Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā palielinājās 2,2 reizes un bija 118,34 eiro par megavatstundu (MWh), aģentūru LETA informēja AS “Latvenergo” pārstāvji.
Arī Lietuvā elektroenerģijas cena bija 118,34 eiro par MWh, savukārt Igaunijā tā bija 96,97 eiro par MWh.
Tikmēr “Nord Pool” sistēmas cena pieauga teju trīs reizes – līdz 32,39 eiro par MWh. Polijā vidējā elektroenerģijas cena pagājušajā nedēļā bija 143,73 eiro par MWh, bet Vācijā – 146,2 eiro par MWh.
Cenu kāpumu Ziemeļvalstīs galvenokārt noteica atjaunojamo energoresursu izstrādes kritums – vēja staciju izstrāde bija par 46% mazāka, bet saules staciju izstrāde samazinājās par 58%, tāpat saruka izstrāde hidroelektrostacijās. Papildus tam bija vērojama zemāka ūdens pietece reģionā, kas negatīvi ietekmē hidrorezervuāru aizpildījuma līmeni.
Baltijas valstīs samazinājās arī elektroenerģijas izstrāde no atjaunojamajiem energoresursiem – vēja staciju izstrāde samazinājās par 64%, bet saules izstrāde – par 27%. Tas ietekmēja arī kopējo Baltijas elektroenerģijas ģenerāciju, kas samazinājās par 9%, kamēr patēriņš pieauga par 3%, tādējādi samazinot elektroenerģijas izstrādes un patēriņa attiecību līdz 51%.
“Nord Pool” reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 8283 gigavatstundas (GWh), bet elektroenerģijas ražošanas apmēri veidoja 9086 GWh.
Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijā pieauga par 3% un bija 542 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas daudzums bija par 1% mazāks nekā nedēļu iepriekš – 132 GWh. Igaunijā patēriņš saglabājās iepriekšējās nedēļas līmenī un bija 160 GWh, bet Lietuvā tika patērētas 250 GWh elektroenerģijas, kas ir pieaugums par 8% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu.
Elektroenerģijas izstrāde Baltijas valstīs samazinājās par 9%, un kopā tika saražotas 278 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrāde kāpa par 76% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu un sasniedza 74 GWh. Igaunijā izstrāde samazinājās par 11% un veidoja 82 GWh, bet Lietuvā elektroenerģijas ražošana saruka par 28% – līdz 122 GWh.
Pagājušajā nedēļā izstrādes apmērs pret patēriņu Latvijā bija 56%, Igaunijā – 51%, bet Lietuvā – 49%. Baltijas valstīs tika saražots 51% no reģionā patērētās elektroenerģijas daudzuma.
“Latvenergo” pārstāvji norāda, ka cenu svārstības “Nord Pool” tiešā veidā ietekmē tikai tos klientus, kuri ar savu elektrības tirgotāju noslēguši mainīgās cenas līgumu, balstoties uz elektroenerģijas cenu biržā.
Reklāma