Sestdien, 23. jūlijā, visas dienas garumā norisinājās Svitenes muižas svētki. Pa dienu interesentiem bija iespēja apmeklēt ar 19. gadsimtu saistītas lekcijas, bet vakarā tika atklāta svētku svinīgā daļa.
Plkst. 20 vakarā pie Svitenes muižas kungu mājas galvenās ieejas viesus sagaidīja sulaiņi ar taures skaņām. «Sveicināti, tāli un tuvi viesi šeit Šviten’ muižā! Laiks ir rāms un piemīlīgs, tāpēc es, Secīlija, sirsnīgi sveicu jūs un aicinu baudīt skaisto muižas parku, smaržas, puķes un vēlāk arī mēnesnīcu,» svinības atklāja kultūras darba organizatore un pasākuma vadītāja Lilita Lauskiniece, kura bija iejutusies Secīlijas lomā, «baudīsim šo dienu un priecāsimies par dvēseles mieru!
Pēc svētku uzrunas visi sabraukušie viesi tika aicināti muižā, lai apskatītu to no iekšpuses, kā arī piedalītos sarūpētajās aktivitātēs muižas istabās. Sulaiņi, stāvot pie trepēm, sasveicinājās un pavadīja katru atnākušo.
Vienā no muižas istabām bija iespēja izmēģināt roku glīto rakstu darbnīcā. Katram interesentam tika izsniegta burtnīca ar līnijām, kā arī instrukcijām, kā pareizi rakstīt, izmantojot tinti un tintes spalvas pildspalvu.
Muižas istabās bija iespēja izveidot pašam savu «papjē-mašē» masku, kuru rotāt un krāsot pēc patikas. Apmeklēta bija arī istaba, kurā tika gatavotas pogas un magnētiņi, lai saglabātu sev piemiņu no muižas svētkiem. Ne mazāk apmeklēta bija arī vēdekļu izgatavošanas meistarklase, kuras laikā gan lieli, gan mazi viesi gatavoja savus aksesuārus.
«Man svētkos patika iespēja apskatīt muižu no iekšpuses, jo iepriekš tajā nebiju bijusi, bet meitai patika darbnīcas, it īpaši masku krāsošana, jo tur varēja izpausties, kā nu māk,» pastāsta baušķeniece Simona, «biju domājusi, ka pasākums būs apmeklētāks, bet man pat labāk patīk, ka muiža nav pārbāzta ar cilvēkiem, jo vieglāk visu apskatīt.»
Uzziņai
SVITENES muižas svētki «Dzīvā vēsture» bija viena no Eiropas Savienības atbalstītā projekta «Inovatīvs kultūras tūrisms» aktivitātēm. Projekta mērķis bija palielināt Rundāles un Svisločas Baltkrievijā teritorijas pievilcību, stimulējot aktīvu, ilgtspējīgu un efektīvāku kultūrvēsturiskā mantojuma izmantošanu, sadarbojoties kultūras un tūrisma sektoriem pārrobežā. Projekta «Inovatīvs kultūras tūrisms» sadarbības partneris bija Svisločas novadpētniecības muzejs Baltkrievijā. Līdz ar Krievijas bruņoto uzbrukumu Ukrainas teritorijā jebkāda saziņa un sadarbība ar projekta partneriem no Krievijas un Baltkrievijas tika nekavējoties pārtraukta, apliecināja Bauskas novada pašvaldībā.
GALVENĀS projektā īstenotās aktivitātes:
● Apgaismota autostāvlaukuma izbūve Pilsrundāles ciemā;
● Ūdenstorņa demontāža Svitenes muižas teritorijā;
● Inovatīva aprīkojuma iegāde kultūras tūrisma pasākumiem;
● Interaktīva vides objekta uzstādīšana Svitenē;
● Retro fotosalona aprīkojuma iegāde Svitenes muižai;
● 3D video zāles aprīkojuma iegāde Svitenes muižai;
● Semināri, radošās ideju ģenerēšanas darbnīcas un pieredzes apmaiņa kultūras tūrisma jomas pārstāvjiem;
● Vietējo gidu apmācība Svitenes muižai;
● Konference kultūras tūrisma profesionāļiem;
● Kultūras tūrisma pasākumi «Dzīvā vēsture». Bauskas novada projekta aktivitātēm budžets ir 352 970,93 eiro, tā skaitā Eiropas Savienības finansējums 317 673,83 ei
Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā “Bauskas Dzīve” otrdien, 26. jūlijā.
Jauka izklaide šauram pilsoņu lokam par 350 000 eiro. Lilitas un Lauras tērpi arī par projekta naudu un cik maksāja?
Tā kā Laurai gudra galva, tad viss par Eirops naudu. Tik arī maksāja. Izmeklētiem 350 apmeklētājiem
Kleita, a kleita cik maksāja?Var sarunāt arī individuālu modes skati?
Viss vienmēr šai pasaulē ir sarunājams. Jāzvana dāmām.
Paldies par skaistajiem svētkiem! Tajos īpaši varēja justies ikviens. Liels un skaists darbs izdarīts! Un tik smaidošas fotogrāfijas!! Paldies!
Ei, vai tad mēs smaidījām?
Žēl, ka apkārtējie nenovērtē ieguldīto darbu! Pasākums bija pieejams visiem interesentiem un manuprāt ļoti izdevies. Aktivitātes visai ģimenei. Viss šie čīkstētāji… Priecājieties, ka mūsu novadā ir cilvēki kas dara. Bauskas novadam ir labs poteciāls tikai maz darītāju un daudz čīkstētāju, un mūžīgā atruna no vietvaras “nav naudas”. Lai iesaistītajiem izdodas turpmāk realizēt projektus un šis pasākums pārveršas par ikgadējo un izaug par lielāka mēroga pasākumu “Zemgales pilis un muižas”! Veiksmi!