Tikai 11 pašvaldības no 43 ir publicējušas arhīvu ar iepriekš ievēlētajiem domes deputātiem, vērtējot Latvijas pašvaldību mājaslapu atklātību, secinājusi biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (“Delna”).
Viens no atklātības indikatoriem ir informācija par domes deputātiem. Tas paredz, ka pašvaldības mājaslapā ir publiski pieejama informācija par visiem ievēlētajiem domes deputātiem, tostarp viņu vārdi, uzvārdi, politiskā piederība un kontaktinformācija.
Tāpat indikators paredz nodrošināt, ka ir pieejams arī arhīvs par iepriekšējiem deputātiem, kur norādīts viņu vārds, uzvārds un ievēlēšanas periods, kas ļauj iedzīvotājiem izsekot vēsturiskajām izmaiņām domes sastāvā.
Analizējot 43 Latvijas pašvaldības, tika konstatēts, ka indikatora prasības Latvijā pilnībā izpilda 26% pašvaldību jeb 11 no 43, savukārt kopējā izpildes rādītāju vidējā vērtība ir 63%. Tas norāda, ka joprojām daļā pašvaldību nepieciešami uzlabojumi, lai nodrošinātu pilnīgu informācijas pieejamību par šī brīža un iepriekšējo sasaukumu domes deputātiem.
“Delna” secina, ka pašvaldības pamatā izpilda indikatorā norādīto prasību publicēt ievēlēto domes deputātu vārdus, uzvārdus un kontaktinformāciju, taču visbiežāk iztrūkst informācija par deputātu politisko piederību. Latvijā tikai 11 pašvaldībām no 43 ir publicēts arhīvs ar iepriekš ievēlētajiem deputātiem.
Kā pozitīvo piemēru pētnieki min Saulkrastu novada pašvaldību, kuras mājaslapā norādīti ievēlētie deputāti, kā arī reģistrētas notikušās izmaiņas, deputātiem noliekot mandātus. Ņemot vērā to, ka novadu reformas rezultātā notika izmaiņas pašvaldību pārvaldē, publicēti arī iepriekšējo novadu sasaukumu deputāti. Informācija ir viegli atrodama un pārskatāma.
Jau ziņots, ka “Delna” kopš 2021.gada katru gadu vērtē Latvijas pašvaldību mājaslapu atklātību. Ar katru gadu palielinās tajās publicētās informācijas apjoms par lēmumu pieņemšanu, domes struktūru, pašvaldības budžetu un finanšu izlietojumu, publiskajiem iepirkumiem, pašvaldības uzņēmumiem, sabiedrības līdzdalību, korupcijas apkarošanu un ētiku, secināts veiktajos izvērtējumos.
Ja pērn tikai Rīgas pašvaldība sasniedza augstu novērtējumu – vismaz 29,5 punktus no 40 -, tad šogad augsti novērtēto pašvaldību skaits pieaudzis līdz 12. Rīgai pievienojušies Alūksnes, Ādažu, Bauskas, Cēsu, Madonas, Mārupes, Preiļu, Ropažu, Talsu un Valmieras novadi un Daugavpils.
Reklāma