Rundāles multifunkcionālajā centrā līdz 22. jūnijam skatāma «Baltu rotu» un fotogrāmatas «Ziemeļmeitas kods» radošās komandas veidota iedvesmojoša rotu un fotogrāfiju izstāde «Viņas ziemeļu sauciens», «Bauskas Dzīvi» informē kultūras darba organizatore Rundāles pagastā Lilita Lauskiniece.
Izstāžu atklāšana tika rīkota 4. maijā, Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā, patriotiskā, neparastā un sirsnīgā gaisotnē. Jau nākot uz pasākumu, svētku noskaņu brīvdabas amfiteātrī Rundālē radīja Latvijas karogi un skaistais izstādes reklāmkarogs, stāsta sarīkojuma apmeklētāji.
Ārvalstu vizītēs – kā Latvijas vēstījums pasaulei
Pasākuma viesi tika ielūgti uz «Baltu rotu» un fotogrāfes Unas Taal lielformāta fotogrāfiju izstādi «Viņas ziemeļu sauciens», skatoties Mārča Pļaviņa un radošās komandas veidoto reklāmfilmiņu, kurā «Baltu rotu» galvenā vēstnese ir Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse.
«Šķita, ka vajadzīga arī skaista «ķēdīte» starp ziemeļnieciski stiprajiem tēliem Unas Taal fotogrāfijās un Zemgali. Uzrunāju Rundāles pils muzeja direktori, un Laura Lūse neatteica. Tad, iedvesmojoties no Rundāles pils rožu dārza, «Baltu rotu» māksliniece Inita Straupe atjaunoja skaisto rožu rotu sēriju «Smagā romantika»,» stāsta L. Lauskiniece. Tieši šīs rotas filmiņā un atklāšanas vakarā demonstrēja Laura Lūse, patiesā sirsnībā savā uzrunā sakot, ka ir pateicīga par šo iespēju, sākumā gan īsti nav sapratusi, ko Lilita ir iecerējusi, bet piekrita, jo jau kādu laiku, dodoties ārvalstu vizītēs, viņa nēsā baltu rotas kā mūsu Latvijas vēstījumu pasaulei.
Saulespuķes – vienotībai un cerībai
Izstādes atklāšanas pasākuma ļoti būtiska daļa bija arī lieliskās fotogrāfes Unas Taal lielformāta fotogrāfijas. Gan ar sabiedrībā pazīstamām personībām, gan ukraiņu ģimenēm, tām tikko ierodoties Latvijā.
«Baltu rotu» sērijā ir aplūkojamas sudraba piespraudes «Saulespuķes». Kā raksta rotas autori: «.. tie ir ziedi, kas stāsta par spēku, vienotību un cerību. Reizē par milzīgām sāpēm, zaudētiem cilvēkiem, nolaupītu bērnību. Trīsdesmit procentus no kolekcijas ieņēmumiem ziedosim kara bēgļu atbalstam.»
Izstādē līdzās fotogrāfijām ir klausāmi arī ukraiņu sieviešu stāsti. Tos noklausījās arī pasākuma viesi Saņinu ģimene no Ukrainas un atpazina cilvēkus no sava ciematiņa. Viņiem ļoti patika ukraiņiem veltītā rota «Saulespuķe».
Fotogrāfijas ir aplūkojamas arī izcilajā fotogrāmatā «Ziemeļmeitas kods», kurā Kristīnes Kutuzovas poētiskie teksti veido vēstījumu par stiprām sievietēm un spēku nesošām rotām.
Pasaule ir maza, mēs visi (visas) vienoti neredzamām saitēm – Unai Taal Rundālē dzīvo mammas māsa Daina.
Pēc izstādes atklāšanas viena no «Baltu rotu» modelēm – dziedātāja Aija Vītoliņa – koncertprogrammā «Sauciens» kopā ar ģitāristu Rihardu Gobu un kontrabasistu Jāni Stafecki apmeklētājus Rundālē iepriecināja ar latviešu komponistu mūzikas koncertu, iesaistot dziedājumā arī pasākuma apmeklētājus.
Viss norisinājās ļoti ģimeniskā gaisotnē – kopdziedāšanā ar Aiju Vītoliņu un viņas skatuves kolēģiem, ar lielu un mazu mirkļdejotāju priekšnesumiem. Ar kopīgi baudītu svētku kūku «Sarkanais samts», kuru arī cepa savējā – Olga Ziemele.
Izstāde top sadarbībā
«Baltu rotu» izstādes radošā grupa bija tiešām aizkustināta par Rundāles puses cilvēku laipnību un atbalstu. Aizkustināti par Rundāles pils maģiskumu, pat desmitos vakarā pulkstenim spēlējot melodiju. «Rundāle man asociējas ne tikai ar skaisti restaurētu arhitektūru un mierīgu greznību, bet arī ar iedvesmojošu un bagātīgi ziedošu dārzu. Tāpēc rotās šopavasar sāk sprāgt pumpuri, atplaukst ceriņu ziedi un jaunas rozes…» tā par rotām un izstādi teic SIA «Baltu rotas» līdzdibinātāja un galvenā dizainere Inita Straupe. Jāmin, ka uzņēmums «Baltu rotas» šogad svin darbības 30 gadus.
Izstādes ideja radās, Rundāles kultūras darba organizatorei Lilitai Lauskiniecei aplūkojot skaisto ekspozīciju Pīlēnu ģimenes «Ola Foundation» mākslas galerijā. Tā bija tik iespaidīga un uzrunājoša, ka radās doma – atvest un parādīt to arī Rundālē.
Saziņa ar lielisko mākslinieci Initu Straupi un izstādes kuratori Lauru Geistardi-Šubi, kā arī rotu un citu materiālu atlase un pielāgošana, filmēšana noritēja gada garumā. Palīdzēja arī Bauskas muzejs, īpašu paldies L. Lauskiniece saka muzeja direktoram Aigaram Urtānam. Izstādes un koncerta dāvinājumu svētkos finansiāli atbalstīja Rundāles apvienības pārvalde, uzņēmums «Baltu rotas» un brīvprātīgie atbalstītāji.
Ekspozīcija Rundālē aplūkojama līdz 22. jūnijam, piesakoties un obligāti rezervējot apmeklējumu pa tālruni 26524190, ieeja – bez maksas, informē L. Lauskiniece.
Skaisti!