Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aptauja: 24% Latvijas iedzīvotāju nav informēti par valsts apmaksātu vēža skrīningu

Ceturtā daļa jeb 24% iedzīvotāju nav informēti par valsts apmaksātu vēža skrīningu, liecina apdrošināšanas sabiedrība “Ergo” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija” veiktā aptauja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Latvijā vēža savlaicīgas atklāšanas programmā iekļauta arī diagnostikas pārbaude –  krūts vēža izmeklējums ar mamogrāfijas metodi. Publicitātes foto.

Par iespēju veikt valsts apmaksātu vēža skrīningu nezina trešdaļa vīriešu – 34%. Tikai 10% no viņiem atzīst, ka ir gan informēti, gan regulāri veic pārbaudes. Savukārt 35% sieviešu valsts apmaksāto vēža skrīningu veic regulāri, 24% par šādu iespēju zina, bet izmanto neregulāri, savukārt 15% nav informētas par skrīninga iespējām.

Kaut arī Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja regulāri veikt valsts apmaksātus onkoloģisko slimību skrīningus, 46% aptaujāto savukārt uz tiem ne reizi nav devušies.

“Latvijā ik gadu vēzi pirmo reizi diagnosticē vairāk nekā 11 000 iedzīvotāju un onkoloģiskas saslimšanas ir otrs biežākais nāves cēlonis. Tādēļ vēža skrīningam ir ārkārtīgi būtiska loma, jo tas sniedz iespēju slimību diagnosticēt laikus – agrīnā vai pat priekšvēža stadijā. Jo ātrāk audzējs diagnosticēts, jo lielākas ir iespējas to veiksmīgi ārstēt,” sacīja “Ergo” Dzīvības un veselības apdrošināšanas departamentu direktors Baltijā Gints Konrads.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ergo” veiktā aptauja liecina, ka savam vecumam aktuālos vēža skrīningus regulāri veic tikai 23% iedzīvotāju.

“Lai sabiedrība spētu cīnīties ar onkoloģisko slimību radītajām sekām, mums katram jāatmet bailes no vizītes pie ārsta un sava veselības stāvokļa noskaidrošanas, regulāru skrīningu uztverot gluži kā auto tehnisko apskati, bez kuras nedrīkstam doties dzīvē,” komentēja Konrads.

Viņš arī atgādināja, ka pastāv veids, kā ikviens var parūpēties par finansiālo drošību vēža diagnozes gadījumā. Apzinoties augstos saslimstības rādītājus, iespējamās vēža ārstēšanas izmaksas un to, ka saslimšana bieži vien saistīta ar darba nespēju un citiem papildu izdevumiem, “Ergo” kopš šā gada sākuma piedāvā jaunu apdrošināšanas veidu – vēža apdrošināšanu, kas paredz atlīdzības izmaksu arī agrīnās slimības stadijās, tostarp ādas vēža gadījumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ir dažas slimības, kuras varam atklāt, pirms esam saslimuši, vai arī ļoti agrīnā stadijā, kad tās ir ārstējamas. Piemēram, mamogrāfijas izmeklējums ļauj atklāt krūts vēzi 0 stadijā, kas labi pakļaujas ārstēšanai. Arī dzemdes kakla vēzis nerodas vienā dienā – varam diagnosticēt pirmsvēža saslimšanas, kas ir zema vai augsta riska izmaiņas dzemdes kakla šūnās, bet tas vēl nav vēzis,” norādīja ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dace Matule.

Tāpat viņa atzina, ka šīs izmaiņas var atrast pat 15 gadus pirms iespējamās ļaundabīgās saslimšanas izpausmes.

Latvijā vēža savlaicīgas atklāšanas programmā iekļautas četras agrīnās vēža diagnostikas pārbaudes: krūts vēža izmeklējums ar mamogrāfijas metodi (vienu reizi divos gados sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem), dzemdes kakla vēža pārbaude (vienu reizi trijos gados sievietēm vecumā no 25 līdz 70), zarnu vēža pārbaude jeb slēpto asiņu izmeklējums fēcēs (vienu reizi gadā sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem), kā arī prostatas vēža skrīnings (vienu reizi divos gados visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem un vīriešiem no 45 gadu vecuma, ja ģimenes anamnēzē asinsradiniekam ir konstatēts prostatas vēzis).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudēm tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules, bet zarnu un prostatas vēža izmeklējumus organizē ģimenes ārstu prakses.

Arī Veselības ministrijas (VM) dati liecina, ka iedzīvotāji nepietiekami izmanto valsts apmaksātā vēža skrīninga iespējas. 2020.gadā krūts vēža skrīninga atsaucība bija 30%, dzemdes kakla vēža skrīninga – 34%, bet zarnu vēža skrīninga – tikai 15%.

VM Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem pret savu veselību, izmantojot visus valsts nodrošinātos bezmaksas izmeklējumus, kas arvien tiek pilnveidoti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 2021.gada vidus ir ieviesta jauna metode dzemdes kakla vēža pārbaudēs, iepriekšējo metodi aizstājot ar šķidruma citoloģiju, kas ir precīzāka un būtiski samazina kļūdainas diagnozes noteikšanas iespējamību. Savukārt no šā gada 1.jūlija pēc jaunas, standartizētas sistēmas tiek sniegti mamogrāfijas pakalpojumi, kas dos kvalitatīvākus, precīzākus izmeklējumu aprakstus, balstoties uz divu vai pat trīs radiologu novērtējumu.

“Ergo” vēža apdrošināšanas veids paredz, ka ļaundabīga audzēja gadījumā, tostarp agrīnās stadijās, tiek izmaksāta atlīdzība, ar kuru iespējams rīkoties pēc saviem ieskatiem un nepieciešamības, piemēram, izmantot izmeklējumiem, medikamentiem, operācijai vai, piemēram, norēķiniem par ikdienas vajadzībām, kuru apmaksa slimības laikā var kļūt problemātiska darba nespējas dēļ.

Atkarībā no izvēlētās apdrošinājuma summas apdrošināšana sedz līdz 100 000 eiro un bez papildu maksas sniedz atbalstu arī apdrošinātā nepilngadīgo bērnu saslimšanas gadījumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apdrošināšanu iespējams iegādāties vecumā no 18 līdz 64 gadiem. Patlaban “Ergo” klienti Latvijā vidēji izvēlas 30 000 eiro lielu vēža apdrošināšanas summu. Vidējais apdrošināto vecums ir 40 gadi, bet dzimumu sadalījums ir 68% sieviešu un 32% vīriešu.

Iedzīvotāju aptauju īstenojusi pētījumu aģentūra “Norstat Latvija”, piedaloties 1000 iedzīvotājiem visā Latvijā vecumā no 20 līdz 74 gadiem. “Ergo” apdrošinātāju grupa Baltijā pārstāv starptautisko apdrošināšanas grupu “Ergo International AG”, kuras mītne ir Diseldorfā, Vācijā, un tās lielākais akcionārs ir starptautiskā pārapdrošināšanas sabiedrība “Munich Re”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Bauskas Dzives rakstitaji, ko nozime skrinings? Latvieshu valoda tada varda nav, ludzu cieniet savu darbu un valodu

    1
    1
  2. gāzes krānam vajadzētu cienīt cilvēkus un šo valsti,visos avīzes raksta komentāros runā jēlības un murgus.

  3. Un vēl vecākiem vairs neko nepārbauda, laikam rēķina ka miruši vai drīz mirs, nav ko naudu tērēt. Bet nodokļus no pensijas gan neaizmirstiet ieturēt .

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.