Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

“Cert.lv” turpina saņemt ziņojumus par krāpnieciskiem e-pastiem VID vārdā par it kā piešķirtu nodokļu atmaksu

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv” turpina saņemt no iedzīvotājiem ziņojumus par krāpnieciskiem e-pastiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vārdā par it kā piešķirtu nodokļu atmaksu, aģentūrai LETA pavēstīja “Cert.lv” pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ticamības palielināšanai e-pastā norādīta “pagaidu parole”, ar kuru jāpieslēdzas krāpnieku izveidotajai vietnei. Šajā vietnē it kā nodokļu atmaksas iegūšanai iedzīvotāji tiek aicināti ievadīt savus internetbankas un “Smart-ID” piekļuves datus.

Šo informāciju cenšas izkrāpt, izsūtot arī īsziņas ar paziņojumu par it kā paredzēto tiesas sēdi. “Cert.lv” atgādina, ka saņemot ziņojumus, kuros iekļautas saites, pirms datu ievades jāpārbauda gan sūtītāja e-pasta adrese, gan vietnes adrese, kurā datus lūdz ievadīt. Parasti uzbrukumiem tiek izmantoti uzlauzti resursi un ir skaidri redzams, ka adreses nav saistītas ar iestādi, kurai tiek piedēvētas.

Vienlaikus krāpnieki lietotnē “WhatsApp” un, iespējams, arī citās saziņas platformās uzrunā iedzīvotājus it kā paziņu vārdā, un lūdz pārsūtīt saņemtos kodu. Šādi lūgumi jāignorē un jādzēš, norāda “Cert.lv”. Kods parasti tiek sūtīts, lai apstiprinātu kādu darbību tiešsaistē, piemēram, pieteikšanos kādam pakalpojumam vai jaunas iekārtas pieslēgšanu kādam esošam kontam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir atsākušies arī krāpniecību mēģinājumi, kuros uzbrucēji uzrunā iedzīvotājus, kas izvietojuši internetā sludinājumus par precēm pārdošanai, un apgalvo, ka vēlas šīs preces iegādāties, veicot apmaksu ar piegādes kompānijas, tostarp “Omniva”, “DPD” un citu kompāniju starpniecību. Krāpnieciskajā saitē, kurā pārdevējs tiek aicināts ievadīt maksājumu kartes datus it kā maksājuma saņemšanai, tiek prasīts arī CVV drošības kods.

“Cert.lv” aicina iedzīvotājus atcerēties, ka maksājuma saņemšanai ir nepieciešams norādīt tikai konta numuru, bet maksājumu kartes dati ar CVV drošības kodu tiek izmantoti tikai pirkumu veikšanai, attiecīgi, šādi uzbrucēji cenšas iegūtu svešu karšu datus.

Turpinās arī krāpnieciskas reklāmas sociālajā tīklā “Facebook”, kurās izmantoti Latvijā atpazīstamu personu vai uzņēmumu vārdi un iedzīvotāji tiek aicināti veikt investīcijas krāpnieku izveidotās platformās, solot ātru peļņu. Manot šādu safabricētu saturu, par to jāziņo sociālajam tīklam, norāda “Cert.lv”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī situācija ir stabila un nekādi ārkārtēji notikumi kibertelpā netiek novēroti, “Cert.lv” atgādina, ka iedzīvotājiem ir jābūt modriem un kritiski jāizvērtē saņemtā komunikācija un savas darbības tiešsaistē, jo krāpniekiem brīvdienu nav.

“Cert.lv” aicina iedzīvotājus būt modriem un par krāpniecisku saturu ziņot, kā arī papildu aizsardzībai pret krāpnieciskām un ļaunatūru saturošām vietnēm izmantot “Cert.lv” un “Nic.lv” uzturēto bezmaksas “DNS ugunsmūri”.

“Cert.lv” ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un “.lv” domēna vārdu zonā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.