Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Čakša: Skolotājam jākļūst par vienu no pieprasītākajām profesijām

Skolotājam ir jākļūst par vienu no jauniešu pieprasītākajām profesijām, intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Rīta panorāma” sacīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šādu redzējumu viņa pauda kontekstā ar šonedēļ notiekošajām sarunām par pedagogu darba slodzes izlīdzināšanas un algu paaugstināšanas grafiku, kas varētu būt priekšnosacījums skolotāja profesijas prestiža paaugstināšanai.

Ministre pauda cerību, ka līdz ar jaunās kārtības stāšanos spēkā skolotājs vairs nebūs pārslogots un varēs nopelnīt iztiku, strādājot vienā darba vietā, izjūtot gandarījumu par savu veikumu un atrodot iespējas arī attīstīt prasmes.

Čakša uzsvēra, ka mūsdienu digitalizācijas laikmetā, kad piekļuve informācijai ir ļoti plaša, skolotājam ir jābūt tam, kurš iemāca pareizi strukturēt un atšķirt šo informāciju, lai saprastu, kas ir kas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Patlaban skolotāju trūkst gandrīz visos mācību priekšmetos, bet tas norāda, ka kaut kas nav kārtībā, sacīja ministre. Lai padarītu skolotāja profesiju prestižu, jāsakārto atalgojums un slodzes. Līdz ar to mainīsies arī sabiedrības attieksme, akcentēja politiķe.

Vaicāta par konkrētiem rezultātiem šajās dienās notiekošajām streika sarunām ar Latvijas Izglītības un pedagogu darbinieku arodbiedrību (LIZDA), Čakša atbildēja, ka atturēsies no precīzu skaitļu izpaušanas, kamēr nebūs panākta gala vienošanās ar arodbiedrību. Abas puses pie kopsaucēja cerot nonākt līdz 1.februārim, kas ir streika sarunu formālais termiņš. Tas gan nenozīmējot, ka sarunas par šiem jautājumiem nevarēs turpināt arī vēlāk.

Kā ziņots, pirmdien notikušajās LIZDA sarunās ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) ir panākta vienošanās, ka pedagogu algu paaugstinājuma grafiks aptvers visu līmeņu pedagogus, sākot no pirmsskolas līdz augstākajai izglītībai, intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atzina, ka viskarstākās diskusijas bijušas par augstskolu pedagogu iekļaušanu šajā grafikā, tomēr abas puses esot viena otru sadzirdējušas. “Būs arī augstskolu pedagogiem šis darba samaksas paaugstināšanas grafiks, bet par precīzām summām un procentiem mēs (..) runāsim šodien,” sacīja Vanaga.

Viņa piebilda, ka saskaņā ar panākto vienošanos visiem pedagogiem tiks balansēta darba slodze no šī gada 1.septembra. Tiesa, slodžu balansēšana automātiski nozīmē papildu vakanču veidošanos, taču šim nolūkam esot izstrādāts vakanču mazināšanas plāns un valsts budžeta projektā paredzēts finansējums arī jauno, studējošo pedagogu atbalstam.

LIZDA vadītāja stāstīja, ka šodien gaidāmās tikšanās laikā ar IZM pārstāvjiem tiks salikti “pēdējie punkti un komati”, lai panāktu gala vienošanos streika prasību izpildei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, IZM un LIZDA šodien turpinās diskusijas par pedagogu atalgojuma paaugstināšanas grafiku, kā arī slodžu līdzsvarošanas vadlīnijām. Puses turpinās darbu pie galējā vienošanās dokumenta.

LIZDA, draudot ar beztermiņa pedagoga streiku, septembrī panāca vienošanos ar valdību par izmaiņām pedagogu atalgojuma un darba slodzes jautājumos.

Vispārējās izglītības pedagogiem, tostarp speciālās izglītības pedagogiem, no janvāra jaunajā mērķdotācijas aprēķina modelī tika solīts palielināt viena skolēna izmaksas, kas nozīmētu papildus līdzekļi atalgojuma palielināšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat vienošanās paredzēja, ka no jaunā mācību gada pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu, kur 65% ir kontaktstundas un 35% stundu ir atvēlētas citiem pedagogu darbiem, un pedagogu zemākais atalgojums būs 1080 eiro. Pirmsskolas pedagogiem alga tikšot celta par 100 eiro, sasniedzot 1070 eiro. Savukārt ar 1.septembri pirmsskolas pedagogi pāries uz slodzes līdzsvaru “34+6”.

