Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Viens lādētājs – visiem


Eiropas Savienībā patērētāji kopumā varētu ietaupīt līdz pat 250 miljoniem eiro gadā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
EP komisāre Margrēte Vestagere.
FOTO NO MARGRĒTES VESTAGERES «TWITTER» KONTA.

SANDRA APINE

Eiropas Savienība (ES) beidzot atvieglos dzīvi patērētājiem un samazinās atkritumu daudzumu, ieviešot USB-C kā viedtālruņu un citu elektronisko ierīču vienoto lādētāju. Proti, visas mobilās ierīces Eiropas Savienībā no 2024. gada varēs uzlādēt ar vienu lādētāju.

Eiropas Parlaments (EP) lēmis, ka līdz 2024. gada beigām visiem mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem un kamerām, ko pārdod ES, vajadzēs būt aprīkotiem ar USB-C tipa uzlādes pieslēgvietu, informē EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš. Savukārt no 2026. gada pavasara šī prasība attieksies arī uz klēpjdatoriem.

Samazināt e-atkritumus
Jaunā direktīva ir daļa no plašākiem ES centieniem samazināt elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus (e-atkritumus) un dot patērētājiem iespēju izdarīt ekoloģiskāku izvēli.

Saskaņā ar direktīvas noteikumiem patērētājiem vairs nebūs jāiegādājas jauns lādētājs katrai jaunai ierīcei, jo daudzas maza un vidēja izmēra pārnēsājamās elektroniskās ierīces būs iespējams uzlādēt ar vienu lādētāju.

Ar USB-C tipa pieslēgvietu vajadzēs būt aprīkotām visu ražotāju ierīcēm, kuras ir uzlādējamas ar vadu kabeli un kuru elektriskā jauda ir līdz 100 vatiem, – mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem, digitālajām kamerām, visu veidu austiņām, rokas videospēļu konsolēm, portatīvajiem skaļruņiem, e-lasītājiem, tastatūrām, pelēm, portatīvajām navigācijas sistēmām un klēpjdatoriem.

Vienāds uzlādes ātrums
Visām ierīcēm, kas nodrošina ātru uzlādi, turpmāk būs vienāds uzlādes ātrums. Tas nozīmē, ka lietotāji savas ierīces varēs uzlādēt tajā pašā ātrumā ar jebkuru saderīgu lādētāju.
EP pārstāvis atzīmē: tā kā arvien izplatītāka kļūst bezvadu uzlāde, Eiropas Komisijai (EK) līdz 2024. gada beigām būs jāsaskaņo uzlādes sadarbspējas prasības, lai novērstu situāciju, kas varētu negatīvi ietekmēt patērētājus un vidi. Tas arī palīdzēs novērst par «tehnoloģisko slazdu» dēvēto efektu, patērētājam kļūstot atkarīgam no viena ražotāja.

Informācija par jauno ierīču uzlādes īpašībām būs norādīta uz īpaša marķējuma. Tādējādi patērētāji varēs vieglāk pārliecināties, vai viņu rīcībā esošie lādētāji jau ir saderīgi ar jauno ierīci. Pircēji arī varēs izdarīt apzinātu izvēli par to, vai kopā ar jauno produktu iegādāties jaunu lādētāju, skaidro J. Krastiņš.

Jaunās prasības veicinās lādētāju atkārtotu izmantošanu un palīdzēs patērētājiem ietaupīt uz nevajadzīgiem lādētāju pirkumiem – visā ES patērētāji varētu ietaupīt līdz pat 250 miljoniem eiro gadā. Izmestie un neizmantotie lādētāji Eiropas Savienībā ik gadu rada aptuveni 11 000 tonnu e-atkritumu, norāda EP pārstāvis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ieguvēji – patērētāji un vide
«Kopējais lādētājs beidzot Eiropā kļūst par realitāti! Mēs esam gaidījuši šos noteikumus vairāk nekā desmit gadus un nu beidzot varēsim pašreizējo uzlādes ierīču pārpilnību atstāt pagātnē. Šis uz nākotni vērstais tiesību akts ļaus nākotnē izstrādāt novatoriskus uzlādes risinājumus, un no tā ieguvēji būs visi – sākot no neapmierinātiem patērētājiem un beidzot ar mūsu trauslo vidi,» saka EP deputāts Alekss Adžuss Saliba no Maltas.

Pirms direktīva tiks publicēta ES oficiālajā vēstnesī, Padomei tā oficiāli jāapstiprina. Direktīva stāsies spēkā 20 dienas pēc tās publicēšanas. Pēc tam dalībvalstīm 12 mēnešu laikā tā būs jātransponē savos normatīvajos aktos un sekojošo 12 mēnešu laikā jāsāk piemērot. Jaunie noteikumi neattieksies uz ražojumiem, kas laisti tirgū pirms noteikumu piemērošanas dienas.


