Sagaidot Lāčplēša dienu, 10. novembrī Bauskas bērnu un jauniešu centrā norisinājās piemiņas un pateicības pasākums «Atceries Lāčplēšus!».
Pasākuma laikā sanākušie uzzināja vairāk par Lāčplēša dienu, tās vēsturi un rašanos, kā arī klausījās muzikālus un radošus priekšnesumus. «Šī ēka ir sākums Bauskas Valsts ģimnāzijai, un tikai šodien iedomājos, ka tas ir pavisam nopietni, ka šeit notiek pasākums, kurš veltīts Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, un trīs no viņiem ir mācījušies šajā skolā,» tā uzrunā sacīja pasākuma organizatore Vija Cerusa.
Pasākumu ieskandināja Bauskas Valsts ģimnāzijas (BVĢ) 5. klases skolēni, kuri skolotājas Dainas Ārmanes vadībā izpildīja latviešu strēlnieku dziesmas.
BVĢ skolnieks Daniels Jemeļjanovs sanākušajiem pastāstīja vairāk par Lāčplēša dienas rašanos un Brīvības cīņām, pieminot faktus un atmiņu stāstus.
V. Cerusas vadītās medijpratības grupas «Bauskas dārgumu meklētāji» dalībnieces lasīja Kārļa Skalbes eseju «Vīri ar stiprām, labām rokām» fragmentus. Pasākumā tika stāstīts arī par Lāčplēša Kara ordeņa rašanos un vēsturi, kā arī stēlām, kuras atrodamas arī Bauskā.
Pasākumā piedalījās arī Bauskas muzeja vecākais speciālists vēstures nodaļā Raitis Ābelnieks, kurš skolēniem pastāstīja par to, kāds bija Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera tēls. R. Ābelnieks atklāja arī interesantus faktus par to, kādas privilēģijas saņēma dižā ordeņa ieguvēji, piemēram, atļauja nēsāt formastērpu arī pēc dienesta beigšanas, biļetes dzelzceļa transportā par puscenu, izglītību atvasēm bez maksas un daudzas citas.
Pasākuma laikā mūzikas pavadībā tika pieminēti Brīvības cīņās kritušie novadnieki, kuru laikā klātesošie piecēlās kājās un ievēroja klusumu, lai godinātu tautas varoņus.
«Ja cilvēks nezina pagātni un nejūt savas tautas pagātni, tad viņš nejūtas piederīgs savai zemei,» par šādu pasākumu nozīmību domās dalās V. Cerusa, «ja viņš arī nezina savas dzimtas saknes, nezina vectētiņus un vecmāmiņas, viņš šeit ir svešs. Tas ir jāzina cilvēkam. Domāju, ka jauniešiem un bērniem, kuri nezina, kas ir karš, kas ir bads un nebrīve, par vēsturi un visām šīm lietām ir jāstāsta.»
Malači! 🇱🇻🇱🇻🇱🇻