Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valsts prezidenta vēlēšanas – kas, kur, kad un kā?

Sestdien pusnaktī noslēdzoties kandidātu pieteikšanas termiņam, pretendenti uz Valsts prezidenta amatu pieteikti trīs, un vēlēšanās 31. maijā uz augsto amatu kandidēs trīs partiju virzītie pārstāvji: Apvienotais saraksts (AS) Valsts prezidenta amatam virza savu dibinātāju, uzņēmēju Uldi Pīlēnu, «Progresīvie» – publiskās pārvaldības eksperti Elīnu Pinto, bet «Jaunā Vienotība» (JV) – ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (JV).

Der zināt, kāda ir likumā noteiktā kārtība, kā notiek kandidātu izvirzīšana un Valsts prezidenta vēlēšanas.

Ko var ievēlēt
Satversme nosaka, ka par Valsts prezidentu var ievēlēt pilntiesīgu Latvijas pilsoni, kurš sasniedzis 40 gadu vecumu. Par Valsts prezidentu nevar ievēlēt pilsoni ar dubultpilsonību. Viena un tā pati persona nevar būt par Valsts prezidentu ilgāk kā astoņus gadus pēc kārtas. Ja persona, kura ir bijusi Valsts prezidenta amatā secīgi jau divus termiņus, noslēdzoties savai prezidentūrai, vienu termiņu izlaiž, tad tai atkal ir tiesības tikt ievēlētai par Valsts prezidentu divus termiņus pēc kārtas. Šis konstitucionālais nosacījums ir paredzēts kā barjera varas pārlieku ilgai koncentrācijai vienas personas rokās, sekmē varas atjaunošanos un nodrošina varas dalīšanas principa pilnvērtīgu funkcionēšanu, skaidrots Satver-smes komentāros.

Savukārt saskaņā ar Valsts prezidenta ievēlēšanas likumu par Valsts prezidentu var ievēlēt Latvijas pilsoni ar nevainojamu reputāciju. Likums gan nenosaka kritērijus šādai reputācijai. Nevainojamas reputācijas mēraukla ir ietverta daudzos likumos un bieži – atšķirīgās formās. Piemēram, valodas vārdnīcās skaidrojums ir neizteiksmīgs: reputācija ir sabiedrībā izplatīts vērtējošs uzskats par kādu cilvēku, tā īpašībām, darbības nozīmīgumu.

Kas un kā izvirza kandidātus
Saskaņā ar Valsts prezidenta ievēlēšanas likumu prezidenta amata kandidātu izvirza Saeimas deputāti. Satversmē un Saeimas kārtības rullī nav noteikts konkrēts deputātu skaits, kas ir tiesīgi izvirzīt prezidenta kandidātu. Savukārt Valsts prezidenta ievēlēšanas likumā runāts par deputātu, kurš var izvirzīt Valsts prezidenta amata kandidatūru. Praksē tomēr Valsts prezidenta kandidatūru izvirza vairāki deputāti, secināts Satversmes komentāros.

Kandidatūras Valsts prezidenta amatam iesniedzamas Saeimas Prezidijam rakstveidā ne agrāk kā 60 dienas un ne vēlāk kā 55 dienas pirms esošā Valsts prezidenta pilnvaru laika beigām.

Kandidātu skaits nav ierobežots. Kandidātu atbilstību likuma prasībām, saņemot atzinumus no dažādām institūcijām, pārbauda Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Par kandidatūru noraidīšanu lemj Saeima.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. NA ir tādā pašā pozīcijā kā Lukašenko attiecībā pret Putinu. Vēlēšanas parādīs NA tautiskos principus vai to pilnīgu neesamību. Latvenergo, par ko bija referendums, arī jāpārdod? Un viss pārējais arī jāpārdod? Pilnīga verdzība? Tādā gadījumā NA var aizmirst par nākamajām Saeimas vēlēšanām.

    2
    1
  2. Nebalsoju par progresīviem, taču izskatot , ko viņi virza…ja būtu atklātas un tiesas velesanas- balsotu par viņu…pietiek paskatīties, ko izcinijusi un, kur strādājusi. Mana skatījumā cienīga prezidente….

    2
    2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.