Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Dārza svētki Rundālē: zirgi, skrienamzirdziņi, “Auļi” un kariete dāvanā

Sestdien, 29. jūnijā, jau 16. reizi Rundāles pils muzejs rīkoja Dārza svētkus, kuru tēma šogad bija “Zirgi un zirgošanās Kurzemes-Zemgales hercogistē”. Šajā dienā Rundāles pilī ieradušies ap 6500 interesentu, portālu informēja Inga Ripa, Rundāles pils muzeja apmeklētāju apkalpošanas nodaļas vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zirgiem, kaut tie bija svētku centrālie varoņi, svinēšanai laika neatlika, tiem bija pamatīgi jānopūlas, lai izklaidētu kuplo apmeklētāju pūli vai arī pienācīgi veiktu savus dienesta pienākumus. Valsts policijas zirgu patruļas zirgi Konstantinopoli un Gaizers kopā ar saviem darbabiedriem policistiem-hipologiem pārraudzīja svētku norisi.

Svētku defilē ritmiskā pūtēju orķestra “Auce” pavadījumā policijas zirgi pirmie izrādīja klātesošajiem savu cēlo gaitu. Tūliņ pēc tiem Jelgavas jātnieku sporta biedrības “Lagoss Dressage” tumšie rikšotāji elegantās baltās zeķēs rādīja labi trenētu soli. No Iecavas pievārtes jāšanas sporta kluba “Drostalas” bija atbraukušas divas ponijmeitenes Patrīcija un Feja, kā arī sirmā Bella un galantais televīzijas spīdeklis Čikago. Zirgu defilē noslēdza četri ciemiņi no ģimenes staļļa “Bērīts”, kas atrodas pie Baldones: Aziza, Kjanti, Kalipso un Zigis, kas īstajā vārdā Signāls, bet iemantojis arī iesauku Gekons.

Zigim svētkos bija uzticēts ļoti atbildīgs pienākums – pajūgā atvest svētku galveno saimnieci muzeja direktori Lauru Lūsi. Zirdziņam gan piemetās neliels lampu drudzis, taču beigās darbiņš tika padarīts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laura Lūse, tērpusies improvizētā, taču karaliskai izjādei atbilstošā tērpā, atklājot Dārza svētkus, pauda gandarījumu, ka svinību diena veiksmīgi sakritusi ar Pēterdienu, jo šis ir pēdējā Kurzemes-Zemgales hercoga Pētera 300. jubilejas gads. Valdnieki savas jubilejas mēdza svinēt divreiz: pirmo reizi – īstajā dzimšanas dienā, bet otro – siltajā sezonā, aicinot piedalīties jau plašāku viesu loku. Ievērojot šo tradīciju, 15. februāri, kas ir hercoga dzimšanas diena, muzejs atzīmējis ar zinātnisko konferenci, bet siltajā jūnija sestdienā sarīkoti dārza svētki.

Šogad Versaļas pilī notiks olimpisko spēļu jāšanas sacensības, tāpēc Eiropas Karalisko rezidenču organizācijā, kurā kopš pagājušā gada ir arī Rundāles pils muzejs, tiek organizēts kopīgs projekts – “Zirgi un zirgošanās Eiropas galmos”

Pētot, kas zināms par zirgiem hercogu galmos 17. un 18. gadsimtā, muzeja vēsturnieces Gundegas Plūdumas vadībā Rundāles pils muzejā tapusi specializēta izstāde, kura svētku laikā bija skatāma pils staļļu ēkā. Tajā varēja uzzināt gan par zirgu audzēšanas un pavairošanas tradīcijām, gan par hercoga iecienītākajām zirgu rasēm, to lomu dažādās galma ceremonijās un izpriecās. Izstādē varēja aplūkot arī muzeja krājumu jaunāko papildinājumu – 19. gadsimta sākuma karieti. To nupat Rundāles pils muzejam nodevis Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdztekus zirgu aktivitātēm, svētku viesi varēja iepazīties ar “hobby horsing” jeb skrienamzirdziņu sportu, ko demonstrēja Laima Auniņa no “Equus aureus” jeb latviski “Zelta zirgs”. Šī aktivitāte, kas kļuvusi populāra Somijā, pamazām gūst piekritējus arī Latvijā.

Dārza svētkos viesojās akcijas “Ziedu ceļos”, kurā iesaistījusies Rundāles pils, trīs dalībnieki – Nacionālais botāniskais dārzs, Kalsnavas arborētums un Dārzkopības institūts, piedāvājot dažādus izglītojošus stendus. Apmeklētāji varēja virtuāli doties līdzi arboristam 15 metru augtā kokā vai kopā ar dārzniecēm apčubināt dālijas, paceļot mežā vai trīsdimensionālā ozola sakņu sistēmā., degustēt Dārzkopības institūta gardumus un izzināt arborētuma dabas bagātības. Mazajiem apmeklētajiem bija unikāla iespēja pagulēt Kalsnavas arborētuma priežu čiekuru vannā.

Sestdien atvēršanas svētkus pieredzēja grāmata “Deivida Ostina rozes Rundāles pils dārzā. Angļu rozes vārds”. Tajā atklāts, kas iedvesmojis slaveno angļu rožu selekcionāru un rakstnieku Deividu Čārlzu Henšovu Ostinu dot savām jaunradītajām šķirnēm konkrētos nosaukumus. Grāmata lolota jau kopš 2019. gada un tapusi sadarbībā ar mākslinieci Katrīnu Vasiļevsku. Nosaukumu noslēpumu atklājusi dzejniece Ieva Rupenheite. Bagātīgi ilustrētā grāmata arī pēc svētkiem būs nopērkama Rundāles pils muzejā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zaļajā teātrī visas dienas garumā viesus izklaidēja un atsevišķus amata trikus ierādīja Rīgas cirka mākslinieki. Mazie apmeklētāji, kas baidījās sēsties Patrīcijas vai skrienamzirdziņa mugurā, varēja izriņķoties ar karuseļa zirdziņiem.

Tradicionāla svētku sastāvdaļa ir arī tirdziņš. Ne tikai rožu stādi vīdēja no apmeklētāju iepirkumu maisiņiem, bet arī ēdamlietas un amatniecības izstrādājumi. Dārza svētki noslēdzās ar grupas “Auļi” koncertu, kas radīja patīkamu svinību atmosfēru.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.