Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ārsti iesaka pievērst uzmanību senioru veselībai; akcentētas trīs pazīmes

Dzīvē iekārtots, ka vecāki un vecvecāki ir tie, kas no mazotnes rūpējas par jaunākajiem dzimtas pārstāvjiem, nododot savu gudrību un dzīves mācības. Tomēr pienāk brīdis, kad īpaša uzmanība nepieciešama ģimenes senioriem, jo fiziskas un emocionālas izmaiņas ir daļa no dabiskā novecošanās procesa. Ārsti iesaka pievērst īpašu uzmanību trīs veselības pazīmēm, kas ļaus laikus atpazīt potenciālos veselības riskus un ļaus senioram ilgāk saglabāt pilnvērtīgu, patstāvīgu, no citu palīdzības neatkarīgu dzīvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atmiņas pasliktināšanās

Atmiņas problēmas ir daļa no normālā novecošanas procesa. Seniors var aizmirst, vai samaksājis rēķinus, vai iedzēris zāles. Tomēr dažām pazīmēm jāpievērš pastiprināta uzmanība, jo aptuveni 10% no senioriem pēc 70 gadu vecuma var attīstīties demence, tajā skaitā tās visbiežāk sastopamā forma – Alcheimera slimība. Tās pirmās pazīmes iekļauj grūtības izteikties, piemēram, cilvēks pēkšņi “zaudējis vārdus”, nespēj pilnvērtīgi noformulēt savu domu. Tāpat jāpievērš uzmanība ikdienas darbu izpildei, vai ierastu darbu izpilde neaizņem daudz vairāk laika nekā ierasts. Īpaša vērība nepieciešama, ja tiek aizmirsti lielāki, neseni dzīves notikumi, piemēram, konkrētas vietas apmeklēšana, saruna ar kādu tuvinieku utt.

Jo vecāks cilvēks kļūst, jo lielāka iespēja, ka šī slimības attīstīsies. Demenci nav iespējams izārstēt, bet ir vairākas metodes, kā iespējams atvieglot tās gaitu. Viens no galvenajiem priekšnosacījumiem ir tās savlaicīga atklāšana. Vieglas demences gadījumā cilvēks joprojām spēj par sevi parūpēties, pagatavojot ēst, pēc iepriekš izveidota saraksta dodoties uz veikalu un veikt citas, ierastas darbības. Tomēr nopietnākos gadījumos nereti nepieciešama speciālistu palīdzība.

Izmaiņas ēšanas paradumos un svara zudums

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra vadītāja asociētā profesore Dr. med. Laila Meija skaidro, ka liela daļa senioru savā dzīves laikā var saskarties ar uzturvielu nepietiekamību jeb malnutrīciju: “Šī diagnoze nozīmē, ka cilvēka organisms neuzņem nepieciešamo uzturvielu daudzumu, kas vajadzīgs, lai organisms varētu pilnvērtīgi darboties.  Tai var būt vairāki iemesli, ne tikai finanšu līdzekļu trūkumi. Vecuma ietekmē mainoties garšas izjūtai, ēdiens vairs šķietami negaršo, cilvēkam zūd apetīte vai motivācija pagatavot pilnvērtīgu maltīti. Tāpat ir gadījumi, kad seniors zobu problēmu vai kādas slimības ietekmē, nevar sakošļāt vai norīt “parasto” ēdienu. Riska zonā ir gan seniori, kas dzīvo paši savās mājās, gan tie, kas atrodas aprūpes centros.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzturvielu nepietiekamība var veidoties arī citu nopietnu slimību rezultātā, piemēram, pēc insulta. “Visbiežākā komplikācija, ar kuru sastopas līdz pat 50% no insulta pacientiem, ir rīšanas traucējumi. Šī iemesla dēļ, pacienti nereti neuzņem ikdienā nepieciešamās barības vielas vai šķidruma daudzumu. Tādēļ ir ļoti svarīgi sadarboties vairāku speciālistu komandai, lai problēmu laicīgi izvērtētu un pacientam piemeklētu individuālu medicīnisku papilduzturu. Tas veicina ātrāku atlabšanu pēc insulta, mazina komplikāciju, piemēram, izgulējumu risku, veicina jau esošo brūču, izgulējumu ātrāku sadzīšanu. Vecākiem cilvēkiem bieži ir samazinātas fiziskās rezerves un spēja pielāgoties akūtu slimību stāvokļiem, tādēļ laicīgi sniedzot palīdzību, var veicināt ātrāku atgriešanos ikdienas aktivitātēs,” skaidro neiroloģe Iveta Haritončenko. 

