Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Apkures sezona klāt! Taupīs visi

Lielās katlumājas tarifus šoziem, visdrīzāk, saglabās salīdzinoši zemus. Tomēr pašvaldību iestādēm arī salīdzinoši neliels tarifu pieaugums nozīmēs nespēju norēķināties par apkuri.
Foto – IVARS BOGDANOVS

Tāpat kā visā Latvijā arī Bauskas novadā šī gada ziemas sezonas lielākā problēma daudziem būs apkures tēriņu nomaksāšana. Novada pilsētās gan tarifu pieaugums nav tik liels, kā tas ir mazākās apdzīvotās vietās, bet publiskajām iestādēm arī salīdzinoši neliels pieaugums var pārsniegt atvēlētos līdzekļus.

Apkures nodrošināšanas sistēmas dažādās Bauskas novada izglītības iestādēs ir atšķirīgas. Tas var būt pieslēgums pie centrālapkures, savs apkures katls vai pat elektriskais siltumsūknis. Skolu vadībai atkal jādomā, kā ietaupīt un reizē nesaldēt skolēnus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dažādi risinājumi
Vecumnieku apvienības Skaistkalnes vidusskolai ir salīdzinoši vienkāršs un tajā pašā laikā dārgs apkures veids ar elektrisko siltumsūkni. «Mēģināsim taupīt. Piektdien vakarā slēgs ārā, svētdien vakarā nāks slēgt iekšā, lai pa nakti uzsilst. Paredzēts, ka divas dienas apkure nedarbosies. Tas vienalga būs daudz maksājumā, jo tā ir elektrība. Esam sastādījuši savu taupības kārtību, ko un kā darīsim. Tomēr daudz ko uzlabot nav – lampas, arī dienas gaismas, esam palēnām nomainījuši pret LED spuldzēm. Vairāk būs jāpiestrādā pie disciplīnas par apgaismojuma izslēgšanu – gan skolotājiem, gan skolēniem būs jāskatās. Temperatūru skolā nemazināsim, jo noteikumi prasa 20 grādus, un tik daudz skolā arī būs. Āra apgaismojumu arī slēgsim ārā, kad varēs,» stāsta skolas direktore Svetlana Vāverniece.

Iecavas vidusskolā apkure pieslēgta, bet arī tikai minimālā režīmā. Stāsta direktora vietniece saimnieciskajā jomā Daiga Skuja: «Apkure no pirmdienas pieslēgta minimālā režīmā. Ņemot vērā Bauskas novada izstrādātās vadlīnijas, esam sastādījuši savu taupības plānu iespēju robežās. Esam vienojušies ar uzņēmumu «Iecavas siltums», ka pieregulē temperatūru, lai dienā nepārsniedz 20 grādus un naktī būtu par četriem grādiem zemāk. Lielākajai daļai skolas ir LED apgaismojums, bet vēl dažas lampas ir plānots mainīt. Testa režīmā mēģinājām uzlikt arī taimerus, lai karstā ūdens boileri pa nakti slēdzas ārā. Ir telpas, kur uzlikti kustību sensori, lai gaisma veltīgi nedeg. Skola ir siltināta, bet sen atpakaļ. Tarifs arī nav ļoti liels – stipri pa finansēm «nesitīs», bet jātaupa ir.»

Cer uz saulīti
Bauskas skolas apkuri pašlaik ieslēdz vai nu ļoti minimāli, vai nemaz. Top energotaupības plāni, un galvenā cerība tiek likta uz «maigiem» laika apstākļiem ziemā.

«Apkuri tikko ieslēdzām tikai jaunajā korpusā. Bija ļoti auksti sporta namā «Mēmele», tur sildījām. Skolas veco daļu vēl neapkurinām. Veiktā siltināšana palīdz noturēt siltumu, lai arī jaunajā korpusā ar to ir problēmas. Vienmērīga temperatūra visā skolā arī nav. Tādu režīmu noturēsim līdz brīvlaikam. Kad ir saulīte, uzreiz telpas tiek piesildītas. Īpaši jaunajā korpusā, kur vairāk kabinetu saules pusē. Šis gads nebūs viegls, ceram, ka nebūs auksta ziema,» vērtē Bauskas Valsts ģimnāzijas direktore Linuta Ģerģe.

«Domes rīkojums bija sastādīt energoefektivitātes plānu. Būs mācību seminārs par šo jautājumu. Esam runājuši ar skolotājiem, bet plāns vēl ir tapšanas stadijā. Pārsvarā taupīsim ar apgaismojumu, kuru var ieslēgt daļēji. Pašlaik apkuri neesam ieslēguši un domājam, ka šonedēļ nepieslēgsim. Ļoti maz līdzekļu atlicis apkurei, lai nomaksātu. Ir jātaupa. Pašvaldība gan solīja palīdzēt, ja naudas pietrūks. Nākotnē domājam, ka sestdien, svētdien un vakaros būs jāpiegriež, bet tas arī tīri nosacīti – pēc tam telpas vienalga būs jāpiesilda. Varētu taupīt ar ventilācijas sistēmas nedarbināšanu, bet arī tur nav tik vienkārši. Mēģinā-
sim ieekonomēt, domes rīkojumā uzstādījums ir ietaupīt vismaz 15 procentus,» stāsta Bauskas pilsētas pamatskolas direktors Jānis Rumba.

