Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Apēd nevis izmet: padomi pārtikas uzglabāšanai svētku laikā

Ikvienas mājsaimniecības aizņemto ikdienu padarīs vienkāršāku pareiza pārtikas uzglabāšana, lai produkti ilgāk saglabātos svaigi, ēdienreižu plānošana un ledusskapja organizēšana tā, lai viss būtu pārskatāms un ērti pa rokai. Tas ļaus mazināt arī pārtikas izšķērdēšanu, ēšanu pārāk bieži ārpus mājām un neveselīgāka dzīvesveida izvēlēšanos. Svētku laikā jo īpaši rūpējamies par to, lai galdā celtu pēc iespējas daudzveidīgākus ēdienus. Taču pēc svētkiem saskaramies ar izaicinājumu, kā un cik ilgi uzglabāt pāri palikušo ēdienu. Ieteikumos, kā pareizāk uzglabāt svētku laikā neapēsto pārtiku, šašliku, kas izcepts, bet palicis neapēsts, dalās „Samsung” zīmola vēstnese un uztura trenere Madara Meiere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šašliku apēd uzreiz vai ieliec ledusskapī 2 stundas pēc izcepšanas

“Svētkos iesaku plānot ēdienreizes tā, lai nebūtu pārtikas pārpalikumu, kurus izmetīsi pēc svētkiem ārā ātrāk vai vēlāk. Tomēr, ja pārtika palikusi pāri, piemēram grilēta gaļa, to uzglabā ledusskapja apakšējos plauktos. Gaļu jāatdala no pārējiem produktiem vai jāievieto stikla pārtikas uzglabāšanas kārbās ar vāku, lai izvairītos no šķidrumu notecēšanas virsū citiem produktiem,” uzsver M. Meiere.

Lai arī varam uzglabāt jau pagatavotu gaļu ledusskapī, piemēram, šašliku 3-4 dienas, svarīgi neturēt to siltumā pēc pagatavošanas ilgāk par 2 stundām. Tādējādi gaļā veidosies baktērijas un gaļa nebūs vairs piemērota lietošanai. “Iesaku rūpīgi plānot nepieciešamo pārtikas, t.sk. gaļas daudzumu. Tomēr, ja pārtika palikusi pāri, liec ēdienu pēc maltītes ieturēšanas ledusskapī, ja citas iespējas nav – aukstuma somā, līdz to varēsi ievietot ledusskapī,” stāsta M. Meiere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dārzeņus un gaļu neuzglabā blakus, lai neveidotos baktērijas

Neuzglabā gaļu un dārzeņus blakus, bet gan atsevišķi dažādos plauktos vai atvilktnēs. Tā pasargāsi tos no bojāšanās un nevēlamo baktēriju veidošanās. Salātus un zaļumus ilgāk uzturēsi svaigus, ja ieliksi tos ūdenī vai ietīsi mitrā salvetē. Dārzeņus un augļus labāk uzglabāt atsevišķi, lai neveicinātu to pārlieku ātru nogatavošanos. Lai arī esam pieraduši nogriezt sabojāto augļa vai dārzeņa daļu un ēst to vai nu svaigā veidā vai pagatavot, to iesaku nedarīt, jo produkts jau ir sācis bojāties un, apēdot uzņemsi organismam nevēlamas vielas, kas ilgtermiņā nopietni var kaitēt veselībai.

“Īpaši parocīgi, ja ledusskapī ir iebūvēta atvilktne, kas sadalīta, veidojot divus atsevišķus uzglabāšanas nodalījumus. Tā būs ideāls palīgs produktu nošķiršanā un palīdzēs tos ilgāk uzglabāt. Turklāt nereti šāda tipa atvilktnēs, kurās iestrādāta Optimal Fresh+ funkcija var individuāli iestatīt un regulēt katras zonas temperatūru. Piemēram, vienā pusē var uzglabāt gaļu vai zivis, bet otrā dārzeņus,” stāsta M. Meiere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja siers ir sācis pelēt, produktā jau ir vielas, kas nav vēlamas tavam ķermenim

Ieteicamā temperatūra ledusskapī ir +4 līdz +5 grādu robežās. Tā ir arī optimālā temperatūra siera un piena produktu uzglabāšanai, lai tajos neveidotos pelējums. Pēc iegādes ieteicams iztīt sieru no plēves un ietīt cepamajā papīrā vai ievietot stikla uzglabāšanas traukā ar vāku. Tā to pasargāsi no pelēšanas. Ja siers ir iepelējis, tāpat kā dārzeņiem un augļiem, tā derīguma termiņš ir beidzies. “Neiesaku izgriezt pelējumu un izmantot šķietami labu atlikušo produkta daļu. Produktā jau ir sākušas veidoties vielas, kas nav vēlamas ķermenim,” brīdina M. Meiere.

Saldējot produktus, vitamīni nepazūd

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vasaras sezonā sasaldē pilnu saldētavu ar vasaras labumiem un droši tos izmanto visu gadu. Saldēšanas procesā tie zaudē nenozīmīgu vitamīnu devu, tāpēc arī ziemā saldētas dillītes, piparmētras, zemenes atgādinās ne tikai vasaras garšu, bet sniegs ķermenim vajadzīgos vitamīnus.

Uzglabā produktus stikla, metāla vai silikona uzglabāšanas traukos. Tomēr atceries, ka ir svarīgi, lai viss, kas atrodas traukos, ir pārredzams. Izmanto marķēšanas zīmītes vai caurspīdīgus traukus vai vāciņus, citādāk aizmirsīsi par produktiem un tos nāksies izmest.

Uzņem pietiekamu daudzumu ūdens

Ne tikai pārtika, bet arī ūdens ir vitāli vajadzīgs mūsu ķermenim. It īpaši vasaras laikā jāparūpējas, lai ķermenis dienas laikā uzņemtu nepieciešamo ūdens daudzumu. Arī uz ūdens uzglabāšanu attiecas daži noteikumi, ko būtu vērts ņem vērā. “Atceries, ka dzeramajam ūdeni jābūt tīram. Ūdenī veidojas baktērijas un pelējums, tāpēc atstāt to ilgi siltā temperatūrā nevajadzētu. Svarīgi arī tā uzglabājamo trauku katru dienu izmazgāt,” uzsver uztura trenere Madara Meiere.

Madara Meiere. Publicitātes foto.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.