Latvijā šogad pirmajos trijos mēnešos reģistrēti kopumā 2406 jauni uzņēmumi, kas ir par 6,5% jeb 168 uzņēmumiem mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina “Lursoft” apkopotie dati.
Tostarp martā reģistrēti 787 jauni uzņēmumi, kas ir par 86 uzņēmumiem mazāk nekā šogad februārī un par 121 uzņēmumu mazāk nekā pērnā gada martā.
Vienlaikus 2024.gada pirmajā ceturksnī likvidēti 3062 uzņēmumi.
Martā reģistrēto jauno uzņēmumu pamatkapitāls bija kopumā 93,5 miljoni eiro, tostarp astoņiem jaunreģistrētajiem uzņēmumiem pamatkapitāls pārsniedza vienu miljonu eiro.
Lielākais martā reģistrētais uzņēmums bija SIA “Maxima Latvija” dibinātā SIA “DC Abras”, kuras pamatkapitāls ir 25,91 miljons eiro. Par uzņēmuma vienīgo valdes locekli iecelta Elīna Stībele, kura vienlaikus ir valdes locekle vēl astoņos uzņēmumos. “DC Abras” juridiskā adrese reģistrēta biznesa centrā “Akropole Rīga”, kur atrodas arī “Maxima Latvija” un citu saistīto uzņēmumu biroji.
“Lursoft” norāda, ka “Maxima Latvija” šobrīd ir dalībniece 21 uzņēmuma kapitālā. To vidū bez “DC Abras” ir vēl četras kapitālsabiedrības, kuras mazumtirdzniecības veikalu tīkls reģistrējis pagājušajā mēnesī, – SIA “Merope”, SIA “Vela”, SIA “Lacerta” un SIA “Ursa”. Visas piecas “Maxima Latvija” izveidotās kapitālsabiedrības starp martā reģistrētajiem uzņēmumiem pēc pamatkapitāla apmēra ir līderpozīcijās.
Starp lielākajiem martā reģistrētajiem uzņēmumiem ir arī SIA “GBC 2” ar 4,39 miljonu eiro pamatkapitālu. Uzņēmums izveidots, atdalot daļu no SIA “Gustavs Business Center”. Šī uzņēmuma patiesais labuma guvējs, tāpat kā “Maxima Latvija” reģistrēto piecu jauno uzņēmumu gadījumā, ir Lietuvas uzņēmējs Nerijs Numa. Par “GBC 2” valdes priekšsēdētāju iecelts Kaspars Beitiņš, kurš ieņem amatus vēl četru uzņēmumu valdēs, bet par valdes locekli – Auroms Martinkens.
Vairāk nekā viena miljona eiro pamatkapitāls starp martā reģistrētajiem uzņēmumiem bija arī SIA “Matrožu 17” – 2,3 miljoni eiro un SIA “Vestman zemes fonds 2”, kas izveidots, atdalot daļu no SIA “Vestman zemes fonds”. “Lursoft” dati rāda, ka “Vestman zemes fonds 2” kapitāldaļu īpašniece ir Igaunijas “Noble Woods”, kurai pieder arī “Vestman zemes fonds” un SIA “Vestman Forest Fund”.
“Lursoft” norāda, ka ārvalstu kapitāls reģistrēts 12,2% no pagājušajā mēnesi reģistrētajiem jaunajiem uzņēmumiem. Visbiežāk jaunus uzņēmumus pagājušajā mēnesī reģistrējušas personas no Ukrainas, Igaunijas un Lietuvas. Tostarp Ukrainas valstspiederīgie martā Latvijā reģistrējuši 21 jaunu uzņēmumu. Lielākais to vidū ar 3000 eiro pamatkapitālu ir SIA “Bussy Bee”. Uzņēmuma vienīgā īpašniece un valdes locekle ir Olena Petrenko.
Desmit lielākie uzņēmumi martā pēc pamatkapitāla bija “DC Abras”, kuras pamatkapitāls ir 25,91 miljons eiro, “Merope” ar 17,01 miljona eiro pamatkapitālu, “Vela” ar 16,55 miljonu eiro pamatkapitālu, “Lacerta” ar 12,3 miljonu eiro pamatkapitālu, “Ursa” ar 10,88 miljonu eiro pamatkapitālu, “GBC 2” ar 4,39 miljonu eiro pamatkapitālu, “Matrožu 17” ar 2,3 miljonu eiro pamatkapitālu, “Vestman zemes fonds 2” ar 1,6 miljonu eiro pamatkapitālu, SIA “Dzirnavu 107” ar 702 800 eiro pamatkapitālu un SIA “Timbro” ar 400 000 eiro pamatkapitālu.
Teju puse no visiem jaunajiem uzņēmumiem martā reģistrēti Rīgā, savukārt starp pārējiem reģioniem lielākais jauno uzņēmumu skaits pagājušajā mēnesī bijis Jelgavā. “Lursoft” apkopotie dati rāda, ka šajā Zemgales pilsētā pagājušajā mēnesī reģistrēti 25 jauni uzņēmumi, no tiem 15 ir mazkapitāla SIA.
“Lursoft” informē, ka no visām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, kas martā reģistrētas Latvijā, mazkapitāla SIA veidoja 59%. Teju ceturtajai daļai no visām martā reģistrētajām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību pamatkapitāls bijis viens eiro.
Pašvaldības, kurās martā reģistrēts lielākais jauno uzņēmumu skaits ir Rīga ar 373 uzņēmumiem, Jelgava ar 25 uzņēmumiem, Mārupes novads ar 22 uzņēmumiem, Siguldas novads ar 22 uzņēmumiem, Jūrmala ar 20 uzņēmumiem, Valmieras novads ar 20 uzņēmumiem, Bauskas novads ar 18 uzņēmumiem, Ropažu novads ar 17 uzņēmumiem, Ogres novads ar 17 uzņēmumiem un Liepāja ar 17 uzņēmumiem.
Jauni uzņēmumi pagājušajā mēnesī reģistrēti 41 pašvaldībā, liecina “Lursoft” dati. Vienīgās pašvaldības, kurās martā nav reģistrēti jauni uzņēmumi, ir Varakļānu un Valkas novadi.
Pēc “Lursoft” datiem, Valkas novadā šogad pirmajos trijos mēnešos reģistrēts tikai viens jauns uzņēmums, kamēr likvidēti četri. Tikpat liels skaits uzņēmumu šogad likvidēts Varakļānu novadā, savukārt reģistrēti jauni divi uzņēmumi.
Reklāma