Astotā marta rītā pie ziedu veikaliem Bauskā grūtības sagādā atrast vietu, kur novietot automašīnu. Pircēju ir gana, un rinda izveidojusies arī pie ziedu bodītes «Ziedi», kur pircēji var iegādāties gan Latvijā audzētas tulpes, hiacintes, prīmulas, gan arī importa ziedus, piemēram, rozes. Veikala pārdevējas uzklausa klientu vēlmes un raiti iesaiņo vēlamos ziedus. Veikalā ieradies arī jaunsaimnieks Egīls Garais, kurš ziedus nopircis savai mātei, sievasmātei, kā arī drauga sievai. «Savu sievu apsveicu jau vakar,» viņš pastāsta, «mans draugs ir jūrnieks un pašlaik neatrodas uz vietas, tāpēc nevar apsveikt savu otru pusīti.» Egīls izpalīdzējis savam draugam un nopircis ziedus, kurus uzdāvināt viņa sievai, kamēr pats atrodas prombūtnē.
«Sieviešu dienā un Valentīna dienā pircēju, protams, ir vairāk, tomēr klientu ir mazāk nekā citus gadus,» atklāj veikala īpašniece Dace Lazdiņa. Viņa akcentē, ka veikalā vairāk cenšas pārdot tos ziedus, kuri audzēti tepat Latvijā.
Piegādā uz noteiktām adresēm
Arī ziedu veikalā «Rozīte» valda kņada, jo te ieradies daudz pircēju. Kāds izvēlas rozes, kāds tulpes, bet kādam piemērotāks liekas veikala darbinieču sagatavotais pušķis. Pārdevējām darba pilnas rokas, tāpēc parunāties neizdodas, taču viņas smej, ka situācija jau redzama arī bez runāšanas – klientu šorīt daudz. Kāds pircējs Sieviešu dienu nodēvējis par «tulpīšsvētkiem», jo šajā dienā lielākoties tiek pirktas tulpes, taču kāds cits kungs atmet, ka vajag pārmaiņas, un dāvināt var ne tikai šos «ierastos» ziedus.
Salonā «Pagrabiņš» laikraksts «Bauskas Dzīve» ierodas īsajā brīdī, kad apmeklētāju telpās nav un veikala darbinieki gatavo ziedus piegādēm. «Tūlīt ātri «izskriesim» trīs adresītes, kur jāaizved ziedi,» stāsta veikala īpašnieks Vjačeslavs Ļemeševskis, «daudzi pasūtījumi ir arī no ārzemēm – mums piezvana, izmantojot «WhatsApp» komunicējam, klients izsaka savas vēlmes, pārskaita naudu, mēs sagatavojam pušķi un aizvedam. Tā ir ikdiena.» Starptautiskajā sieviešu dienā visbiežāk tiek iegādātas tieši tulpes, un to pietiks visiem gribētājiem, jo krājumi veikalā ir tūkstošos. «Pārsvarā pārdodam vietēji audzētus ziedus, taču ir arī importa prece,» atklāj V. Ļemeševskis, «piepelnīties svētkos izdodas.» Veikala īpašnieks teic, ka klientu skaits nav mazinājies, un ir arī vairāki pastāvīgie klienti gan no Bauskas, gan Jelgavas novada.
Cilvēki vairāk piedomā pie tēriņiem
Veikalā «Ziedu bāze» arī klientu netrūkst, tomēr veikala īpašniece Linda Platā atklāj, ka šogad uz svētkiem pasūtījusi trīs reižu mazāk ziedu nekā parasti, jo saprata, ka pirktspēja būs mazāka. «Klientu ir mazāk, vairs nestāv rindas pie veikala kā pagājušajā gadā,» atklāj L. Platā, «domāju, ka šeit vairs nav runa par «Covid-19», bet gan par karu Ukrainā.» Ir jūtams, ka krievu tautības cilvēki vairs tik daudz nenāk pēc ziediem. «Klienti pērk gan tulpes, gan rozes, bet piepelnīties šajos svētkos šogad diez vai sanāks,» viņa atzīst, «man liekas, ka Valentīna dienas ienākumi veikalā būs lielāki nekā 8. martā.
» L. Platā situāciju skaidro ar to, ka cilvēki vairāk taupa naudu un izvērtē savus pirkumus. «Nav naudas, ja ir jāizvēlas pirkt maizi vai ziedus, tad labāk pirks maizi,» viņa pastāsta novērojumus, «agrāk tulpes pirka pa 51 vai 21 ziedam, bet tagad visi iegādājas pa trim vai pieciem ziediem. Saviem kolēģiem cilvēki arī izvēlas pirkt pa vienam ziedam, nevis vairākiem kā agrāk.» Pasūtījumi arī ir jūtami mazāk, jo pašvaldības iestādes vairs nepasūta ziedus kā pērn. «Puķu bizness lēnām sāk «atslābt», jo ziedu cenas paaugstinās, bet tas jau tagad ir ar visu,» stāsta L. Platā, «šis jau ir, man liekas, trešais gads, kad ir jūtams tas, ka cilvēki izvēlas taupīt naudiņu.»
Reklāma