Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Sadarbojas sēklaudzētāji, augu aizsardzības līdzekļu ražotāji un Bauskas novada zemnieku saimniecība «Eriņi»

Sadarbojas sēklaudzētāji, augu aizsardzības līdzekļu ražotāji un Bauskas novada zemnieku saimniecība

Zemnieku saimniecības «Eriņi» Spolnieku demonstrācijas laukos, kas ir Bauskas novada Dāviņu pagastā, pagājušajā nedēļā notika tā dēvētā Lauku diena, kas reizē bija unikāls Eiropas kopprojekts.

Unikalitāte ir tajā, ka pirmo reizi neatkarīgas kompānijas «Syngenta seeds» – sēklu selekcijas firma, kas rada jaunas šķirnes un hibrīdus, kā arī izplata to sēklas, – vieni no pasaulē vadošajiem augu aizsardzības līdzekļu ražošanas uzņēmumiem «Syngenta» un «Adama» sadarbībā ar profesionālo un pieredzes bagāto Grantiņu ģimenes zemnieku saimniecību «Eriņi» kopā veic lauku izmēģinājumus, «Bauskas Dzīvei» skaidro Aigars Leitis, «Syngenta seeds» tirdzniecības vadītājs Baltijas valstīs.

Firmas «Adama» tirdzniecības vadītāja Latvijā Evita Šķestere savukārt šo sadarbības projektu nosauca pat par maģisku, jo kopā strādā zinātnieki un lauksaimnieki, lai rezultāts būtu ekonomiski pamatots un videi draudzīgs. Evita pārstāv augu aizsardzības līdzekļu ražotājus, viņa min, ka mūsu reģiona viena no īpatnībām, ka te visvairāk augi slimo ar dzeltenplankumainību, bet viņa lepojas, ka ir risinājumi tās apkarošanai.


Aizvien izturīgākas un ražīgākas šķirnes
Lauku dienas apmeklētāji 22. jūnijā bija daudzi novada un Latvijas zemnieki. Viņi tika iepazīstināti ar vismaz 11 ziemas rapša šķirnēm, astoņām ziemas kviešu, sešām ziemas miežu šķirnēm. Īpaša vērība veltīta jaunumam – hibrīdajām ziemas miežu šķirnēm. A. Leitis uzsver hibrīdu priekšrocības – tie labāk pacieš nelabvēlīgos laikapstākļus, arī sausumu, kas skar aizvien biežāk; mazināta slimību ietekme, lielākas ražas var iegūt. «Eriņos» izmēģinājumu laukos skatītās ziemas miežu hibrīdās šķirnes, piemēram, jaunums ‘SY Dakoota’ vai ‘SY Baracooda’ un citas izskatās labi, kā teic A. Leitis, «varētu iet uz augstām ražām, jo tagad pietiek gan mitrums, gan siltums, gan arī šie augi pietiekami pabaroti un aizsargāti no slimībām. Varētu iegūt pat 8 – 10 tonnas graudu no hektāra.»

Kā lauksaimnieki jokoja – rapša lauks esot labs, ja uz rapša uzlikts kaķis tam pa virsu varot lauku pārskriet, tik stingri un blīvi augiem jāturas. Kaķi neviens līdzi nebija paņēmis, bet tāpat speciālisti vērtēja, ka ziemas rapsis labi audzis, tajā paslēpties var.

«Syngenta» Latvijas nodaļas vadītājs Gaidis Meikšāns un Evita Šķestere no «Adama» rūpīgi vērtēja, kā laukos pielietotas tehnoloģijas, augu aizsardzības līdzekļi. Pagājušajā nedēļā slimību izplatība konkrētajos laukos nebija novērojama, vietām pavisam minimāli, vērā neņemamā daudzumā G. Meikšāns miltrasu un dzeltenplankumainību «ar brillēm saskatījis». Tomēr esot jāpatur prātā, ka lielajā karstumā, kas nu ir klāt, būs slimību apdraudējums. «Šogad ir visas iespējas iegūt lielu ražu, bet visas iespējas arī tur, kur nebūs ievērotas tehnoloģijas un apstrādāti lauki ar augu aizsardzības līdzekļiem, ka var būt lieli zaudējumi,» prognozē G. Meikšāns.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.