Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ziemassvētku vecītis – īsts vai viltots?

Par to, cik vērtīga bērnam ir ticēšana Ziemassvētku vecītim, zinātnieki vēl strīdoties, jo tam esot dažādi plusi un mīnusi. Vieni pētnieki aizstāv ideju par Ziemassvētku vecīti, ka vajag to mācīt bērniem, un viņi vāc pierādījumus, kā tas bērniem sniedz ko labu – attīsta radošo domāšanu un tā tālāk. Savukārt otra puse vāc pētījumus, kā tas bērniem nāk par sliktu, piemēram, mazie atklāj, ka vecāki melo ilgus gadus.

Mēs šoreiz – par plusiem un par ticēšanu brīnumiem, jo tā attīsta bērnos iztēli un radošumu. Vecuma posmā no trim līdz pieciem gadiem gandrīz visi bērni tic Ziemassvētku vecītim. Daļa psihologu iesaka ļaut bērnam pašam nonākt pie secinājuma, ka Ziemassvētku vecītis neeksistē, nevis izskaidrot viņam šo faktu. Tas attīstīs bērnā spēju pašam analizēt situācijas.

Turklāt tiek uzskatīts, ka ticība Ziemassvētku vecītim veido skaistākas bērnības atmiņas un vēlmi svētku tradīcijas ieviest savā ģimenē.

Kultūras iestādes iepērk firmu piedāvājumu, bērnudārzi vēl pieturas «pie savējiem»
Kā noskaidroja «Bauskas Dzīve», kultūras namos un tautas namos svētku eglīšu sarīkojumos bērniem vairs reti kur aicina vietējos Ziemassvētku vecīšus. Faktiski – neaicina. Tagad iepērk firmas, kas piedāvā jau gatavu programmu ar rotaļām un atrakcijām,
un Ziemassvētku vecīti arīdzan. Piemēram, Vecumnieku tautas namā sarīkojumu bērniem vadīja radošā apvienība «Pasaku nams», savukārt Misas tautas namā 25. decembrī Ziemassvētku pasākums pirmsskolas vecuma bērniem būs no SIA «Pārsteigumu karuselis», laikrakstu informēja šo kultūras iestāžu vadītāja Sandra Vēvere. Viņa min, ka šāda sistēma ir daudzviet un jau vairākus gadus, vienīgi skolās un bērnudārzos varot lūkot vēl pēc vietējiem Ziemassvētku vecīšiem.

Bauskas pirmsskolas izglītības iestādes «Pasaulīte» vadītāja Daina Kadiševska pastāstīja, ka gadu gaitā ir dažāda sadarbība veidojusies ar Ziemassvētku vecīšiem un rīkotas dažādas izdarības vecākiem un bērniem. Vecāko grupu audzēkņi, piemēram, svētku laikā brauc uz Tērvetes meža parku, kur darbojas kopā ar rūķiem. Ziemassvētku «vecīšu» lomā kovidlaikā nācās iejusties pat audzinātājām, tomēr tas bērniem nav interesanti, jo viņi savas «audzītes» ātri atšifrē. Šī iemesla dēļ arī bērnu tētus neaicinot būt par vecīšiem.

«Ir brīnišķīgi vecīša lomas atveidotāji – viens brauc no Rīgas, tas ir «īstais», jo viņam riktīga bārda, ko nevar ne paraustīt, ne noraut. No Elejas mūzikas skolotājs Haralds pie mums brauc, arī šogad ir aicināts, viņš ir fantastisks. Covid-19 laikā, piemēram, viņš mūsu bērnus izklaidēja un viņiem dāvanas dalīja no ekrāna, virtuāli interaktīvi svētki bija.» Tiek nemitīgi domāts, lai būtu interesanti un jauki, jo «cik tad ilgi tā bērnība ir – septiņi gadi, un viss,» teic D. Kadiševska.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.