Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Būtiski pieaug dabas resursu nodokļa likme sadzīves un ražošanas atkritumiem

No šī gada būtiski pieaug dabas resursu nodokļa likme sadzīves un ražošanas atkritumiem, paredz Saeimas pieņemtie grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likums paredz pakāpeniski no 95 uz 130 eiro par tonnu paaugstināt dabas resursu nodokļa likmi sadzīves un ražošanas atkritumiem, kas nav uzskatāmi par bīstamiem atkritumiem.

No šī gada likme plānota 110 eiro par tonnu, 2025.gadā – 120 eiro par tonnu, bet 2026.gadā – 130 eiro par tonnu. Līdz ar to trīs gadu laikā dabas resursu nodokļa likme par sadzīves atkritumiem tiks paaugstināta par nepilniem 37%.

Tiks paaugstinātas dabas resursu nodokļa likmes arī par bīstamo atkritumu apglabāšanu. Šo likmi no 100 eiro par tonnu plānots paaugstināt līdz 115 eiro par tonnu nākamgad, 125 eiro par tonnu 2025.gadā un 135 eiro par tonnu 2026.gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar grozījumiem divas reizes palielināts dabas resursu nodoklis par Latvijā ievestajiem transportlīdzekļiem. Kā skaidrots likuma anotācijā, dabas resursu nodokļa likme par vienu transportlīdzekli, kuru pirmo reizi pastāvīgi reģistrē Latvijā, pašlaik ir 55 eiro.

Nolietoto transportlīdzekļu jomā konstatēts, ka tieši pārstrādei un reģenerācijai pieaug nolietoto transportlīdzekļu atkritumu daudzums, ko veido melnie un krāsainie metāli, kā arī pieaug plastmasas atkritumu un elektronisko atkritumu īpatsvars. Ņemot to vērā, nodokļa likme transportlīdzekļiem paaugstināta divas reizes uz 110 eiro.

Tāpat noteikts, ka dabas resursu nodoklis būs jāmaksā par ogļūdeņražu ieguvi, tekstilizstrādājumiem, plastmasu saturoši izstrādājumiem un plastmasu saturošiem zvejas rīkiem, kam nepiemēro ražotāja paplašinātās atbildības sistēmu, riepām, ar ko ir aprīkoti transportlīdzekļi, plastmasas iepakojumu un kompozīta iepakojuma sastāvā esošās plastmasas daudzumu, kas pārskata periodā nav pārstrādāts vai reģenerēts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Minētās dabas resursu nodokļa likmes izmaiņas ir izraisījušas atkritumu apsaimniekošanas maksas pieaugumu.

Kā uzskata Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, paaugstinātās nodokļa likmes veicinās dabas resursu ekonomiski efektīvu izmantošanu un vides piesārņojuma ierobežošanu, samazinot poligonos apglabājamo atkritumu apjomu.

Nodoklis tiks piemērots tekstilizstrādājumiem, lai samazinātu atkritumu poligonos nodoto tekstilmateriālu apjomu, kā arī pārstrādājamam un nepārstrādājamam iepakojumam, kas pārskata periodā nav pārstrādāts vai reģenerēts. Tekstilizstrādājumiem nodoklis tiks piemērots no 2024.gada 1.jūlija.

Dabas resursu nodoklis būs jāmaksā arī par tekstilizstrādājumiem. Ilustratīvs foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.