Pirmais Bauskas novada forums «Vairāk jaudas» notika 28. janvārī Iecavā. Novada domes vadība sola, ka pasākums, visdrīzāk, kļūs par ikgadēju. Sanākušie iniciatīvu vērtēja atzinīgi, it īpaši tāpēc, ka bija iespēja veidot saistību ar iepriekš neredzētām un nemanījām biedrībām un iniciatīvu grupām.
«Vietējās kopienas vislabāk var saprast, kas uz vietas vajadzīgs. Tās neierobežo birokrātiskie šķēršļi. Sabiedrība kļūst iecietīgāka, var attīstīt vietējās iniciatīvas, līdz ar to mūsu dzīve uzlabojas. Redzams, ka vislabāk to realizēt sociālajā jomā, kur cilvēkiem, kam visvairāk vajag palīdzību, nevalstisko organizāciju sektors ir tas, kas to var vislabāk organizēt. Bauskas novada pašvaldība aizvien domā par to, lai iesaistītu sabiedriskās organizācijas šādu uzdevumu izpildē, nododot funkciju veikšanu nevalstiskajām organizācijām. Domājām par jaunatnes jomas, sociālās jomas projektiem, citām lietām – kultūrā, amatiermākslā un tamlīdzīgi, ko varētu nodot biedrībām. Atsevišķa tēma ir sociālā uzņēmējdarbība, kas daudziem ļautu iekļauties sabiedrībā, kad nevar iet ierastā darba tirgū, bet šeit jāatrod sava vieta,» pasākuma ievadā pauda Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.
Sanākušie varēja uzklausīt arī dažādus pieredzes stāstus no NVO, gan tādām, kas īstenojušas savus projektus gan kaimiņu novados, gan Bauskas novadā. Par pieredzi Sēlijā stāstīja Daina Alužāne un Ieva Jātniece, savukārt par Bauskas novada pieredzi runāja trīs vietējo organizāciju pārstāvji.
Viens no stāstiem bija par Kurmenē īstenoto «Mālotāju» iniciatīvas grupas īstenoto projektu «Iedzīvotāji veido savu vidi», par kuru stāstīja Niks Aivars Alpēns.
«Pirms četriem gadiem Andreju Mediņu šeit iecēla par prāvestu un sākās visi atjaunošanas darbi – gan baznīca, gan klētiņa, gan mācītāju māja, gan parks, gan dīķis. Tas ir milzīgs kopdarbs, daudz cilvēku iesaistījušies. Viņam radās ideja par jaunu tradīciju Kurmenē – keramiku. Uzmūrēja māla cepli. Mūsu kopiena darbojās ar keramiku, un bija iniciatīva pulcēt kopā vietējās sievietes, kas katru pirmdienu aktīvi veidoja darbus un reizi divos mēnešos apdedzināja. Radās ideja par blakusnojumi, jo sākumā tas bija pasākums uz trim dienām – pirmajā dienā atvelk elektrību, uzbūvē telti, izkurina cepli, uzsilda, otrā dienā liek darbus iekšā, notiek kurināšana, 12 stundas un tad tikai vēl pēc 12 stundām ņem ārā.
Nebija, kur malku likt, visi instrumenti vienmēr jāņem līdzi, teltis jābūvē, kas nebija ērti. Pieteicāmies projektam. Paši iebetonējām pamatus un likām konstrukciju. Daļu materiāla bija pašu. Izrakām tranšeju elektrības vadam, krāsojām dēļus, ievilkām elektrību. Rezultāts ir nojume, kur var patverties, pieslēgt elektrību, ir slēgts šķūnītis, kur var salikt darbarīkus un darbus. Paldies Bauskas pašvaldībai par projektu, sākam domāt par nākamo,» stāstīja N. A. Alpēns.
Sekoja arī apskats par iespējām piesaistīt finansējumu nevalstisko organizāciju darbībai. Bauskas novada uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja Laura Ārente informēja, ka šogad atvēlēti 40 tūkstoši eiro projektam «Iedzīvotāji veido savu vidi», kur viens projekts varēs saņemt divus tūkstošus eiro, varēs īstenot jaudīgākus projektus, kā arī būs finansējums sabiedrisko organizāciju iecerēm ar finansējumu vienam projektam līdz 2,5 tūkstošiem eiro. «Viens no obligātajiem priekšnosacījumiem ir starporganizāciju sadarbība. Aicinu sapazīties ar citādi līdzīgi domājošajiem. Aicinu būt radošiem,» tā L. Ārente.
Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā “Bauskas Dzīve” otrdien, 31. janvārī.
Krievijā privātās militārās kompānijas, bet pie mums pašvaldību policijas, katra savādākā mundierī. Interesanta līdzība. Kāpēc tie mundieri ir dažādi?