Vecumnieku tautas namā iekārtotajā vēlēšanu iecirknī sestdien, 1. oktobrī, balsotāji nelielā rindā stāvēja gan rīta pusē, gan pēcpusdienā. Vairāki atzina, ka gaidīt bijis pat patīkami un pulcēšanās omu uzlabojusi; skumīgāk būtu ienākt tukšā zālē un vērot komisijas garlaikošanos.
«Cilvēku pieplūdums vieš cerību, ka šajās Saeimas vēlēšanās aktivitāte būs lielāka nekā pirms četriem gadiem, un sabiedrība beidzot būs sapratusi, ka nedrīkst nepiedalīties un atmest savai Latvijai ar roku,» prātoja kāds kungs. Aivars Petruševics, vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs, «Bauskas Dzīvei» apstiprināja, ka vēlētāji ir aktīvi – pirmajā stundā bija nobalsojuši 64 (2018. gadā – 72), līdz plkst. 12 – 703 (824), bet pāris stundu vēlāk – teju 850.
Kā liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotā informācija, līdz plkst. 16 savu balsi bija nodevuši 1066 vēlētāji (pirms četriem gadiem – 1125), bet līdz iecirkņa slēgšanai – plkst. 20 – 1613 (1455).
«Svešinieku ir pamaz, tikai pa kādam, kas nav redzēts mūspusē, pārsvarā visi pazīstami, vietējie. Zīmīgi, ka šoreiz satieku arī tādus, kas vēlēt nav nākuši vairākus gadus,» novērojumos dalās A. Petruševics, «liels mīnuss, ka Vecumniekos nevarēja nobalsot iepriekš. Piektdien, 30. septembrī, «mūs gāza riņķī», cilvēki domāja, ka būs tāpat, kā citugad, bet kārtība mainīta un balsi glabāšanā varēja nodot tikai Bauskā. Tas daudzos raisīja lielu vilšanos un neapmierinātību.»
Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs atklāja, ka šoreiz ievērojami mazāks ir balsošanai atrašanās vietā pieteikto skaits. Parasti tas svārstījies ap 40 – 50, bet šajās vēlēšanās reģistrēts vien 18 personu, jo izsludinātās karantīnas dēļ izpalicis brauciens uz veco ļaužu un invalīdu pansionātu «Atvasara». Patīkams notikums – ierašanās pie ciema simtgadnieces Zentas Bēkas un citiem senioriem, kuri nav zaudējuši politisko modrību arī cienījamā vecumā.
Vitauts Cicens, gaidot rindā uz vietu vēlēšanu kabīnē, «Bauskas Dzīvei» atzinās, ka pērn pašvaldību vēlēšanās nav piedalījies. «Nezinu kāpēc, bet negribējās iet. Šoreiz gan noskaņojums ir pacilāts, un bija pārliecība, ka noteikti jāpiedalās,» viņš sacīja, «domas ir ļoti dažādas, izvēlēties nebija viegli, taču gribas, lai kaut kas uz labo pusi mainās. Nezinu, varbūt Lembergs un «zaļie» varētu kaut ko izmainīt, viņi vismaz iedveš uzticību.»
Dzīvesbiedri Anda un Agris vispirms apmeklēja vietējo ik sestdienas tirgu, tad – vēlēšanu iecirkni. «Reizi pa desmit gadiem jāatnāk un jānobalso. Vīrs šad tad vēl ir piedalījies, bet es sen neesmu vēlējusi. Šoreiz man patīk «opcija», ka urnā var mest arī tukšu aploksni, taču nesaku, ka tā darīšu. Kā rīkošos, tas lai paliek mans noslēpums! Galvenais – palielināt slieksni visām partijām un nepieļaut krievu partiju iekļūšanu parlamentā,» sacīja sieviete.
Komisijas pārstāve V. Zandava novēroja, ka divi vīrieši balsošanas kastē demonstratīvi ievietoja tukšu aploksni, ko darīt nebija liegts; vienas šādas situācijas lieciniece bija arī «Bauskas Dzīve».
Vairums gan uz iecirkni nebija nākuši izrādīt savu neapmierinātību vai gari prātot – cik ātri saņēma balsošanas biļetenus, tik drīz arī izraudzītais saraksts tika likts aploksnē un nogādāts balsošanas kastē. Citiem domas palīdzējušas sakārtot diskusijas radio un televīzijā, kādu uzrunājusi reklāma, bet vairākiem sastaptajiem vēlētājiem svarīgs bijis ģimenes viedoklis, draugu un paziņu padoms. «Mans vīrs ir ļoti gudrs, viņš cītīgi seko līdzi notikumiem un izglīto arī mani,» lepojas Anna. Savukārt saslavētais dzīvesbiedrs Dainis teic, ka izvēlēties sarakstu bijis viegli un šoreiz tas nav politiskais spēks, par ko balsojis iepriekš, jo «citās brandžās saradies par daudz krievu». Arī Aija Lazdiņa lēmumu bija pieņēmusi jau mājās, to ietekmējis gan televīzijā dzirdētais, gan gudru padomdevēju ieteikumi. «Skatoties diskusiju televīzijā, ļoti saskumdināja Šlesers. Tāds nevar būt politiķis, mati ceļas stāvus,» deputāta kandidātu vērtē vēlētāja.
Pēteris Igaunis, vietējais ģimenes ārsts, uzskata, ka nav pareizi balsot par tiem, kas uzradušies īsi pirms vēlēšanām un tīko iesēsties augstos krēslos. «Pie naudas daudzi grib tikt, bet ne visus interesē darbs. Jo mazāk būs partiju, jo labāk – izpaliks strīdi un vairāk laika varēs veltīt darbam, nevis politisko oponentu «aplikšanai»,» prāto dakteris.
Uz vēlēšanām jaunie vecāki nāca kopā ar bērniem, jo «viņu dēļ dzīvojam un tāpēc šis balsojums ir īpaši svarīgs – nākamās paaudzes labākai nākotnei». Dēla un meitas vecāki Sindija un Dinārs Zeltkalni pauda, ka izraudzīties savu sarakstu nebija viegli, taču zinājuši, ka noteikti dosies vēlēt. «Ekonomiskā situācija mani daudz neuztrauc, taču ģeopolitiskie notikumi gan rada satraukumu. Katru dienu ir kādi jaunumi un nav zināms, kā viss beigsies. Protams, ceram, ka būs labi!» teic D. Zeltkalns.
Foto un teksta autore: Žanna Zālīte
Reklāma