Iespēju nopirkt kaut ko tādu, ko pārtikas veikalu plauktos retāk izdosies atrast, baušķeniekiem nodrošināja Bauskas Kultūras centrs, kas Bauskas Rātslaukumā organizēja Zāļu dienas tirgu, papildinot to ar tautas dejām un dziesmām.
Paralēli iepirkšanās procesam un kultūras programmai norises apmeklētājiem bija iespēja nodoties radošām aktivitātēm, kuras īstenoja tautas lietišķās mākslas studijas «Bauska» mākslinieces un Iveta Ģērve – atnākušie varēja aust celaines jostu, izgatavot dāvanu maisiņus un rotāties pašdarinātiem ziedu vainadziņiem.
Kultūras programmu piedāvāja Bauskas Kultūras centra folkloras kopa «Trejupe» Dainas Ārmanes vadībā, Ceraukstes tautas nama folkloras kopa «Laukam pāri» Elīnas Kūlas – Bražes vadībā, Iecavas kultūras nama folkloras kopa «Tarkšķi» Kristīnes Kareles vadībā un Bauskas Kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs «Mēmele» Ligitas Irbītes vadībā. Pēdējo sanākušie novērtēja īpaši labi – izcēlās gan interesanti deju risinājumi, gan arī paši aktīvie dejotāji.
Uz pasākumu bija ieradušies ne tikai mākslinieki no Iecavas, bet arī apmeklētāji un tirgotāji. Plašu klāstu piedāvāja Ginta Zaumane.
«Cilvēki pērk. Gan traukus, gan vainagus. Iegādājas jostiņas, pērk rotiņas, pie mums viss ātri notiek. Vēja zvani aizgāja pirmie,» stāsta māksliniece. Viņa atzīst, ka melnās keramikas izgatavošana tagad esot galvenais hobijs.
«Ar darbu es nodarbojos no pirmdienas līdz ceturtdienai – tā ir izšūšana uz pasūtījuma. Tad piektdien, sestdien, svētdien ņemos ar mālu. Ar to esmu aizrāvusies,» tā G. Zaumane.
Tirgū varēja atrast daudz visa kā. Brunavas pagasta zemnieku saimniecība «Krišjāņi» piedāvāja sieru un saldējumu. Gailīšu pagasta studijas «Stella» teltī varēja iegādāties dažādus trikotāžas izstrādājumus un ne tikai pie viņiem. Rotas bija visās malās. No ēdamlietām bija halva, sieri, miltu produkcija un pat vegānu pārtika. Bija kafija, dažādi dzērieni, bet viena Līgo svētku raksturlieta iztrūka – nebija alus.
Situācijā, kad miestiņš nav pieejams, centāmies noskaidrot, kādu vīnu pērk uz Jāņiem. Gailīšu pagasta «Kugrēnu vīna darītavas» saimnieks Jānis Kugrēns atzina, ka labprāt kundes iegādājas visa veidus vīnus – katram esot savs pircējs. Mājās nesanākšot aizvest ķiršu un plūmju vīnus – tie esot izpirkti. Pats uz Jāņiem mīlot iedzert arī alu, bet ne tikai alu – varot arī vīnu un citus dzērienus.
Īslīces pagasta vīna darītavas «Kaucis Creek Winery» produkciju šoreiz tirgoja Elita Miķelsone, kas atzina, ka vislielākā piekrišana ir viegli dzirkstošajiem vīniem. «Mums tādi ir četru veidu – balts, rozā un divi sarkani, bet visvairāk pērk sausos viegli dzirkstošos vīnus – veselībai,» smaida E. Miķelsone.
Īpaša produkcija Ievai Dūmiņai no «Dūmiņu vīnu darītavas». «Uz Jāņiem ļoti labi pērk ozollapu vīnu. Speciāli uztaisīju priekš Jāņiem – ar ozollapām. Pati alu nedzeru, bet man taču kaut ko vajag uz Jāņiem iebaudīt. Atdzisis īpaši labs. Garša nedaudz pēc koka, bet garšīgs un pieprasīts,» stāsta vīna meistare.
valsts vara būtu oficiāli iedevusi Jāņos vēl vienu brīvdienu un tepat Bauskā kāds gaisā pasists žurnālistiņš bez līgo svētku dienas izdomātu vēl heijā lillā svētku dienu….
Es ar būtu aizgājis, bet, ak tu negals, jāstrādā bija! Kamēr atkūlos no darba (kur pelnu pašvaldībai sūri grūti (NE)pienākošos rubļus), tikmēr viss tirgs cauri bija. Tik vien sanāk par nomaksāto nodokļu naudu kā uz virsrakstiem avīzē palūrēt un glīšas bildes paskatīties.
Kāpēc nav atspoguļots viss pasākums. Sākums nogulēts un beigām nebija pacietības. Tas nav objektīvi. Žēl….