Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vienkāršs papīra gabaliņš ar milzu spēku

Latviju apceļo izstāde par vēlēšanu biļeteniem dažādās valstīs tagad un agrāk

Tikko aizvērušās vēlēšanu iecirkņu durvis, šķiet, tik pašsaprotami, ka mums rokās bija 19 vēlēšanu biļeteni, no kuriem bija jāizvēlas viens un jāievieto aploksnē. Bet vai iespējami arī citādu veidu biļeteni? Kā vēlēšanas notiek citās valstīs, un kā tās notika senākos laikos? Uz šo jautājumu bezgala interesantas atbildes meklēju Cēsīs, kur bija apskatāma informatīvā izstāde «Vēlēšanu biļetens. Vienkāršs papīra gabaliņš vai varas instruments?». Publikācijas sagatavošanā izmantoti materiāli no «pasakumi.cesis.lv», «e-druva.lv».

Var spēlēt bingo
Visā Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā ir 25 miljoni reģistrēto vēlētāju, bet retais zina, kāpēc vēlēšanu biļetens izskatās tāds, kāds tas ir.

Izstādi veido reāla izmēra oriģināli vēlēšanu biļeteni no senām un pavisam nesenām vēlēšanām Dānijā, Somijā, Vācijā, Lietuvā un Zviedrijā. Savukārt vairāki vēlēšanu biļeteni no citām valstīm, piemēram, no Bangladešas, Vjetnamas, Čīles, parāda gan svarīgas atšķirības, gan līdzības. Starp citu, Eiropā tikai Beļģijā un Maltā vēlēšanās jāpiedalās obligāti, ja ne – jāmaksā valstij sods.

Izstādē, noskenējot kvadrātkodu, var lietot audiogidu. Iespējams spēlēt bingo, kur jāatbild uz dažādiem jautājumiem. Apskatāmas arī dažas balsošanas iekārtas.

Biļetens ar Supermenu
Tie, kas apmeklējuši izstādi, nebeidz vien paust izbrīnu, ka tik daudz variantu ir it kā necilajai lapiņai, ko sauc par vēlēšanu biļetenu. Kas zina, varbūt kādreiz Latvijā sāks domāt, ka vēlēšanu biļetenos izmantojam pārāk daudz papīra, un aizņemsimies ideju no somiem.

Somijā iztiek ar vienu vēlēšanu biļetenu, kuram pa vidu iezīmēts aplis. Tajā ieraksta numuru, par kuru grib balsot. Savukārt pie sienām ir saraksti ar katra deputāta kandidāta numuru. Vēlētājam jau iepriekš jāzina, par ko balsos, un aplī jāieraksta tā cilvēka numurs. Asprāši gan aplī dažkārt iezīmē Supermenu. Ja neveicas ar zīmēšanu, aplī iesaka ierakstīt jebkuru labu cilvēku, kuru vēlētājs gribētu redzēt deputātu rindās.

Vēl izstādē redzams, ka papīra taupīšanas nolūkos dažās valstīs praktizē variantu, ka vienā lapā ir visi saraksti un deputātu kandidāti.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.