Ar ziediem, dāvanām, apsveikuma vārdiem un laba vēlējumiem notika restaurētās dzejnieka Viļa Pļūdoņa dzīvojamās mājas «Lejnieki» atklāšanas svētki, kas reizē bija dzejnieka 150 gadu jubilejas piemiņas pasākums.
Pasākums Bauskas muzeja filiālē Viļa Plūdoņa muzejā 9. martā sākās ar piemiņas brīdi Ceraukstes pagasta Plūdoņa kopos, uz kuru bija ieradušies apmēram pussimts interesentu. Tālāk visi pulcējās pie Viļa Plūdoņa mājām «Lejeniekiem».
Pateicoties valsts un pašvaldības piešķirtajam finansējumam, restaurēta 19. gadsimta vidū celtā dzīvojamā māja. Tā ir atjaunota tādā veidolā, kāda tā bija Viļa Plūdoņa dzīves laikā 1930. gados. Ēkas restaurācijas darbu rezultātā veikta nesošo jumta koka konstrukciju bojāto vietu protezēšana, konstrukciju remonts un atjaunošana, jumta seguma un jumta latojuma atjaunošana, pamatu atjaunošanas darbi, pamatu plātnes izbūve verandai un lievenim, koka pārseguma atjaunošana, iekšējo inženiertīklu izbūve, iekšējie apdares darbi. Veikta restaurēto un no jauna izgatavoto logu, slēģu un durvju bloku montāža ailās.
Uzrunu teica Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis: «Viļa Plūdoņa devums tiešām ir nozīmīgs ne tikai tuvākajiem radiniekiem, sava novada cilvēkiem, bet arī visai Latvijai, kas zina viņa darbus. Viņa darbi vienmēr ir bijuši mācību programmās. Mūsu atmiņā viņš paliks tik ilgi, kamēr būs latvieši un latviešu valoda.» Viņš norādīja, ka ne tikai pašvaldība domā par muzeju, bet arī tie cilvēki, kas piedalās piemiņas pasākumos un atbalsta citādi, kā arī Latvijas valdība, kas piešķīra finansējumu rekonstrukcijai un ekspozīcijas izveidošanai.
Skanēja Plūdoņa dzejoļi un piemiņas vārdi. Sanākušos uzrunāja Bauskas novada pašvaldības izglītības, kultūras, sporta un sabiedrības labklājības departamenta vadītāja Aija Spriņķe, Bauskas novada kultūras nodaļas vadītāja Vita Morkūna, Ceraukstes pagasta tautas nama vadītāja Dace Dervīte, Ceraukstes pagasta nodaļas vadītājs Uģis Volosovskis, Griķu pamatskolas skolotājas kopā ar skolēniem, kā arī citi viesi.
«Plūdons izauga šeit, Mēmeles krastos, dabas vidū, starp birztalām un siliem. Bērnība pagāja, klausoties dabas skaņās, cīruļu dziesmās, dzērvju klaigās, gulbju spārnu švīkstoņā, kas tēlaini iemūžināti arī kapu vārtos. «Tici savai vada zvaigznei!» tie arī ir Plūdoņa vārdi, un tiem viņš ir ticējis no bērnības, no agras jaunības, kad izlēma kļūt par dzejnieku. Viņš teica: «Es būšu dzejnieks tautai.» To viņš rakstīja 18 gadu vecumā, un šie vārdi piepildījās, jo viņš rakstīja gan mazajiem, gan mīlētājiem, gan savas tautas patriotiem,» stāstīja Viļa Plūdoņa muzeja vadītāja Elīna Kūla-Braže.
Bauskas muzeja direktors Aigars Urtāns uzsvēra, ka šajā dienā ciemiņiem ir iespēja skatīt visas muzeja telpas, jo nākotnē daļa būs redzama tikai no atvērtajām durvīm – telpas šeit ir salīdzinoši šauras, tāpēc ne visur apmeklētājus nākotnē laidīs izstaigāt – uz dažām istabām varēs noskatīties tikai pa atvērtām durvīm.
Būs pārmaiņas arī apkārtnē – plānots, ka dārzs ziedēs un zaļos kā dzejnieka laikā. «Izjūtai jābūt tādai, it kā Plūdons tepat ir, tikai izgājis, līdz dārzam vai līdz upei,» tā A. Urtāns. Viņš atzina, ka plānotas vēl izmaiņas. «Varam teikt, ka Plūdoņa jau vēl te nav, viņš vēl ir Rīgā un ieradīsies šeit maijā. Tad arī būsim gatavi sākt sezonu,» smaidot sacīja direktors.
Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā «Bauskas Dzīve» otrdien, 12. martā.
Reklāma