18. aprīļa rītā Liepājas ostā pietauvojās iespaidīgs ASV komercpārvadājumu kravas kuģis “ARC Defender”. Uz Latviju tas atveda vairāk nekā 350 ASV Bruņoto spēku militāros un atbalsta tehnikas līdzekļus, kas tuvākajās nedēļās piedalīsies starptautiskajās militārajās mācībās “Defender Europe 2022” Baltijas jūras reģiona un Austrumeiropas valstīs, ziņo portāls liepajniekiem.lv.
Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Apvienotā štāba komunikācijas pārvalde informē, ka Liepājas osta pirmo reizi tās vēsturē kļuvusi par galamērķi ASV armijas vienību transportēšanai pāri okeānam.
Kuģis “ARC Defender” Liepājā ieradies no Baltimoras ostas, un ceļā tas pavadījis gandrīz divas nedēļas, liecina vietnē “MarineTraffic” publicētā informācija. Kuģis pietauvojies pie kompānijas “Ekers Stividors LP” piestātnes, bet kravas izkraušanas pakalpojumus sniedza uzņēmums “Terrabalt”.
“Tik liels kuģis Liepājas ostā nav bijis. Tam gan nav liela iegrime – vien nepilni 10 metri, taču tas ir ļoti augts un plats. Šim kuģim līdzās “Stena Line” kravas un pasažieru prāmis izskatās pavisam maziņš,” portālam liepajniekiem.lv pauž “Terrabalt” valdes loceklis Āris Ozoliņš.
Vietnē “MarineTraffic” lasāms, ka “ARC Defender” ir gandrīz 200 metru garš, 32,26 metrus plats. Savukārt tā augstums (līdz masta galam) sasniedz 46 metrus. Kuģis būvēts 2008. gadā.
Ā. Ozoliņš teic, ka šī kuģa izkraušana prasa vēl jo lielāku atbildību, taču uzņēmumam ir pieredze militāro kravu apkalpošanā, līdz ar to nekādu sarežģījumu neesot bijis.
Militārās tehnikas izkraušanu ostā bija plānots pabeigt vakar vakarā. Kravas novietošanai Liepājas ostā atvēlēts laukums 25 tūkstošu kvadrātmetru platībā, kas tiek stingri apsargāts.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Maija sākumā ASV militārā tehnika no Liepājas ostas tiks pārvietota ar sauszemes transportu uz iepriekš noteiktām mācību norises vietām, bet jau vasaras sākumā līdz ar mācību noslēgumu visa šī tehnika tiks nogādāta pāri okeānam atpakaļ uz ASV.
“ASV Bruņoto spēku ievērojama skaita modernas militārās tehnikas, tostarp velkamās artilērijas vienību un augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmu (HIMARS) nogādāšana Eiropā demonstrē ASV kā uzticamu stratēģiskās drošības partneri, kas nelokāmā apņēmībā ir gatavs un spējīgs garantēt alianses dalībvalstu aizsardzību Eiropā. No ASV atvestās militārās tehnikas apakšvienību savietojamība ar citu alianses dalībvalstu bruņoto spēku vienībām tiks praktiski trenēta vairākos vienlaicīgos mācību vingrinājumos vairākās NATO dalībvalstīs Eiropā,” klāsta NBS.
ASV militārās kravas ienākšana Liepājas ostā NBS personālam nodrošinājusi arī praktisku treniņu, veicot vienu no galvenajām uzņemošās valsts atbalsta funkcijām – RSOM (Reception Staging and Onward Movement).
Šī kompleksā funkcija ietver ne tikai spēku uzņemšanu, bet arī to īslaicīgas uzturēšanās nodrošināšanu, sagatavošanu tālākai kustībai un spēku transportēšanu vai eskortēšanu līdz noteiktajiem galamērķiem.
ASV militārās tehnikas uzņemšanas operācijā, drošības, loģistikas un ikdienas nodrošinājuma, kā arī spēku pārvietošanas atbalsta pasākumos no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem piedalījās Nodrošinājuma pavēlniecības Pārvietošanas koordinācijas centrs un 1. Reģionālais nodrošinājuma centrs, kā arī Jūras spēki, Militārā policija un Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes karavīri un zemessargi.
Latvijas karavīri un zemessargi īstenoja ostas operāciju un uzņemošās valsts atbalsta funkciju ciešā sadarbībā ar ASV Bruņoto spēku personālu.
Latvijas teritorijā mācībās “Defender Europe 2022” plānotie vingrinājumi ir daļa no militāro mācību cikla “Namejs 2022” pavasara posma, kas norisināsies gandrīz visu maiju un kurā apvienotas vēl četras starptautiskās mācības: “Knight Legion”, “Swift Response”, “Summer Shield”, “Hedgehog”, kā arī Nacionālo bruņoto spēku taktiskā līmeņa militārās lauka mācības.
“Namejs 2022” pavasara posma mācībās sabiedroto valstu kopējais personāla skaits būs aptuveni 3000, bet no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem kopumā piedalīsies aptuveni 2700 karavīri un zemessargi.
Mācības “Defender Europe 2022” ir iepriekš plānotas un notiek ASV armijas Eiropā un Āfrikā (U.S. Army Europe and Africa) vadībā.
Reklāma