Sestdien, 14. janvārī, Bauskas kultūras centrā septīto reizi norisinājās tradicionālais tautas deju kolektīvu konkurss-sadejošana «Bigas krūze 2023».
Kā «Bauskas Dzīve» jau rakstījusi, konkurss iedibināts 2015. gadā, godinot ilggadējo Bauskas tautas deju kopu vadītāju, Bauskas rajona deju kolektīvu virsvadītāju un kultūras darbinieci Birutu Hegenbarti, kuru ikdienā mīļi dēvēja par Bigu. Dejotāji īpašā programmā mērojas spēkiem dejotmeistarībā, lai noskaidrotu uzvarētāju, kas saņem konkursa galveno ceļojošo balvu – tērauda krūzi ar Bārtas vainaga elementiem, kas simbolizē Bigas rakstura pamatīgumu.
Šogad aprit 100 gadu kopš dzimis Vilis Ozols, horeogrāfs, kultūras darbinieks, deju kolektīvu vadītājs un Deju svētku virsvadītājs; viņa piemiņa un devums pasākumā «Bigas krūze 2023» īpaši tika izcelts un godināts. V. Ozola dzīves un radošā darba gadi ir cieši saistīti ar Zemgali, tāpēc plašā Latvijas dejotāju saime Vili Ozolu dēvējusi par «Zemgales deju ķēniņu». Viņa daiļrades pūrā ir vairāk nekā 90 dažāda žanra deju; bijis deju virsvadītājs astoņos Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos. Konkursā-sadejošanā «Bigas krūze 2023» dominēja dejas ar V. Ozola horeogrāfiju.
Pasākuma ievadā tā vadītāja Ilva Vansoviča sacīja: «Šogad konkurss ir īpašs ne tikai kā mūsu novadnieces piemiņas glabātājs. Šajā gadā dejotāju saime godina Vili Ozolu. Un iespējams, tieši šodien ar lepnumu par atstāto mantojumu uz mums no debesīm raugās kāds izcils dejotāju pāris – mūsu «deju ķēniņiene» Biruta Hegenbarte un «Zemgales deju ķēniņš» Vilis Ozols, kurus dzīvē saistīja ne tikai deja, bet arī īsta draudzība.» Atmiņās par divu deju meistaru un viņu vadīto kolektīvu draudzību un sadarbību ar skatītājiem dalījās Edvīns Hegenbarts.
Savu sniegumu konkursā demonstrēja sešas senioru deju kopas (SDK) no Bauskas un Jelgavas novada – Svitenes tautas nama SDK «Šurpu turpu» (vadītāja Aiga Vangale), Ozolnieku tautas nama SDK «Ozolnieki» (vadītāja Mārīte Skrinda), Lielplatones pagasta SDK «Mārtiņš» (vadītāja Lāsma Ivanova), Vecumnieku tautas nama SDK «Ozols» (vadītāja Agita Seglicka), Iecavas kultūras nama SDK «Iecavnieks» (vadītāja Inga Paškevica) un Bauskas kultūras centra SDK «SenBiguļi» (vadītāja Santa Zemīte).
Ārpus konkursa sadejošanā piedalījās arī iepriekšējā konkursa «Bigas krūze 2020» laureāts Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes «Kultūra» VPDK «Laipa» (vadītāja Mārīte Skrinda).
Kopš 2019. gada konkursa kārtība paredz, ka vienu gadu dejā spēkojas vidējās paaudzes deju kolektīvi, otru – senioru. Konkursa idejas autore un organizatore, Bauskas kultūras centra deju kopu «Biguļi» un «Senbiguļi» vadītāja Santa Zemīte «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka šoreiz pieteikšanās konkursam nebija izsludināta visā Latvijā, bet dalībnieki uzaicināti īpaši. Ņemot vērā, ka šogad ir Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku gads, vēlējusies saaicināt uz kopīgu sadejošanu novada deju kopas; uzaicināti arī deju kolektīvi no Jelgavas novada.
Konkursantu sniegumu vērtēja žūrija – Bauskas Bērnu un jauniešu centra deju kopas «Mēmelīte» un vidējās paaudzes deju kolektīva (VPDK) «Mēmele» vadītāja un horeogrāfe Ligita Irbīte, Īslīces kultūras nama VPDK «Līdums» un jauniešu deju kopas «Līdums» vadītājs un horeogrāfs Arvils Noviks, režisors un dejas draugs Edvīns Hegenbarts.
Žūrijas vērtējumu paziņoja Arvils Noviks, un viņš pirms laureāta nosaukšanas atzina, ka žūrijai šajā reizē nebijis grūti noteikt labāko sniegumu. Viņš pauda prieku par to, ka senioru kolektīvi atkal ir uz skatuves un dejo, ņemot vērā ilgstošo pārtraukumu. «Senioru kolektīvi nāk uz skatuves ar dvēseli, bija liels prieks uz jums visiem skatīties,» atzina A. Noviks.
Visas deju kopas saņēma konkursa pateicības rakstus, un to vadītāji tika godināti uz skatuves. Žūrijas vēsti par galvenās konkursa laureāta balvas «Bigas krūze» piešķiršanu Jelgavas novada Lielplatones pagasta SDK «Mārtiņš» skatītāji apstiprināja ar kupliem un ilgstošiem aplausiem. Konkursā «Bigas krūze» šī deju kopa ir piedalījusies vairākkārt, bet uzvarētāja godā ir pirmo reizi.
Vairāk lasiet «Bauskas Dzīves» drukātajā izdevumā otrdien, 17. janvārī.
Man šīs izdarbības atgādina krieviju, es tur būvēju BAM Dzelzceļa maģistrāli.
to Apinis ====> Beidz muldēt un labāk apskaties kartē. Ja arī tu tur biji, tad tās bija Sibīrijas Republika (galvaspilsēta Krasnojarska), Burjatijas Republika (galvaspilsēta Ulan-Ude) un Tālo Austrumu Republika (galvaspilsēta Vladivostoka). Kad sabruks noziedzīgā krievija, tad ceru, ka tā arī turpmāk sadalīsies tā fašistiskā valsts.
Tēatris jau brīnišķīgs, ko gan nevar teikt pa ceļiem Bauskā….
Forš pasākums👏👏👏