Dažādi enerģijas avoti
Pašvaldības kapitālsabiedrība SIA «Bauskas siltums» tikmēr strādā normālā režīmā. «Šonedēļ sāka slēgties klāt SIA «Vides serviss» mājas. Domāju, ka tuvākajā laikā siltumu palaidīs lielākajā daļā ēku,» vērtē uzņēmuma valdes loceklis Ilmārs Rūsis. Uzņēmumam sagatavošanā ir arī apkures tarifs, kas varētu būt zināms līdz 13. oktobrim. Plānots, ka juridiskajām personām varētu būt apmēram 90 eiro par megavatstundu, bet iedzīvotājiem ar valsts atbalstu ap 80 eiro. «Paralēli īstenojam propāna gāzes projektu – jautājums tikai, kad to paspēsim,» norāda I. Rūsis.

Pilnībā gatavi jaunajai apkures sezonai ir SIA «Iecavas siltums». «Centralizētā siltumapgāde Iecavā ir videi draudzīga, jo nodrošina ilgtspējīgu ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus. Straujās svārstības dabasgāzes tirgū nespēja būtiski ietekmēt SIA «Iecavas siltums» tarifu, jo izmantojam daudzveidīgu kurināmo. Sabiedrības veiksmīgi izvēlētās biznesa stratēģijas rezultātā, savlaicīgi pārejot uz gandrīz pilnīgu dabasgāzes aizvietošanu ar šķeldu, ir izdevies nepieļaut strauju siltumenerģijas tarifa pieaugumu, ņemot vērā būtisku dabasgāzes cenu kāpumu. Pašlaik Iecavas pilsētā siltumenerģijas tarifs ir 64,29 eiro par megavatstundu, bet no 17. oktobra siltumenerģijas tarifs būs 68,42 eiro par megavatstundu. Siltumenerģijas tarifs būs zem vidējā siltumenerģijas tarifa valstī,» informē uzņēmuma valdes loceklis Andis Kaspars.


Uzsildīšana izmaksā dārgāk

Komentē Andis Kaspars, SIA «Iecavas siltums»:
– Iestājoties samērā vēsam laikam, daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās palielinās mitruma daudzums dzīvokļos. Pašlaik mājās ir izveidojusies situācija, kad vieniem vajag pieslēgt apkuri, bet citi vēl negrib, aizbildinoties ar ekonomiju. Tas ir maldīgs pieņēmums, jo, vilcinoties ar apkures pieslēgšanu, ēkas pēc vasaras sezonas atdziest un pastiprināti uzņem mitrumu. Tas ne tikai nenāk par labu ēku konstrukcijām, bet arī palielina nepieciešamo siltumenerģijas daudzumu, lai ēku uzsildītu. Lai atdzisušu ēku uzsildītu līdz komforta līmenim, būs jārēķinās ar lielāku siltumenerģijas patēriņu, lai izspiestu aukstumu un mitrumu no ēku sienām, kas nozīmē lielākas siltumenerģijas izmaksas. Pārejas periodā daudzi izmanto elektriskos sildītājus savu īpašumu apkurināšanai. Jāatceras, ka elektrības cena ir gandrīz četras reizes lielāka par siltumenerģijas cenu. Pievēršam uzmanību, ka tie, kuri cietīsies līdz pēdējam, nepieslēdzot apkuri, riskē ne vien ar to, ka var sākties pelēšana un nodarīts kaitējums veselībai, bet arī nākotnē var nākties veikt pamatīgākus remontdarbus. Iesakām laikus uzsildīt mājas līdz komforta līmenim, lai mazinātu siltumenerģijas izmaksas aukstajā periodā.
Vēsturiski apkures sezona tiek sākta tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra noslīd zem +8 grādiem. Taču to māju iedzīvotāji, kurās vēlas pieslēgt apkuri agrāk, var pieteikt pakalpojuma saņemšanu, vēršoties pie sava apsaimniekotāja.


Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Viens liels labums no šī visa ir – var taisīt 100 seminārus par energoefektivitāti, bet tāpat neviens galvā tos neņems – tagad apstākļi motivē domā aktīvāk. Dzīvē ļoti bieži notiek kā pasakā par 3 sivēntiņiem, bet ne vienmēr nifnifi un nafnafi izdara pareizos secinājumus. 🙂

  2. Vieni taupīs , citi uzvārīsies – kapitāla nezūdamības likums .

  3. Ja taupa ,tad vajag taupīt.Šodien vērām vaļā logus.Istabā 23 grādi.Kāpēc tagad jākurina?Vēl jau nav auksts!

    5
    1
  4. Ja tev ir 23 grādi tad vari vērsties pie apsaimniekotāja ar prasībbu pazemināt temperatūru līdz 19 grādiem, jo valdības lēmums paredz, ka no oktobra līdz aprīlim apkures temperatūrai ir jābūt ne zemākai par 18grādi un ne augstākai par 19

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.