Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kurmenes puses zirgaudzētavā “ZBZ” šopavasar piedzimstam gaida astoņus kumeliņus

Kurmenes puses zirgaudzētavā «ZBZ» šopavasar piedzimstam gaida astoņus kumeliņus

Zirgaudzēšanas nozarē Ieva Tracevska ienāca neplānoti. Pirms aptuveni četriem gadiem viņa kopā ar meitu Adriānu Annu Arāju ieradās Kurmenes puses zemnieku saimniecībā «Zviedru Birzes Zirgi» pēc sporta zirga. Izrādījās, saimniecība tiek pārdota, un, kaut līdz tam plāna veidot savu zirgaudzētavu Ievai nebija, viņa iegādājās stalli, turklāt kopā ar 30 tajā mītošajiem zirgiem.

Laba komanda un atbalsts attīstībai
Tā kā Ievas meita Adriāna jau kopš mazotnes nodarbojas ar jāšanas sportu, šī vide un jomas aizkulises bija iepazītas. Taču, sākot savu saimniecību, lielākā neziņa bija par to, kā izveidot labu komandu, kur vērsties pēc padoma. Tomēr apstākļi bija labvēlīgi, izdevās atrast jaunu vaislas darbu pārzinošu veterinārārsti, kā arī profesionālu sadarbības partneri zirgu apmācībā. Ar konsultācijām, kurš zirgs kam labāk piemērots, kā veiksmīgāk saskaņot radu rakstus, palīdzēja arī bijusī staļļa īpašniece Rūta Linkvistere-Rasiņa.
Stallis uzbūvēts vēl kolhoza laikos. Arī tolaik tajā audzēja zirgus jāšanas sportam, taču nepaguva izveidot laukumu un manēžu to apmācībām. 2000. gadā stalli iegādājās Rūta Linkvistere-Rasiņa, kura uz Kurmeni atveda zirgus no Zviedrijas un nodarbojās ar vaislas darbu. 2019. gadā stalli kopā ar 30 zirgiem pārņēma Ieva Tracevska ar ģimeni un izveidoja zirgaudzētavu SIA «ZBZ».
Par stalli Ieva teic, ka paveicies, jo tas būvēts tieši šim mērķim, nav tikai kūts, kas tam pielāgota. Katram boksam ir savs logs, kas svarīgi, jo zirgiem svaigs gaiss ir ļoti būtisks. Pašlaik stallī mīt jau 43 zirgi, tajā skaitā pieci tīršķirnes Velsas poniji.
Sākot darbu, saimniecībā nebija ne pieklājīga šķūņa, ne prasībām atbilstošas mēslu novietnes, ne arī tehnikas, ar ko darboties. Ieva slavē «Lauku atbalsta dienesta» darbiniekus par palīdzību. Viņu iedrošināta, pieteikusi zirgaudzētavu atbalsta iegūšanai. Tā izdevies iegūt finanses jauna šķūņa un mēslu novietnes būvniecībai, kā arī traktora iegādei. Līdz ar to 2021. gads kļuva par labu atspērienu attīstībai.
Iebraucot zirgaudzētavā, šķiet, ka zirgi ganās tikai pāris aplokos, taču aiz staļļa paveras plaša aploku zona. Vasarā zirgu rīcībā ir arī liela ganību teritorija.

«Bērnudārzs», «studijas» un «darbs»
Tagadējie staļļa iemītnieki ir pēcnācēji no Zviedrijas atvestajiem zirgiem. Stallī pie sienas skatāms zirgu ciltskoks, kas šķiet tikpat sarežģīts kā īstie zirgu vārdi, piemēram, D’Charlotte ZBZ, Wind Dales Sun Life ZBZ, Winds Leticia Spin, Reylem Mystic May. Ikdienas saziņas atvieglošanai gan radītas latviskotās, īsākās versijas – Maijiņa, Bubu, Čapiņš.
No malas raugoties, izbrīna – nu kā var atšķirt tik daudz zirgu! Taču Ieva, Adriāna un zirgu kopēji, protams, visus zina, un tikai retu reizi nākas aizdomāties, kurš pienācis klāt un mīlīgi pieglaudis galvu.
Zirgaudzētavā aug Latvijas siltasiņu zirgi. Kaut tiem nemaz nav tīras vietējo zirgu asinis, tie kļūst par Latvijas, jo šeit ir piedzimuši. Pie dzimšanas var izvēlēties arī ārzemju pasi, taču izvēle parasti ir par labu Latvijai. Ja zirgs nākotnē sportā sasniegs rezultātus, tas nesīs Latvijas vārdu pasaulē. Zirgaudzētavā ir gan konkūra (lēkšana pāri šķēršļiem), gan iejādes (skaisti kustas pa laukumu) līnijas zirgi.
D`Charlotte ZBZ, El Chappo, Damiano Conti ZBZ bija pirmie zirgaudzētavas «ZBZ» kumeļi. Šogad tiem jau apritēs trīs gadi. Arī šopavasar, sākot no aprīļa, saimniecībā dzims kumeliņi, gaidāmi astoņi jauni zirdziņi.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.