Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Eiropā ievērojami sarukusi reālā darba alga, viens no straujākajiem kritumiem – Latvijā

Reālā darba alga lielākajā daļā Eiropas valstu ir sarukusi, rekordaugstajai inflācijai “noēdot” nominālo darba samaksas pieaugumu, un viens no visstraujākajiem kritumiem reģistrēts Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2022. gadā inflācija Eiropas Savienībā (ES) sasniedza četras desmitgades nepieredzētu līmeni. Laikā no 1997. gada līdz 2021. gada beigām augstākā gada inflācija, kāda tikusi reģistrēta ES, bija tikai 4,4 %. Tas notika 2008. gada jūlijā.

Savukārt 2022. gada oktobrī inflācija sasniedza 11,5 %. Pēc šī maksimuma inflācija sāka samazināties, tomēr 2023. gada jūnijā tā joprojām bija 6,4% līmenī.

Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumu “Nodarbinātības izredzes 2023.gadā: Mākslīgais intelekts un darba tirgus”, Covid-19 krīzei sekoja ievērojams cenu kāpums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cenas sāka pieaugt jau 2021. gadā, sākoties straujai atlabšanai pēc pandēmijas un pateicoties ar to saistītajiem traucējumiem piegādes ķēdēs. Jaunu inflācijas vilni izsauca enerģijas cenu kāpums, kuru 2022.gadā radīja Krievijas agresija pret Ukrainu.

Mājsaimniecībām nākas cīnīties ar pieaugošo dzīves dārdzību, un gandrīz visas ES dalībvalstis pēdējā gada laikā ir palielinājušas algu nominālo stundas likmi, taču šis pieaugums nesasniedz inflācijas tempu.

Gada laikā kopš 2023. gada pirmā ceturkšņa reālā alga samazinājusies 22 no 24 Eiropas valstīm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reālā stundas alga no 2022. gada pirmajam ceturksnim līdz 2023. gada pirmajam ceturksnim palielinājusies tikai Beļģijā un Nīderlandē, kur tā attiecīgi pieaugusi par 2,9 un 0,4%.

Pārējās Eiropas valstīs reālā alga sarukusi, sākot ar 0,8% Luksemburgā un beidzot ar 15,6% Ungārijā.

Vairākās ES valstīs kritums bija ievērojams, jo reālās alga stundas likmes samazinājums pārsniedzis 5%. Ungārijai šajā ziņā seko Latvija, kur reālā alga sarukusi par 13,4%. Straujš reālās algas kritums reģistrēts arī Čehijā (-10,4%) un Zviedrijā (-8,4%).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr Lietuvā un Igaunijā reālā alga kritusies par attiecīgi 5,8 un 4,9%.

Ne tik straujš reālā algas kritums reģistrēts Francijā (-1,8%), Lielbritānijā (-2,9%) un Vācijā (-3,3%).

Nominālā stundas alga palielinājusies visās 24 sarakstā iekļautajās valstīs, un pieauguma temps svārstās no 0,6 % Somijā līdz 13,6 % Lietuvā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ungārijā nominālā stundas alga gada laikā pieaugusi par 9,8%, Lielbritānijā – par 6,1%, bet Francijā – par 4,2%.

Tikmēr Latvijā reģistrēts nominālās algas pieaugums par 6.2%, bet Igaunijā – par 11,4%.

Gada inflācijas līmenis no 2022. gada 1. ceturkšņa līdz 2023. gada 1. ceturksnim svārstījās no 3,2% Šveicē līdz 25,4% Ungārijā. Arī šajā jomā Latvija ierindojas uzreiz pēc Ungārijas, gada inflācijai sasniedzot 19,6%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tajā pašā laikā Igaunijā un Lietuvā gada inflācija bijusi attiecīgi 17,1 un 18,4% līmenī.

ES kopumā šajā periodā vidējais inflācijas līmenis bija 9,4%.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Atkal kremlini un vatņiki apmelo dižvalsti! Algas aug nemitīgi un viss paliek lētāks. Paldies 100 rūķīšiem, kuri par mūsu valsti rūpējas dienu un nakti, sevi nesaudzējot.

    2
    1
  2. Meklēju auto elektriķi piedāvāju samaksu 100 eiro stundā neatsucās neviens, vajadzēja uztaisīt dzuļrbumu :: meistari::piedāvāja aizbērt esošo aku…………………

  3. Meklēju elektriķi, kas man iedzītu zemē zemējuma stieņus. Neviens neatradās. Toties no getapro pieteicās tādi, kuri bija sasapņojušies par stundas darbu nokāst 300 – 900 €. Bija gatavi uzreiz tai pašā dienā drāzties no Rīgas uz Bausku, lai paņemtu tādu naudu. Varu iedomāties, ko tāds “speciālists” vakarā teiktu savai sievai – “Tev gan ir gudrs vīrs – par stundas darbu paņēma 500 €. Kas maksāja? Viens lohs no laukiem..” 🙂
    Nu, neko darīt, paņēmu kuvaldu un iedzinu pats. Ilgāk gāja, bet man nekur nav jāsteidzas. Un nav jau nekāda raķešu zinātne.

  4. Getpro ir vispār īpaši interesanti,sūta ārprāta cenu piedāvājumus par ne tiem pašiem grūtākajiem darbiem,absurds,goda vārds!Vairs tur neko neievietoju tur tiešām ir kosmoss,kad atbrauc arī ļoti svarīgi it kā zinoši,bet tas vien ir tēls lai laistu uz muļķi,ja nu paveicas,ka nostrādās!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.