20. janvārī visā Latvijā atzīmēja 1991. gada Barikāžu aizstāvju atceres dienu. Visas dienas garumā Rīgā norisinājās galvenie piemiņas pasākumi, un jau no rīta vienā no barikāžu laika zīmīgākajām vietām – Doma laukumā – svinīgi iededza piemiņas un atmiņu ugunskuru, bet plkst.16 to iekūra pie Saeimas ēkas. Tradicionāli, kā katru gadu, 20.janvāri kā savu otru dzimšanas dienu atzīmēja vairāki bijušie Bauskas miliči, kuri aizstāvēja toreizējo Iekšlietu ministrijas ēku.
«Janvāris, barikādes un ugunskuru dūmi, drosme, saliedētība un pašcieņa. Tās ir lietas un sajūtas, kas šo 32 gadu laikā kļuvušas par daudzu Latvijas ģimeņu kopīgiem atmiņu un lepnuma stāstiem,» uzrunājot klātesošos Doma laukumā pie iedegtā ugunskura, teica Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.
Doma laukumā atklāja arī izstādi «Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014-2022»
No plkst. 13.50 līdz 14.30 bija svinīgā godasardze pie bojāgājušo piemiņas akmeņiem Bastejkalnā un pie bijušās Iekšlietu ministrijas ēkas Raiņa bulvārī 6, kā arī svinīgi tika nolikti ziedi pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietās Bastejkalnā, kā arī Brāļu kapos.
Tradicionāli pie Saeimas nama pulcējās barikāžu laikā strādājošie žurnālisti, kuri atspoguļoja tautas nevardarbīgo pretošanos un informāciju par vēsturiskajās janvāra dienās notiekošo nodrošināja gan pašu mājās, gan ārzemēs. Pasākumā piedalīties aicināti tolaik radio, televīzijā un drukātajā presē strādājošie, kino ļaudis, kā arī Augstākās Padomes Preses centra darbinieki. Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja arī bijušie Augstākās Padomes deputāti.
Biedrība “Tavi draugi” sadarbībā ar 1991. gada barikāžu atceres muzeju aicināja apmeklēt Barikāžu aizstāvju atceres dienas pasākumus un līdz plkst. 19 piedalīties ierakumu sveču liešanā. Biedrība “Tavi draugi” no 2022. gada novembra īsteno ierakumu sveču gatavošanu, ko nogādā Ukrainas karavīriem frontē. Uz Ukrainu līdz šim nosūtīts vairāk nekā 42000 sveču, ko izgatavojuši iedzīvotāji visā Latvijā.
Līdztekus sveču liešanai no plkst. 14 līdz 16 Doma laukumā risinājās barikāžu atmiņu stāsti un īpaša koncertprogramma “Gaismas pils Ukrainai”.
Tradicionāli, kā katru gadu, 20.janvāri kā savu otru dzimšanas dienu atzīmēja vairāki bijušie Bauskas miliči, kuri varonīgi aizstāvēja toreizējo Iekšlietu ministrijas ēku. Šogad 1991.gada barikāžu muzejā 20.janvāra rītā tikās un visu dienu līdz vēlam vakaram kopā pavadīja seši no toreizējiem Bauskas milicijas darbiniekiem – Renārs Zaļais, Valērijs Markuns, Agris Kociņš, Māris Kļaviņš, Didzis Traumanis un Aleksandrs Matvejevs. Ar klusuma brīdi tika pieminēti 1991.gada barikāžu laikā bojā gājušie un kopš 1991.gada janvāra aizsaulē aizgājušie barikāžu aizstāvji.
Visi klātesošie, koncerta dalībnieki un klausītāji, atzina, ka šogad 1991.gada barikāžu piemiņas pasākums bija īpašs – tas skaudri sasaucās ar notikumiem Ukrainā, pavisam citādāk tika uztvertas gan dziesmas, gan dzeja, gan Viestura Kairiša filma “’Janvāris”’, gan paši 1991.gada barikāžu notikumi uztverti nozīmīgāk.
Arī šogad 1991.gada Barikāžu muzejā notika tikšanās ar Iekšlietu ministrijas vadību, vēlāk – svinīga un reizē sirsnīga pieņemšana Rīgas domē – ar uzrunām, koncertu. No 1991.gada barikāžu aizstāvju puses varēja just sāpi, ka viņi netiek pienācīgi novērtēti, atbalstīti – pat tie, kas tika sašauti, savainoti un viņiem ilgstoši nācās ārstēties, nesaņēma materiālu atbalstu… Tikai dažu pagastu vadība materiāli pabalsta savus 1991.gada barikāžu dalībniekus. Arī masu mediji varētu vairāk veltīt uzmanības “’barikādnieku’’ atmiņām un tagadējām gaitām.
Teksts: Ingrīda Punka
Reklāma