Savlaicīgi neatklāti uztura nepietiekamības gadījumi paaugstina risku saslimt ar infekcijas slimībām, kā arī –  jebkura slimība norit smagāk, jālieto vairāk zāļu, ārstēšanās un atveseļošanās process ir ilgāks, pastāv augstāks komplikāciju risks. Tāpat pasliktinās cilvēka dzīves kopējā kvalitāte, palielinot seniora atkarību no līdzcilvēku atbalsta. Lai pamanītu uzturvielu nepietiekamību, nepieciešams pievērst uzmanību dažiem galvenajiem simptomiem: cilvēks neplānoti zaudē vairāk nekā 5% no ķermeņa masas 3 mēnešu laikā. Senioram pasliktinājusies apetīte, viņš izjūt hronisku nogurumu, lēnāk dzīst brūces. Novērojama muskuļu masas samazināšanās, piemēram, apģērbi vai gredzeni pēkšņi kļūst par lielu. Ja radušās aizdomas, ka Tavs tuvinieks cieš no uzturvielu nepietiekamības, obligāti nepieciešams vērsties pie ārsta. Ārsts sniegs ieteikumus par uztura korekcijām, vai nepieciešamības gadījumā – nozīmēs uz konsultāciju uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Klīniskās barošanas kabinetā. Tajā, pēc iepazīšanās ar pacienta situāciju, tiks izrakstīts katram piemērotākais medicīniskais papilduzturs. No 1. aprīļa pacientiem ar atbilstošām diagnozēm valsts apmaksā medicīnisko papilduzturu. Medicīniskais papilduzturs nodrošina organismam nepieciešamās uzturvielas, tostarp, olbaltumvielas, vitamīnus, minerālvielas, kā arī dod papildu enerģiju. Valsts kompensācijā ir iekļauts arī dzeršanai gatavs medicīniskais papilduzturs šķidrā formā, pudelītēs. Pēc medicīniskā papilduztura receptes izrakstīšanas RAKUS, tas tiks piegādāts uz pacienta mājām tuvāko dienu laikā. Dažiem pacientiem šāda palīdzība nepieciešama tikai dažas nedēļas, kamēr citam – visu dzīvi.

Garastāvokļa maiņa un «neko nevēlos darīt»

Vai Tavam tuviniekam zudusi interese par saviem hobijiem? Viņš nelabprāt iziet no mājas un socializējas ar citiem, nevēloties satikties ar ģimeni un draugiem? Vai viņš guļ ilgāk nekā parasti un kļuvis apātisks? Šis var liecināt par pirmajām depresijas pazīmēm. Diemžēl, senioru vidū tā nav reta parādība un vecumdienās tā var attīstīties četras reizes biežāk nekā jaunībā. Tās izpausmi var veicināt kāda tuvinieka, partnera vai pat mājdzīvnieka nāve, neapmierinātība ar savu dzīves situāciju, vientulības vai pamestības izjūta. Depresija var attīstīties arī medicīnisku apstākļu dēļ, piemēram, kad dažādu slimību rezultātā tiek ierobežota cilvēka ierastā dzīve vai patstāvība.  Depresiju var pavadīt trauksme, nemiers, miega traucējumi. Dažkārt tā var pāriet pati no sevis vai ar līdzcilvēku iesaisti – biežāku senioru apmeklēšanu, to iekļaušana kopējos notikumos un pasākumos, Tomēr, ja pēc ilgāka laika perioda nav novērojami uzlabojumi, ir vērts aizdomāties par profesionāļu palīdzību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pievēršot pastiprinātu uzmanību savu tuvinieku veselībai, varam uzlabot to ikdienas dzīvi un paildzināt laimīgu mūžu. Galvenais – būt vērīgiem un nepieciešamības gadījumā, nebaidīties iesaistīties.

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

 1. Senioriem jāpārvar slinkums,tikai grūtībās un pūlēs var saglabāt možumu un veselību!

  4
  12
 2. Ja runa ir par slinkumu,tad der padomāt,ka katrs no mums ir tāds kads ir.Cits visu mūžu ne vella nav darijis,plivinājies apkārt gudri prātodams un padomus dodams ,ka pareizi ir jādzivo,darza darbiem ar likumu gājis,ne govi turejis,ne sienu vācis.Un es tagad savās vecumdienās,daru to ,ko gribu,un varu arī neko nedarīt.Jo ja lidz 65 vel ir jastrada un pensija japelna,ja vel ir veseliba un pilns saprāts,ko vēl no mums var gribet.Lai pieskatitu šo laiku bērnus,visu dienu vajag TĀDU energijas lādiņu,ka maz neliekas!Katrs grozās ta kā var,un pienāk laiks ,ne tikai bērni ,bet ari mēs ESAM PIESKATĀMI.

 3. ko jūs te pļurkstiet.Varētu padomāt,ka seniori slinki utt,.bet no kā/Sašpricēja un nu tik brīnās,ka nav atmiņas,paliek vāji utt.Šausmīgi skatīties uz vecajiem cilvēkiem ambulancēs un poliklīnikās.Bez tās šļuras būtu kaut cik veseli,bet nu jau nekā.

  5
  5
 4. Par senioriem būtu jādomā globālā līmenī. Ne tik sen biju iegriezusies aptiekā, redzētais mani iedzina šausmās. Aptieku pārpidīja neskaitāmu senioru skaits, kas īsti nesaprata ko viņi vēlas un kas jāpērk. Viņi centās iegādāties jebkāda veida uztura bagātinātājus un citus medakamentus, kas tā īsti šim cilvēkam pat nebūtu nepieciešami. Bet pamatojums vienkārš – mārketings! Saņemta īsziņa, ka eot kam tur atlaide 10% apmērā, nu tad visi skrien kaut ko pirkt. Tiešām! Vai tiešām šai grupai cilvēku ir jāizsūsa šāda rakstu informācija. Šī cilvēku grupa visvieglāk ietekmējas mārketinga aktivitātēm, kā rezultātā nodara savai veselībai vēl lielaku kaitējumu iegādājoties un lietojot medikamentus, kas tiem nav nepieciešami.


 5. seniors
  Senioriem jāpārvar slinkums,tikai grūtībās un pūlēs var saglabāt možumu un veselību!—

  Ā jā pareizi:”Komforta zonā izaugsmes nav!” Pēc insulta dodiet infarktu 2x, demenci, lauztu gūžu utt. Lai rūdās pionieri grūtībās! Ā,oi paga…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.