Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

EK brīdina Latviju par nespēju veicināt atkritumu pārstrādi

Vairākas Eiropas valstis, tostarp Latvija, saņēmušas brīdinājumu no Eiropas Komisijas (EK) par savu nespēju veicināt atkritumu pārstrādi un sasniegt ES kopējos atkritumu pārstrādes mērķus, portālu informēja “Zero Waste Latvija” pārstāve Maija Krastiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa paskaidro, ka pārejai uz aprites ekonomiku tika izvirzīti vairāki mērķi: līdz 2025. gadam visām dalībvalstīm 55% no sadzīves atkritumiem sagatavot atkalizmantošanai un pārstrādei, un 65% no iepakojuma pārstrādāt.

“Ja iepakojuma parstrādes mērķi Latvijai vēl ir cerība sasniegt, tad daudz bēdīgāk ir ar atkritumu atkalizmantošanu un pārstrādi. Lai gan atkritumu apglabāšana poligonos pēdējos gados ir ievērojami samazinājusies (no 64,3% 2016. gadā līdz 52,8% 2020. gadā), Latvijā joprojām ļoti liels atkritumu daudzums tiek apglabāts poligonos. Eiropas kopīgais nospraustais mērķis nosaka, ka 2035. gadā poligonos varēs apglabāt vien 10% no sadzīves atkritumu apjoma,” norāda M. Krastiņa.

Eiropas komisija iesaka veicināt atkārtotu izmantošanu, tai skaitā iepakojuma atkārtotu izmantošanu, veicināt atkritumu šķirošanu, īpaši bioloģisko, un nodrošināt iedzīvotājiem iespēju tos šķirot, veicināt bioloģisko atkritumu apstrādi un atbalstīt kompostēšanu mājsaimniecībās, kā arī motivēt iedzīvotājus, ieviešot sistēmu “cik izmet, tik maksā”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Divas no EK rekomendācijām attiecas uz bioloģiskajiem atkritumiem. “Zero Waste Latvija” ir vairākkārt aicinājusi ievērojami pazemināt bioloģisko atkritumu tarifu, lai veicinātu to dalītu vākšanu. “Esam arī aicinājuši iedzīvināt kompostēšanu gan Rīgā, gan reģionos. Līdz šim Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir koncentrējusies uz industriālo kompostu lielās instalācijās, individuālās komposta kastes ignorējot un mazizmēra kolektīvo kompostu praktiski aizliedzot.

Bioloģiskie atkritumi sastāda līdz pat 40% mūsu atkritumu. Ņemot vērā šo apjomu, bioloģisko atkritumu šķirošana ļautu ievērojami pietuvoties Eiropas valstu kopīgi nospraustajiem mērķiem.

“Zero Waste Latvija” izsaka cerību, ka rekomendācijas tiks ne tikai uzklausītas, bet arī izpildītas jau pavisam drīz, ieviešot pragmatiskus risinājumus,” tā M. Krastiņa.

Pilns EK ziņojums: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:52023SC0187

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.