemēram, uz Portugāli Edgars devās, piedaloties Eiropas Savienības «Erasmus+» studentu apmaiņas programmā. Viņš Lisabonas Lauksaimniecības universitātē studēja vienu semestri. Par to pats jūtas lepns, priecīgs un pateicīgs: «Mana stihija ir mācīties. Gribu izstrādāt vēl vienu maģistra darbu. Iespējams, biznesā.»

Kad Anglijā ražotnē uzzināja par stelpieša izglītību, viņam piedāvāja palikt par 70 000 eiro lielu gada atalgojumu. Viņš atteicās, jo negribēja «pārdoties». Garu, smagu stundu darbs birojā, neredzot sievu un bērnus, nevilināja. «Vai par to naudu arī rakstīsit? Cilvēki domās, ka esmu muļķis,» smejas Edgars.

Sirdī lauki
Edgars bakalaura darbā pētīja krūmmellenes. Lai novērotu augšanu, viņš izveidoja nelielu ogulāju placi ar dažādām šķirnēm. Augi iegādāti mazi, viengadīgi, šovasar tie jau ir sešus septiņus gadus veci. Pagājušajā nedēļā, kad «Bauskas Dzīve» tikās ar Edgaru un viņa draudzeni Lauru Lenšu, kāda šķirne vēl ziedēja. Saimnieks ogulājus nemēslo, tie aug bioloģiski. Cilvēki ļoti interesējas par šo kultūraugu. Edgars dzirdējis, ka kādam iedzīvotājam no krūma ogu neesot septiņus gadus. Tādā gadījumā viņš iesaka pārbaudīt augsnes pH jeb skābuma līmeni. Pats stelpietis, stādot augus, kūdru maisījis kopā ar melnzemi. Lai uzturētu augsnes skābumu, kūdra augiem jāuzber katru rudeni.

Edgars un Laura ir pilsētnieki. Jaunietis visu mūžu dzīvojis Dobelē, bet meitene ir no Ziemeļvidzemes pilsētas Rūjienas Valmieras novadā. Abi iepazinušies universitātē, nevis internetā, kā pašlaik tas bieži notiekot. Laura Jelgavā studēja lauksaimniecību. Pašlaik strādā telekomunikāciju uzņēmumā Bauskā.

Pēc rūjienietes vecvecāku Valentīnas un Jāņa Eihbaumu aiziešanas mūžībā jaunieši apmetušies mantotajā īpašumā – mājās «Pavasari» netālu no Nīzeres Stelpes pagastā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.