Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Apkures sezona tuvojas; Vai esi izvēlējies piemērotāko dabasgāzes tirgotāju?

No šā gada 1.maija dabasgāzes tirgus, tāpat kā elektroenerģijas tirgus, ir pilnībā atvērts. Tas nozīmē, ka vairs nav Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) regulēta tarifa. Mājsaimniecību lietotāji var izvēlēties savam patēriņam piemērotāko dabasgāzes tirgotāju un piedāvājumu, kur dabasgāzes cena tiek noteikta abām pusēm – lietotājam un dabasgāzes tirgotājam -, savstarpēji vienojoties. SPRK skaidro, ko ņemt vērā, izvēloties piemērotāko dabasgāzes tirgotāju un produktu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jūlijā dabasgāzes cenas Eiropas biržās turpināja samazināties, kas nozīmē, ka pēdējā gada laikā dabasgāzes cenas ir piedzīvojušas vienu no straujākajiem kritumiem. To, vai šis ir zemākais dabasgāzes cenas punkts vairumtirdzniecībā šajā gadā, rādīs tikai laiks. Tomēr, pieņemot, ka ierasti, līdz ar apkures sezonas sākumu cenas pieaug, šobrīd varētu būt piemērots brīdis slēgt vai pārslēgt līgumu par dabasgāzes tirdzniecības pakalpojumu lietotājiem, kuri priekšroku dod cenas fiksēšanai.

Būtiski tas ir tām mājsaimniecībām, kurās dabasgāzes patēriņš ir augstāks, proti, dabasgāze tiek izmantota apkurē. Tomēr ietaupījums varētu būt arī, ja dabasgāzi izmanto plītīs ēst gatavošanai,” norāda SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola, atgādinot, dabasgāzes tirgotāju var mainīt līdz katra esošā mēneša 15.datumam.

SPRK akcentē, ka īpaši uzmanība jāpievērš tiem lietotājiem, kuri iepriekš dabasgāzi saņēma no AS “Latvijas Gāze” par regulētu tarifu un līdz šā gada15.aprīlim neizdarīja izvēli par labu citam produktam vai tirgotājam. Tas nozīmē, ka dabasgāzi lietotājs turpina saņemt no AS “Latvijas Gāze”, bet par universālā pakalpojuma cenu, kas ir augstāka, salīdzinot ar šobrīd tirgū pieejamo cenu. Vienlaikus arī tām mājsaimniecībām, kas noslēgušas līgumus par universālo pakalpojumu ar citiem tirgotājiem, jāizvērtē, vai nav nepieciešams pārslēgt līgumu. Spēkā esošu universālā pakalpojuma līgumu lietotājs jebkurā laikā var pārtraukt bez soda naudas piemērošanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPRK vērš uzmanību, ka katrai mājsaimniecībai, lai samazinātu izmaksas, ir svarīgi izvērtēt savu dabasgāzes patēriņu un iedziļināties dabasgāzes piegādātāju piedāvājumos, lai izdarītu pārdomātu lēmumu piemērotākā produkta izvēlē un izdevīgākā līguma noslēgšanā.

Šobrīd mājsaimniecībām pakalpojumu piedāvā trīs tirgotāji – AS “Latvijas Gāze”, AS “Latvenergo” ar tirdzniecības zīmolu “Elektrum” un SIA “Elenger”. Sagaidāms, ka ar laiku dabasgāzes tirgotāju skaits mājsaimniecībām varētu pieaugt.

SPRK atgādina, ka mājsaimniecību lietotājiem ir pieejami divu veidu produkti – fiksētas cenas (cena nemainīga noteiktam periodam) un mainīgas jeb biržas cenas produkts (mainās atbilstoši cenai dabasgāzes biržā). Katram lietotājam ieteicams izpētīt tirgotāju piedāvājumus un pārdomāt, kurš no piedāvātajiem produktiem ir izdevīgākais saviem patēriņa paradumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mainīgas un fiksētas cenas

SPRK pārstāve Ieva Lazdiņa skaidro, ka mainīgas cenas produkta gadījumā dabasgāzes cena lietotājam tiek noteikta atbilstoši TTF (Title Transfer Facility) dabasgāzes biržas cenai, un tā var mainīties katru mēnesi atkarībā no norisēm pasaules dabasgāzes tirgū. Jāņem vērā, ka tirgotāji var piemērot maksu par tirdzniecības pakalpojumu, kas arī jāatspoguļo piedāvājumā un rēķinā.

Fiksētas cenas produktam ir divi līguma veidi – fiksētas cenas, tirgotājam un lietotājam vienojoties, un universālais pakalpojums.

Fiksētas cenas gadījumā tirgotājs piedāvā noteiktu nemainīgu cenu noteiktā laika periodā. Līgums parasti tiek slēgts uz pusgadu vai gadu, bet var tikt slēgts arī uz diviem vai vairāk gadiem, vai bez noteikta termiņa. Vienlaikus jāņem vērā, ka tirgotājs var paturēt tiesības cenu mainīt, piemēram, reizi sešos mēnešos. Tādēļ, pirms fiksētas cenas līguma slēgšanas, ieteicams noskaidrot, cik bieži tirgotājs patur tiesības mainīt (pārskatīt) dabasgāzes cenu. Tāpat arī tirgotājam ir pienākums vismaz mēnesi pirms līguma termiņa beigām par to informēt lietotāju, skaidrojot turpmākos rīcības variantus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr lietotājiem ieteicams arī pašiem sekot līdzi līguma termiņam un laicīgi apsvērt turpmāko izvēli. Slēdzot līgumu, jāpievērš uzmanība, vai paredzēta soda nauda par līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Tas ir būtiski, ja lietotājs vēlēsies mainīt gāzes produktu vai slēgt dabasgāzes piegādes līgumu ar citu tirgotāju.

