Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

«Stipri vakar – brīvi šodien!»

Turpinām otrdien aizsākto aprakstu par atsevišķiem jaunā tūrisma piedāvājuma «Militārais mantojums» objektiem Ādažu novada Carnikavas pagastā un Mangaļsalā Rīgā.

Braucienā uz bijušo padomju armijas pretgaisa aizsardzības karaspēka daļas apmetni Mežgarciemā Carnikavas pagastā ceļotājus pavadīja Ivars Dimdiņš, Carnikavas novadpētniecības centra speciālists. Viņš stāstīja, ka padomju okupācijas perioda kartēs Mežgarciems neeksistējis. Tā teritorija parādīta kā daļa no meža vai iezīmēta kā «pionieru nometnes vieta». Nekas neliecināja, ka tur atradās padomju militārpersonām būvēta pilsētiņa ar pretgaisa aizsardzības bāzi. Mājaslapā militarais.celotajs.lv minēts, ka šis ir viens no padomju armijas objektiem, kas Latviju padarīja par vienu no militarizētākajām vietām pasaulē.

Mūsdienās armijas bāzes teritorija ir brīvi aplūkojama, tur saglabājušās uzskatāmas pagātnes liecības – militārās būves un īpaši interesanti padomju armiju un PSRS reprezentējoši vides objekti.

Ir uzstādīti četri informatīvi stendi par militārajām aktivitātēm Carnikavas apkārtnē un Vidzemes piekrastē no 1917. gada līdz padomju laikiem. Divi no stendiem pašlaik ir aizklāti ar melnu plēvi, un uzraksts vēsta, ka tos pašlaik atjauno. I. Dimdiņš atklāja, ka stendi ir sabojāti atkārtoti, turklāt ļoti mērķtiecīgi – no virsmas rūpīgi tiek izgriezts vārds «okupācija», kur tas minēts kopā ar – «padomju». Viņš atzina, ka simboliski te karš nav beidzies, cīņa par jēdzienu «padomju okupācija» vēl turpinās.

Mežgarciemā aplūkojami vairāki raķešu tehnikas glabāšanas angāri un citas militārās būves. Speciālists pastāstīja, ka militārajā bāzē bija izvietotas pārsvarā S-200 pretgaisa aizsardzības raķetes. Dzelzs-betona angāri pamazām apaug ar kokiem, bet joprojām ir iespaidīgi nesenās pagātnes liecinieki.

Armijas pilsētiņas teritorija bijusi apjozta ar betona bareljefu žogu, ko rotāja PSRS un padomju armijas propagandas simboli, tēli un saukļi. Pirms dažiem gadiem vairāki no bareljefiem savākti vienuviet un izveidots apskates objekts. Uz viena no tiem ir vēstīts «Dzīves likums – pastāvīgi būt kaujas gatavībā» (tieši tulkots no krievu val. – red.), tas raisīja pārdomas un atziņas. Vēl pirms Krievijas uzbrukuma Ukrainai šo saukli varētu uztvert kā eksotisku liecību par PSRS laikiem, turpretī tagad tas tieši attiecināms uz mums pašiem.

Mangaļsalas nocietinājumu teritorija Rīgā pie Daugavas ietekas jūrā ir kā apjomīga militāra ekspozīcija dabā. Vedot garā pastaigā meža apvidū, ar vairākiem militārajiem objektiem ceļotājus iepazīstināja pārgājienu vadītājs Jānis Zariņš. Viņš pastāstīja, ka Mangaļsala kļuvusi par vienu no populārākajiem pārgājienu maršrutiem. Te izbūvēti jauni autostāvlaukumi, top audiogids, un prognozējams tūristu skaita pieaugums nākotnē. Pateicoties tam, ka vairāk nekā 100 gadus sala izmantota militārām vajadzībām, tā bijusi pasargāta no intensīvas pilsētas apbūves. Sala iekļaujas dabas parka «Piejūra» teritorijā, kur vienlaikus var izzināt militāro vēsturi un pavadīt laiku dabā. Te skatāmas būves pat no 400 gadu senas vēstures, bet visvairāk aplūkojami objekti, kas liecina par militāro vēsturi ap 150 gadu periodā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.