Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Veselības mācība skolās – vai glābiņš?

Pandēmija un karš Ukrainā parāda, ka sabiedrībai trūkst zināšanu par elementāriem veselības jautājumiem. Gandrīz trīs gadus ik uz soļa skanēja atgādinājumi par nepieciešamību mazgāt rokas – ieradumu, kas būtu jāapgūst jau bērnudārza vecumā. Turklāt Latvijā ir vieni no sliktākajiem veselības rādītājiem Eiropas Savienībā.

Latvijas Jauno ārstu asociācija risinājumu redz veselības mācības atjaunošanā visās skolās. Šis jautājums kā karsts kartupelis viļāts jau vismaz gadus desmit.

«Kopš tā laika, kad veselības mācību kā atsevišķu priekšmetu likvidēja, iedzīvotāju veselības rādītāji kļuvuši vēl sliktāki nekā iepriekš,» bažas pauž Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes locekle Ieva Znotiņa. Tādēļ organizācija ar atklātu vēstuli vērsusies pie Latvijas politiķiem – premjera Krišjāņa Kariņa, izglītības un zinātnes ministres Anitas Muižnieces, veselības ministra Daniela Pavļuta, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Arvila Ašeradena un citiem. Tajā jaunie ārsti rosina atjaunot skolās veselības mācību kā obligātu mācību priekšmetu.

Izglītības programmā tā kā atsevišķs priekšmets bija iekļauta līdz 2005./2006. mācību gadam. Lēmumu par veselības mācības likvidēšanu pieņēma, vēloties izvairīties no izglītības satura sadrumstalošanas, tomēr rezultāts iznāca pilnīgi pretējs. «Pēc veselības mācības integrēšanas sociālo zinību blokā Latvijas skolēnu veselības stāvoklis ir pasliktinājies: skolēni lieto alkoholu, smēķē, viņiem raksturīgs mazkustīgums, neveselīga uztura lietošana,» atsaucoties uz Pasaules Veselības organizācijas datiem, jau 2012. gadā trauksmi cēla toreizējā veselības ministre Ingrīda Circene.

Par veselības mācības kā atsevišķa priekšmeta atjaunošanu pēdējās desmitgades laikā runājuši vēl citi nozares ministri. Tomēr viņu kolēģi izglītības lauciņā, kā arī skolās strādājošie nekad īpašu interesi par to nav izrādījuši.

Viņu arguments vienmēr bijis – veselības mācība ir iekļauta citu priekšmetu saturā. Valsts izglītības satura un eksaminācijas centrs Sandras Falkas vadībā 2014. gadā aktualizēja programmas paraugu. Tajā tika ietvertas tādas tēmas kā garīgā veselība, psihosomatika, emocijas, izdegšana, attiecības, vardarbība, aptaukošanās, veselīgs uzturs un citas. Reāli praksē programma nekad nav ieviesta.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.