Universālā pakalpojumu līguma gadījumā (visiem tirgotājiem ir pienākums piedāvāt šo pakalpojumu) tirgotājs saglabā dabasgāzes cenu nemainīgu sešus mēnešus. Spēkā esošu universālā pakalpojuma līgumu lietotājs jebkurā laikā var pārtraukt bez soda naudas piemērošanas. Vienlaikus jāņem vērā, ka šis pakalpojums var būt dārgāks par citiem tirgū pieejamajiem.

Ko vēl svarīgi ņemt vērā?

• Dabasgāzes tirgotāju var mainīt katru mēnesi līdz esošā mēneša 15.datumam. Piemēram, ja līdz š.g. 15.augustam tiek noslēgts jauns dabasgāzes tirdzniecības līgums, ar 1.septembri dabasgāzes piegādi nodrošinās izvēlētais tirgotājs. Savukārt produkta maiņu pie esošā tirgotāja var veikt katru mēnesi līdz esošā mēneša 31.datumam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• Ar dabasgāzes tirgotāju piedāvājumiem var iepazīties tirgotāju tīmekļvietnēs vai konsultējoties telefoniski.

• Līgumu var pārslēgt tirgotāju pašapkalpošanās portālos vai arī telefoniski, bet pirms tam noteikti rūpīgi jāiepazīstas ar tirgotāja piedāvājumu, jāizpēta ne vien dabasgāzes cenas piedāvājums, bet arī līgums un tā nosacījumi (piemēram, uz cik ilgu laiku līgums tiek slēgts, vai par dabasgāzi tiks piemērota fiksēta vai mainīga (biržas) cena, kāda ir dabasgāzes tirgus cena biržā līguma slēgšanas brīdī, vai un kāds ir sods līguma pirmstermiņa izbeigšanas gadījumā). Līguma nosacījumi nedrīkst atšķirties no lietotājam izteiktā piedāvājuma.

• Pamatā tirgotāju piedāvājumi paredz norēķinus atbilstoši katra mēneša patēriņam, iesniedzot skaitītāja rādījumu un saņemot rēķinu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• Atsevišķi piedāvājumi paredz arī izlīdzināto maksājumu (maksā katru mēnesi vienādu summu, balstoties uz vēsturiski vidējo dabasgāzes patēriņu). Izlīdzinātā maksājuma gadījumā svarīgi apzināties, ka noteikta perioda beigās (ierasti pēc gada) vai tirgotāja maiņas gadījumā, esošais tirgotājs veiks pārrēķinu atbilstoši faktiskajam lietotāja dabasgāzes patēriņam. Pārrēķina rezultātā var konstatēt gan to, ka lietotājs ir pārmaksājis, gan to, ka lietotājam ir vēl jāpiemaksā starpība starp izlīdzināto maksājumu un faktisko patēriņu un reālajām izmaksām. Proti, nesekojot līdzi faktiskajam dabasgāzes patēriņam un faktiskajām izmaksām, pēc pārrēķina var būt nepieciešams piemaksāt.

• Universālā pakalpojuma gadījumā SPRK uzrauga, vai dabasgāzes tirgotājs, izsakot universālā pakalpojuma piedāvājumu, ir ievērojis visus normatīvajos aktos noteiktos piedāvājuma nosacījumus un universālā pakalpojuma piedāvājumu izteikšanas veida pareizību. Ja lietotājam ir aizdomas par nepareizu UP piemērošanu rēķinā, aicina vērsties SPRK, rakstot uz sprk@sprk.gov.lv.

• Savukārt, ja neizdodas atrisināt strīdu ar dabasgāzes tirgotāju par iespējami netaisnīgiem līguma noteikumiem vai negodīgu komercpraksi, konsultāciju var saņemt Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, rakstot uz pasts@ptac.gov.lv vai zvanot uz 65452554.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Padomi dabasgāzes tirgus cenas izvērtēšanai

Dabasgāzes lietotāja rokasgrāmata

Jau ziņots, ka Latvijā dabasgāzes tirgus daļēji tika atvērts 2017.gadā, bet mājsaimniecību lietotājiem pēdējos gados bija izvēle – turpināt saņemt dabasgāzi kā saistītajam lietotājam no publiskā tirgotāja AS “Latvijas Gāze” par SPRK apstiprinātu dabasgāzes tarifu vai iegādāties dabasgāzi par tirgus jeb neregulētu cenu no jebkura dabasgāzes tirgotāja, kas nodrošina dabasgāzes tirdzniecību mājsaimniecību lietotājiem. Lai arī SPRK vairs nenosaka dabasgāzes cenu mājsaimniecību lietotājiem, SPRK turpina noteikt dabasgāzes pārvades un sadales tarifu, kā arī uzrauga dabasgāzes tirgotāju darbības atbilstību spēkā esošajam regulējumam.

Foto:Pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.