Valdība nolēma no 2022.gada 1.decembra līdz 2023.gada 1.februārim pagarināt termiņu pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izstrādei, kā arī pedagogu darba slodžu līdzsvarošanas vadlīniju izstrādei, jo ir ieilgusi valdības veidošana un nav sākts darbs pie nākamā gada budžeta izstrādes, līdz ar to valsts nākamo gadu sāks ar tehnisko budžetu, kurā nav iekļautas jaunas prioritātes.

Anda Čakša | Foto: Zane Bitere / LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

 1. Smiekli nenāk? Visu laiku skolotāji ir tikai pazemoti un pazemoti – par kādu prestižu un pieprasītu profesiju ir runa? Tikko parādās kāds raksts par skolotājiem, tā ir vesela sabiedrības “aunu bara” komentāru gūzma par “nekaunīgajiem skolotājiem”, kas, pieprasa paaugstināt algu, bet strādā tikai līdz 14.00 – 15.00, turklāt vasarā ir 3 mēnešu atvaļinājums un vairāki brīvlaiki mācību gada vidū! Turklāt jebkuram skolnieciņam ir “bērnu tiesības” nedarīt neko un arī pazemot skolotāju, kam nav nekādu tiesību pret neaudzinātiem, izlaistiem un nekaunīgiem pusaudžiem. Tas pats attiecas uz daļu no vecākiem, kas “dzied tam visam līdzi”.

  20
  1
 2. Vēl aizmirsi pierakstīt, ka “ASV vergiem” – tad tas būtu pilnīgi tavā prāta un domāšanas stilā!

  2
  1
 3. 2019. gada 2. janvāris.
  Saeimas Pieprasījumu komisijā Anda Čakša paziņo, ka valsts veselības apdrošināšana varētu sākt darboties pēc mēneša. Ministre skaidroja, ka nedēļas laikā arī pašiem iedzīvotājiem e-veselības sistēmā būtu jāredz savs apdrošināšanas statuss. Savukārt mēneša laikā IT speciālisti prognozē atbilstošu sistēmas darbību, klāstīja ministre.

  Kā saka – papūt pīlīti, redzēsi zīlīti.

 4. Punkta komentārs tika izdzēsts. Vai, vai, vai – nu viņš atkal rakstīs par cenzūru un pārējo. No otras puses, vismaz būs viņam, ko darīt.

 5. Skolotājs ir profesija, kurā tev jābūt laipnam, pozitīvam, atsaucīgam pat tad, ja tevi apsaukā ar rupjiem vārdiem, apsmej, pazemo. Tu nedrīksti aizstāvēties, jo bērna tiesības tiks pārkāptas, Skolotājiem jāaizmirst par savām cilvēka tiesībām. Cieņa un pieklājiba pret vecākiem cilvēkiem vispār gandrīz vairs nepastāv. Jauni cilvēki neizvēlēsies šo profesiju, jo viņi redz, kas skolās notiek.

 6. Kā Latvijai neveicas! Tā kā ministri vairumā nav nozares profesionāļi, tad ” diversanti” un ministru “suflieri” varbūt jāmeklē ministrijās. Varbūt to jau dara VDD? Kad redzēsim kaitnieku prāvas? Ukrainā tikko izmeta vienu baru no ministrijām. Droši vien iesauks armijā…

 7. Daudzu gadu pilsoņu pieredze liecina, ka vēlētāju ievēlētās politiskās partijas veido kardināli atšķirīgu politiku no saviem priekšvēlēšanu solījumiem.Tātad rodas tiesisks pamats solīto ministru darbību izvērtēt atbilstīgi faktiskajam rezultātam. Ja jūs krāpjat savu darba devēju, jūs nekavējoties atlaidīs vai pat tiesās. Tauta ir partiju un ministru darba devēja. Ir mums universālie ministri, bet to taktika ir maksimāli maz izrunāties un maksimāli maz publiski izrādīties. Rezultāts parasti ir vājš, bet vismaz nekacina tautu. Izglītības ministres ļoti grib eksponēties un turpināt ” braukt pa grāvi”. Vai Zemesardzē drīz būs bijušo izglītības ministru specvienība? Kompetento ” ziepju vārīšana ” slēgtajās skolās turpinās…

 8. Lai mums Latvija kļūtu bagāta ar pedagogiem,ir jānodrošina viņiem darba vietas un pienācīgs atalgojums. Pagaidām ir tukša runāšana!!! Skolas slēdz,atalgojums smieklīgs…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.