Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Dzērienu iepakojumu depozīta sistēmai aprit trīs gadi; tiek vērtēta iespēja paplašināt naudas ieskaitīšanu kontā

Šodien aprit trīs gadi, kopš Latvijā darbojas dzērienu iepakojumu depozīta sistēma. Šajā laikā sistēma piedzīvojusi būtisku izaugsmi – depozīta iepakojumu atgriešanas rādītājs ir pieaudzis no 62% 2022. gadā līdz 83,3% 2024. gadā. Kopumā trīs gadu laikā iedzīvotāji sistēmā nodevuši jau 1,1 miljardu tukšo depozīta iepakojumu, bet, salīdzinot ar 2022. gadu, pērn sistēmā nodots gandrīz divreiz vairāk taras, portālu informēja SIA “Depozīta iepakojuma operators” (DIO) pārstāve Dārta Katrīne Salna.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pirms depozīta sistēmas ieviešanas Latvijā tika savākti un pārstrādāti tikai 46% plastmasas iepakojumu, savukārt šobrīd sistēmā atgriežas un tiek pārstrādāti jau 86,4% PET taras. Šie dati apliecina, ka sistēma sevi ir attaisnojusi, un tie parāda, ka iedzīvotāju aktīvā līdzdalība un atbildīgā attieksme dod rezultātu. Esam patiesi gandarīti par Latvijas depozīta sistēmas attīstību šo trīs gadu laikā un pateicamies visām iesaistītajām pusēm – uzraugošajām iestādēm, tirgotājiem un iepakotājiem – par veiksmīgo sadarbību! Turpināsim tikpat aktīvu darbu pie sistēmas attīstības, tostarp, pilnveidojot taromātu tīklu un paaugstinot kopējo iepakojumu atgriešanas rādītāju,” komentē DIO valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

“Šo trīs gadu laikā sasniegtie rezultāti apliecina, ka depozīta sistēma ne tikai palīdz mazināt vides piesārņojumu, bet arī veicina iedzīvotāju atbildīgāku attieksmi pret atkritumu šķirošanu un resursu atkārtotu izmantošanu. Tehnoloģiskās inovācijas, piemēram, beramtaromāti un iespēja saņemt depozīta maksu bankas kontā, padara sistēmu vēl ērtāku un efektīvāku. Latvijas piemērs ir apliecinājis, ka īsā laikā varam izveidot efektīvu depozīta sistēmu, kas ne tikai sasniedz augstus iepakojumu atgriešanas rādītājus, bet arī kļūst par paraugu un izaicinājumu citām Eiropas Savienības valstīm, kur šāda sistēma vēl ir ieviešanas stadijā,” norāda Valsts vides dienesta ģenerāldirektors Andris Ķēniņš.   

Foto: Publicitātes foto

      Depozīta sistēma Latvijā darbojas kopš 2022. gada 1. februāra, un šajā laikā tā ir ievērojami attīstījusies, uzlabojot gan sistēmas efektivitāti, gan lietotāju pieredzi. Taromātu skaits valstī ir pieaudzis no 836 līdz 1160, un ir paplašināts taromātu modeļu klāsts. Sākotnēji bija pieejami trīs dažādi modeļi ar dažādu ietilpību, bet 2023. gadā tika ieviests pirmais beramtaromāts, kurā vienā piegājienā var nodot līdz 100 PET pudelēm un skārdenēm. Šobrīd Latvijā ir uzstādīti jau trīs šādi taromāti. Pērn Rīgā tika atklāts Baltijā lielākais taromāts – dižtaromāts –, kas ļauj nodot īpaši lielus taras apjomus, vidēji 1000 iepakojumus desmit minūtēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Depozīta sistēmā reģistrēto produktu skaits ir ievērojami audzis – no 1445 vienībām 2022. gadā līdz 11 696 vienībām šobrīd. Arī depozīta iepakojumu atgriešanas rādītājs ir būtiski uzlabojies, pieaugot no 62% līdz 83%. Sistēmā nodoto iepakojumu skaits ir gandrīz dubultojies, no 228,4 miljoniem 2022. gadā sasniedzot 435,4 miljonus 2024. gadā. Paplašinātas arī depozīta maksas saņemšanas iespējas – Latvija ir pirmā Baltijas valsts, kur depozīta maksu var saņemt bankas kontā, nododot iepakojumus dižtaromātā.

Depozīta iepakojumu šķirošanas centrā apstrādāto iepakojumu skaits ir pieaudzis no 740 000 līdz 1 150 000 iepakojumu dienā, kas norāda uz augstu efektivitāti un lielāku sabiedrības iesaisti. Iedzīvotāju apmierinātība ar sistēmu ir būtiski augusi, pieaugot no 69% līdz 89%. Lielākais vienā reizē nodoto iepakojumu skaits ir sasniedzis 2386 vienības. Nozīmīgs ir arī labdarības aspekts – kopš 2022. gada decembra iedzīvotāji ar taromātu starpniecību labdarībai ir novirzījuši vairāk nekā 880 000 eiro.

Foto: Publicitātes foto

Uzņēmumā norāda, ka, iesākot depozīta sistēmas ceturto darbības gadu, DIO ir izvirzījis vairākus mērķus. Plānots turpināt aktīvu sadarbību ar tirgotājiem pie taromātu pieejamības uzlabošanas, tostarp tādu gadījumu novēršanas, kad taromāts ilgstoši nav pieejams, jo ir nepieciešama tā iztukšošana vai apkope. Tāpat DIO mērķis 2025. gadā ir sasniegt 85% lielu iepakojumu atgriešanas rādītāju, savukārt mērķis attiecībā uz PET iepakojumiem ir pārsniegt 88% atgriešanas īpatsvaru.

Operators tāpat vērtēs iespēju paplašināt dPays risinājuma izmantošanu, piedāvājot to kā alternatīvu depozīta maksas saņemšanai vismaz daļā Latvijas taromātu. “Redzam, ka tie depozīta sistēmas lietotāji, kas lielu taras apjomu nodošanai izmanto pērn nogalē atklāto dižtaromātu, ļoti novērtē iespēju saņemt depozīta maksu bankas kontā. Tādēļ viens no mūsu šī gada mērķiem būs ciešā sadarbībā ar “Swedbank” izvērtēt šī risinājuma potenciālu ieviešanai vēl plašākā taromātu tīklā. Sistēmas lietotāji par procesa attīstību tiks informēti,” skaidro Miks Stūrītis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.