Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Zemgalē atklāts līdz šim valstī nebijis kartupeļu parazīts

Speciālisti brīdina – agresīvais tārps var radīt ievērojamus postījumus

Šogad Latvijā pirmo reizi konstatēta kartupeļu bālā cistu nematode. Tā atklāta kādā kartupeļu audzēšanas saimniecībā Zemgalē. Precīzāku vietu Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) neizpauž.


VAAD pārbaudes laikā ņemtā kartupeļu paraugā pēc laboratoriskās testēšanas konstatēts Eiropas Savienības karantīnas organisms – kartupeļu bālā cistu nematode («Globodera pallida»). Organisms atrasts kartupeļu audzēšanas laukā 10,33 ha platībā.

Dabiskā ceļā tikpat kā neizplatās
Dienesta izsūtītajā relīzē uzsvērts, ka kartupeļu cistu nematodes var radīt ievērojamus postījumus kartupeļu stādījumiem siltā, mērenā un aukstā klimata reģionos. Ļoti liela nematodes koncentrācija augsnē var izraisīt ražas samazināšanos pat par 80%.

Galvenie nematodes izplatīšanās ceļi ir ar inficētiem sēklas kartupeļiem un augsni, kas pielipusi lauksaimniecības tehnikai un darbarīkiem, kas izmantoti invadētajā laukā. Izplatīšanās dabiskā ceļā ir minimāla.
Zemgalē inficētajam laukam noteikti fitosanitārie pasākumi – aizliegums audzēt sēklas kartupeļus sešus gadus, lauksaimniecības tehnikas tīrīšana katru reizi pēc izmantošanas, kā arī tajās lauka vietās, kur iespējams novērst izplatīšanās risku, audzēt pret kartupeļu bālo cistu nematodi izturīgus augus. Latvijā iepriekš konstatēta radnieciska nematodes suga – zeltītā kartupeļu nematode («Globodera rostochiensis»). Abas nematodes ir sastopamas visā pasaulē un konstatētas arī Eiropā (Vācijā, Nīderlandē, Igaunijā un citur).

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.