Svētdien, 5. martā, Bauskā Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. kājnieku bataljona zemessargi aizvadīja mācības pilsētvidē.
Zemessargi pārvietojās Bauskā lauku kaujas formastērpos ar ieročiem – triecienšautenēm G36 – maršrutā Bauskas gājēju tilts pāri Mēmeles upei, Rīgas iela un Biržu iela.
Bataljona teritorijā Biržu ielā 13c izmantota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo cilvēku veselību un dzīvību.
Mācības sākās pulksten 8 rītā un beidzās ap pulksten 16, «Bauskas Dzīvei» stāsta Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Kaspars Kokins. «Mācību mērķis – kauja apdzīvotā vietā. Atstrādājam mazos «puzles» gabaliņus, ko liksim kopā lielajās mācībās «Namejs». Šoreiz akcents bija ēkas ieņemšanai un kaujai apdzīvotā vietā. Kopumā mācības bija veiksmīgas, tika atstrādāta kopējā saliedēšanās. Jaunajiem komandieriem un nodaļu vadītājiem bija iespēja vingrināties vadīt nodaļu vai vadu,» rezumē K. Kokins, «vajadzīga dažāda kaujas vide – patrulēšana mežā un apdzīvotā apvidū.»
Sestdien, 4. martā, Zālītē notikusi gatavošanās svētdienas mācībām Bauskā. Tur bija iespēja «vingrināties dažādas konfigurācijas ēkās un telpās, atstrādājot atsevišķus elementus». Pēc tam mācības jau esot kā eksāmens, uzsver komandieris.
Kādas mācības, uzdevumi paredzēti turpmāk? Pamīšus plānotas apmācības mežā, kur notiek darbs ar kompasu, orientēšanās, apvidus iepazīšana, darbs ar karti, tiek apgūti roku signāli, «lai nevajadzētu lieki trokšņot», notiek sakaru un maskēšanās apmācība. Tie ir pamatelementi.
Aizvien biežāk novada skolas aicina, bataljona zemessargi dodas tikties ar skolēniem. Tā ceturtdien, 2. martā, viesojušies Bauskas pilsētas pamatskolā. «Tā audzējam interesi par valsts aizsardzību. Latvija ir mūsu kopējās mājas. Vecākajās klasēs tās jau var būt nodarbības par nākotnes iespējām, skaidrojums par bruņoto spēku veidiem. Jauniešiem var veidoties interese, piemēram, par dienestu gaisa spēkos vai sauszemes mehanizētajās vienībās. Tikšanās tematu pielāgojam katrai skolai,» teic K. Kokins.
Bauskas pilsētas pamatskolas audzēknis Rihards tikšanos klases stundā ar bataljona pārstāvi vērtē atzinīgi: «Bija iespēja daudz ko pajautāt, redzēt zemessarga, karavīra pārtikas devu. Īpaši patika, ka varēja pielaikot ekipējumu un ar to nofotografēties. Visi saņēma arī kādu dāvaniņu, man tika karavīra bloknots, kas nesamirkst ūdenī un kura lapiņas nevar pārplēst.»
Vai Zemessardzes popularizēšana vainagojusies ar aktīvāku stāšanos bataljonā?
Pagājušajā gadā bijis «uzplaiksnījums» kara ietekmē, savukārt šogad ne tik strauji, bet turpina pieteikties Zemessardzē.
Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. kājnieku bataljona mācības tiek plānotas atbilstoši savai atbildības teritorijai, tāpēc mācības pārsvarā notiek lauku apvidū, iepriekš saskaņotās teritorijās, gan arī pilsētvidē. Tiek atstrādāti dažādi scenāriji, kādi varētu būt iespējamā apdraudējuma gadījumā, tāpēc mācības arī turpmāk notiks gan pilsētvidē, gan lauku apvidos, jo zemessargiem ir jānostiprina savas prasmes atbilstoši savai atbildības teritorijai. Militāro mācību laikā izmantotā mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi rada troksni, bet neapdraud apkārtējo iedzīvotāju veselību un dzīvību.
Jautājums ko tad apguvāt???
Liela sabiedrības grupa sestdienās dzer un svētdienās lāpās, bet šeit cilvēki saturīgi pavada laiku un apgūst iemaņas, kuras mums visiem grūtā brīdī var noderēt. Paldies!