Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kā atbrīvoties no mazajām mušiņām – drozofilām

Augļu mušiņa jeb drozofila («Drosophila melanogaster») ir trīs milimetrus garš kukainis.
Foto no «Istock.com».

Sandra Apine

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz ar vasaras un rudens ražas ienākšanos dārzā virtuvē klāt mazās augļu mušiņas drozofilas. Tās vairojas lielā ātrumā, īpaši tad, ja cilvēki sagādājuši labvēlīgus apstākļus – siltu, mitru vidi un brīvi pieejamus augļus vai ogas.

Augļu mušiņa jeb drozofila («Drosophila melanogaster») ir trīs milimetrus garš kukainis, kas mīl jebko ieskābu vai rūgstošu – ābolus un citus augļus, sulas, vīnu, rauga maizi, bojātus produktus. Pat tad, ja viss ir novākts, drozofilas atrod, kur tikt pie maltītes. Atkritumu kasti pēc katras ābolu mizošanas vai citu augļu un dārzeņu tīrīšanas taču neiznesam! Augļu mušiņas rudenī uzrodas, liekas, no nekurienes un līdz ar pirmajām salnām pēkšņi pazūd. Patiesībā to oliņas atrodas uz gatavajiem augļiem, ne tikai āboliem, bet arī banāniem, vīnogām, bumbieriem, un, atnesot tos mājās no veikala, mušiņas labvēlīgos apstākļos savairojas.

Nav tā, ka oliņas dzīvo visu gadu uz virtuves galda vai kādā augļu traukā un tikai rudenī attīstās. Mēs paši tās pārnesam mājās, tāpēc ieteicams augļus uzreiz nomazgāt. Tas mazina šo lidoņu invāzijas tempu, jo mušiņas spēj patstāvīgi iekļūt telpās, ja sajūt ko kārdinošu, piemēram, pa mikroskopiskām plaisām logu rāmjos.

Ir daudz un dažādi padomi, kas māca, kā no mušiņām atbrīvoties. Viegli un humāni tikt vaļā no augļu mušiņām, kas lidinās ap mājās atnestiem augļiem un citiem labumiem, iesaka dzīvnieku aizsardzības radiožurnāla «Zootēka» eksperti.

«Zootēka» norāda – tas nenozīmē, ka jāglābj katrs mazākais kukainītis, bet, ja dažus var notvert humāni, kāpēc ne? «Humāna izturēšanās pret mušiņām droši vien kādam izklausās absurdi, bet ir pamats domāt, ka arī viņas jūt sāpes. Tas daļai no mums varētu būt labs iemesls mušiņas nevis sist un ķert slazdos, kur tās noslīkst, bet notvert dzīvas un izlaist laukā,» argumentē eksperti.


«Zootēkas» padoms

Kā humāni atbrīvoties no mušiņām?

  1. Ņem tukšu burku.
  2. Ieliec gabalu ābola vai cita smaržīga garduma.
  3. Pārklāj ar plēvi, foliju vai audumu, ko nostiprini ar gumiju vai striķīti.
  4. Izdur caurumiņus.
  5. Jau drīz atliks tikai tās iznest laukā un atvadīties.

    Ja šī metode šķiet darbietilpīga, pievēršamies profilaksei, proti, neturēt mājās – ne virtuvē, ne koridorā vai verandā – ābolus un citus rudens augļus un ogas. Mušiņu aktivitātes laikā pārtikas produktus glabā ledusskapī, organisko atkritumu kasti vai spaini regulāri iznes un izmazgā, vislabāk to pa nakti nolikt uz balkona vai atstāt ārā. Pat iebojājies sīpols vai kartupelis ir piemērota vide, kur mušiņām ātri savairoties. Tam noder arī neizmazgāta un neizžāvēta trauku lupatiņa, mitra vannas istaba, labi salieti puķu podi.

Citi padomi
Augļu mušiņām nepatīk piparmētras aromāts. Smidzinātājā ielej siltu ūdeni, iepilina pāris pilienus ēteriskās eļļas un izsmidzina telpās. Ir gan patīkams aromāts, kas mājiniekiem sniedz mundrumu, gan mušiņu mazāk.
Drozofilas ir ļoti vieglas. Ja pie augļu traukiem pieliek ventilatoru, tās nespēj salidot un vairoties.
Pret drozofilām izmantot aerosolus ar insektu indi nav ieteicams, tas ir kaitīgi ne tikai kukaiņiem, bet arī cilvēkiem.
Tautas paņēmiens – māju kārtīgi izvēdināt vai pa nakti atstāt virtuvē atvērtu logu. Mušiņas aukstumā nespēj izdzīvot, tās ātri aiziet bojā, jo naktis rudenī ir vēsas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.