Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas vizuāli plastiskās mākslas programmas audzēkņi un skolotāja Antra Gustsone piektdienas, 3. marta, vakarā aicināja uz izstādes «Sniega karaliene» atklāšanu. Tā iekārtota stikla siltumnīcā Pludmales ielā, Zanes un Valda Onkeļu īpašumā.
Krēslas ieskautajā dārzā kā spoža pērle zaigoja stikla arhitektūrā veidota būve, kur izvietotos mākslas darbus interesenti varēja aplūkot telpā un no ārpuses. Mainoties gaismai dabā, arvien citu raksturu ieguva pārdomāti izvietotie tēli un priekšmeti, ko paspilgtināja sausā ledus radītais miglas efekts. Īpašu noskaņu uzbūra sitaminstrumentu spēles skolotāja Normunda Everta priekšnesums, ļaujot saklausīt gan stiklu šķindoņu, gan ledus švirkstoņu un plīšanu.
Mākslas programmas audzēkņu darbi tapuši, iedvesmojoties no slavenā dāņu rakstnieka Hansa Kristiana Andersena pirms teju divsimt gadiem sarakstītās pasakas «Sniega karaliene». Autora radītie tēli un situācijas pauž gadsimtiem senu patiesību, proti, – mīlestība un sirds siltums spēj atkausēt pat ledus kristālā sasaldētu sirdi; to savos darbos iedzīvinājuši un radoši interpretējuši jaunie mākslinieki.
Skolotāja Antra Gustsone pastāstīja, ka projektā iesaistījās visi mākslas programmas audzēkņi. Bērni grieza un līmēja ledus karalienes spožās pilis un darināja sniegpārsliņas, kas pasakā bija valdnieces sargi, veidoja māla kronīšus, kam ikdienā rodams praktisks pielietojums. Audzēkņi radīja aukstās elpas sastindzinātus dzīvniekus un šaha figūras – kartona karalienes, kā arī atveidoja valdnieci abpusējos ciļņos. Sestā klase dizaina nodarbībās gatavoja brīvdabas skatuvi «Sniega karalienes» uzvedumam, bet vecākie audzēkņi veidoja objektus no dažādiem materiāliem, piemēram, stikla glāzēm, ķēdēm u. c. Darbu «Ieslodzītā sirds» un «Sniega karaliene» radīšanā izmantotas rūpīgi piemeklētas un perfektā ģeometrijā salīmētas stikla glāzes, savukārt aizraujošo un pieredzes vērto darbošanos ar epoksīdsveķiem A. Gustsone raksturo šādi – ķīmijas eksperiments ar lielu smaku.
«Ietvert darbos pasakā pausto domu nebija viegli, piemēram, kaķītis pie ekrāna tapis, iedvesmojoties no sižeta par velna radīto greizo spoguli, kas visu labo un skaisto rādījis deformētu – neglītu un maznozīmīgu,» atklāj skolotāja, «pie saplīsušās velna spoguļa lauskas pieķēdētais dzīvnieciņš simbolizē mūsdienu pasauli – cilvēku atkarību no datora, tālruņa un TV ekrāniem, kas rāda sagrozītu bildi un pastarpinātu patiesību.»
Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas direktore Iveta Lavrinoviča atzīmēja, ka izglītības iestādes piebūves celtniecības radītie apstākļi veicinājuši domāt brīvāk un radošāk, ļāvuši dzimt idejām, kas, iespējams, citkārt nebūtu īstenotas.
«Šis ir fantastisks brīdis, kad māksla izgājusi ārpus telpām, rāmjiem un likumiem, un šis piemērs ļauj saprast, ka nav vajadzīgas izstāžu zāles vai muzeji, jo mākslu var pasniegt arī šādi,» viņa sacīja. Iestādes vadītāja pateicās skolotājai A. Gustsonei un viņas audzēkņiem par ieguldīto darbu, vecāko klašu meitenēm – par iesaistīšanos ekspozīcijas iekārtošanā, bet skolas komunikācijas speciālistei Zanei Onkelei – par ideju sarīkot izstādi viņas ģimenes siltumnīcā un atbalstu.
Miervaldis Kuzma izstādi apskatīja kopā ar mazmeitu Līvu Pavlovsku. Viņa ir Skaistkalnes vidusskolas 5. klases skolniece, bet dotības mākslā izkopj Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas 4. klasē. Projektā «Sniega karaliene» meitene darbojusies ar mālu, vienam no viņas darbiņiem dots nosaukums «Mīlestības asni».
Par redzēto sajūsmā bija Vita Vēvere, Vecumnieku vidusskolas pirmsskolas grupas «Pūcītes» pedagoģe. Jaunnedēļ viņa improvizēto izstāžu zāli apmeklēs vēlreiz – kopā ar saviem audzēkņiem.
«Sniega karaliene» Vecumniekos, Pludmales ielas siltumnīcā, ikvienu interesentu gaidīs līdz ceturtdienai, 9. martam.
Brīnišķīga ideja un burvīgs izpildījums! Paldies mākslas skolas pedagogiem par radošo pieeju visam! Paldies skolotājai Antrai! Bērns uz mākslas skolu iet ar prieku, tas noteikti ir pedagogu nopelns.