Rihards Plūme («Latvijas Radio» ārzemju ziņu korespondents), «EURANET PLUS»
Pagājušajā nedēļā norisinājās Krievijas un ASV līderu videosaruna, kurā Krievija tika brīdināta neuzbrukt Ukrainai. Eiropas Savienība (ES) paziņoja, ka aizstāvēs Lietuvu Taivānas jautājumā pret Ķīnu. Savukārt Eiropas Aizsardzības aģentūra informēja, ka dalībvalstis pērn aizsardzībai iztērējušas 198 miljardus eiro.
Putins un Baidens
Turpinoties saspīlējumam Ukrainas jautājumā, ASV prezidents Džo Baidens šonedēļ videozvanā sazinājās ar Kremļa saimnieku Vladimiru Putinu.
Baidens brīdināja par būtiskām ekonomiskām sankcijām, ja Putins nolems uzbrukt Ukrainai. Arī Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena brīdināja Maskavu, ka tādā gadījumā Krievijai tiks noteiktas jaunas un bargākas ES sankcijas.
Tikmēr Krievijas sabiedrotā Baltkrievija, atbildot uz ES ieviestajām sankcijām pret Minsku, no 1. janvāra noteikusi embargo vairāku pārtikas produktu importam no vairākām pasaules valstīm, tostarp bloka dalībvalstīm. Importa aizliegums noteikts kopumā 18 preču veidiem.
ES aizstāvēs Lietuvu
ES šonedēļ paziņoja, ka ir gatava aizstāvēt arī mūsu kaimiņus lietuviešus saistībā ar tās pozīciju Taivā-
nas jautājumā. Proti, ES brīdināja, ka ir «gatava stāties pretī» Ķīnai, ja apstiprināsies Lietuvas sūdzības, ka Pekina bloķē tās eksportu.
Šāds paziņojums tika izplatīts dienā, kad Eiropas Komisija informēja par plāniem izmantot jaunās pilnvaras ar tirdzniecības instrumentiem ātri reaģēt uz ārvalstu valdību mēģinājumiem izdarīt spiedienu uz ES vai bloka dalībvalstīm.
Lietuvas lēmums veidot ciešākas attiecības ar Taivānu izraisījis krīzi Viļņas un Pekinas divpusējās attiecībās, ko jau izjūt Lietuvas uzņēmēji.
Aizsardzības tēriņi
Savukārt Eiropas Aizsardzības aģentūra apkopojusi datus un publicējusi ziņojumu par dalībvalstu aizsardzības tēriņiem. Secināts, ka dalībvalstis pērn aizsardzībai iztērējušas 198 miljardus eiro, kas ir lielākā summa kopš 2006. gada, kad aģentūra sākusi apkopot šādus datus.
Aizsardzības aģentūra secinājusi, ka «Covid-19» pandēmijai un tās izraisītajai ekonomikas lejupslīdei nav bijusi ietekme uz aizsardzības izdevumiem.
Tiesa, ES valstis mazāk līdzekļu atvēlēja kopīgiem aizsardzības tēriņiem. 2020. gadā valstis kopējam jauna aprīkojuma iepirkumam iztērējušas 4,1 miljardu eiro, kas ir par 13% mazāk nekā 2019. gadā. Kopš 2016. gada šādi iepirkumi ir būtiski samazinājušies.
Reklāma