UZZIŅAI
Pēdējo desmit gadu laikā EP vairākkārt aicinājis ieviest vienotu lādētāju. ES ir sadarbojusies ar nozares pārstāvjiem, lai samazinātu mobilo lādētāju skaitu. Tomēr līdzšinējie pasākumi, būdami balstīti uz brīvprātības principa, nav devuši konkrētus rezultātus un nav nesuši labumu ES patērētājiem. Direktīvas priekšlikumu EK iesniedza 2021. gada 23. septembrī.


Diemžēl mūsdienu viedtālruņu akumulatori nespēj pēc vienas uzlādes darboties tik ilgi, kā tas bija kādreiz. Pat tad, ja viedtālrunis aprīkots ar ātrās uzlādes funkciju, var nākties gaidīt salīdzinoši ilgu laiku, kamēr tā akumulators sasniedz 100% slieksni.

Lūk, 10 padomi, kā uzlādēt viedtālruni ātrāk, ko iesaka «220.lv».

 1. Ieslēdziet lidmašīnas režīmu!
  Kad viedtālrunī tiek ieslēgts lidmašīnas režīms («Airplane Mode»), tajā tiek atslēgti mobilie sakari, «Wi-fi», GPS un citas programmas, kas paredz izmantot sakarus. Jo mazāk aktīvu programmu, jo ekonomiskāk tiek lietota enerģija, tādējādi uzlāde notiek ātrāk.
 2. Lādējiet viedtālruni ar ekrānu uz leju!
  Mūsdienās daudziem viedtālruņiem ieslēdzas ekrāns, līdzko tiek saņemts kāds paziņojums. Ekrāna pastāvīga ieslēgšanās/izslēgšanās ir viens no faktoriem, kas patērē visvairāk enerģijas, tādēļ uzlādes laikā pagrieziet viedtālruni ar ekrānu uz leju!
 3. Ieslēdziet akumulatora enerģijas taupīšanas režīmu!
  Kad viedtālrunī tiek ieslēgts akumulatora enerģijas taupīšanas režīms («Low Power Mode»), tas dažādu funkciju veikšanai patērē mazāk enerģijas, tādējādi paildzinot viedtālruņa darbību pēc vienas uzlādes, kā arī paātrinot uzlādes procesu.
 4. Izmantojiet citas viedierīces lādētāju!
  Iegādājoties viedtālruni, vairumā gadījumu lādētājs tiek iekļauts komplektā, kurā visbiežāk ietilpst standarta viedtālruņa lādētājs ar 1 – 1,5 ampēru strāvas stiprumu, savukārt citu viedierīču lādētāji mēdz būt spēcīgāki – ar 2,1 apmēra strāvas stiprumu.
  Piemēram, ja jums ir «iPhone» viedtālrunis, pamēģiniet to uzlādēt ar «Apple iPad» lādētāju.
  Neuztraucieties, ka tādā veidā sabojāsit viedtālruņa bateriju, jo oficiālajā lādētāja izmantošanas sarakstā iekļauti visi «iPhone» viedtālruņu modeļi.
 5. Izmantojiet elektroligzdu, nevis USB ligzdu!
  Datora USB ligzda viedtālruni uzlādē aptuveni 2 – 3 reizes lēnāk, tādēļ, ja tālrunis nepieciešams stei-
  dzami, izmantojiet elektroligzdu.
 6. Veiciet uzlādi istabas temperatūrā!
  Vecākiem viedtālruņu modeļiem zemā un augstā temperatūrā var rasties darbības problēmas, tādēļ vienmēr veiciet uzlādi istabas temperatūrā! Viedtālruņu īpašnieki, īpaši tie, kuri izmanto «iPhone», novērojuši, ka ziemā viedtālrunis izslēdzas ātrāk pat tad, ja tam ir gandrīz simtprocentīgi uzlādēta baterija.
 7. Izmantojiet kvalitatīvu lādētāju!
  Tā kā lādētājs tiek izmantots ļoti bieži, tas mēdz diezgan ātri nolietoties, tādēļ ik pēc 4 – 6 mēnešiem vajadzētu iegādāties jaunu lādētāju. Esiet īpaši uzmanīgs, ja pamanāt, ka lādētājs ir nodilis! Ja lādētājs ir samežģījies un/vai tam ir kādi pārrāvumi, protams, enerģijas padeve būs lēnāka, līdz ar to viedtālrunis lādēsies ilgāk.
 8. Uzlādes laikā izslēdziet viedtālruni!
  Tādā veidā varēsiet būt drošs, ka viedtālrunis noteikti nepatērē enerģiju.
 9. Uzlādes laikā neizmantojiet viedtālruni!
  Ekrāns ir viens no faktoriem, kas patērē visvairāk enerģijas, tādēļ uzlādes laikā centieties neizmantot viedtālruni.
 10. Iegādājieties portatīvo lādētāju!
  Tiem, kuriem mūžīgi ir gandrīz izlādējies viedtālrunis, var noderēt portatīvais lādētājs jeb «powerbank». Turklāt mūsdienās portatīvais lādētājs var būt arī kā viedtālruņa maciņš, tādējādi varēsiet uzlādēt viedtālruni, atrodoties ceļā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.