Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Futūristisks gaismas festivāls Viļņā godinās 700 gadu jubileju

No 25. līdz 28. janvārim ar īpašiem gaismas mākslas darbiem atgriezīsies Viļņas gaismas festivāls. Šis pasākums oficiāli aizsāks 700 gadu jubilejas svinības un priecēs interesentus ar starptautisku mākslinieku instalācijām no Francijas, Kanādas, Apvienotās Karalistes, Nīderlandes, Spānijas, Itālijas un Lietuvas, informē Viļņas pilsētas oficiālā attīstības aģentūras “Go Vilnius” sabiedrisko attiecību speciāliste Gintare Kavaliūnaite.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atklāja, ka svētki oficiāli tiks atklāti trešdien, 25. janvārī. Svētku gada sākumu iezīmēs unikāls mūzikas un gaismu šovs “Laika portāls”: Viļņas 700. gadadienai veltīts pasākums Katedrāles laukumā, kur apmeklētāji tiks aicināti iegremdēties ēteriskā gaismu pasaulē.

Foto: Gabriel Khiterer

Pasākums ietvers muzikālu un vizuālu ceļojumu laikā – no 14. gadsimta līdz mūsdienām. Atpazīstamākie izpildītāji un dažādi mūzikas skaņdarbi no dažādiem laikmetiem, kas atspoguļo pilsētas vēsturiskās un mūsdienu tēmas, saplūdīs ar vizuāliem pagātnes un tagadnes pilsētas attēliem, veidojot nepārtrauktu stāstu par Viļņas pārvērtībām. 

Visa festivāla laikā gaismas mākslas darbi, kas izvietoti visā pilsētā, atklās laika, objektīvās realitātes, tehnoloģiju, matērijas un telpas jēdzienus, atspoguļojot šī gaismas festivāla galveno tēmu – futūrismu. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viļņa jau kādu laiku gatavojas jubilejai, un koncerti, izstādes, izrādes un citi svinību pasākumi notiks visa gada garumā. Tāpēc pilsēta ir nolēmusi jau iepriekš brīdināt kaimiņus Rīgā par iespējamo ballīšu troksni – tā ir izvietojusi plakātu Kaļķu ielā Rīgas vecpilsētā, kas paziņo par 700. gadadienas sākumu un atvainojas par skaļiem svētkiem, vienlaikus aicinot kaimiņus nākt un pievienoties jautrībai. Viļņa pat uzdāvinājusi VIP dāvanu viesiem no Latvijas – 700 bezmaksas autobusa biļetes no Rīgas uz Viļņu svētku laikā.

Gintare Kavaliūnaite precizēja, ka Viļņas gaismas festivāls pēdējo četru gadu laikā jau ir prezentējis 77 projektus no 16 pasaules valstīm. Šomēnes tas kļūs par Eiropas galvaspilsētu, kurā piedalīsies pasaulē atzīti mākslinieki no Lietuvas, Francijas, Kanādas, Spānijas, Apvienotās Karalistes, Nīderlandes, Nīderlandes un Itālijas, demonstrējot izcilu gaismas māksliniecisko meistarību, kas skatītājiem radīs sajūsmu.

Tā kā Viļņas dzimšanas diena datējama ar 1323. gadu, kad Lietuvas lielkņazs un Viļņas dibinātājs Gedimins 14. gadsimtā vienā no savām vēstulēm ārvalstu tirgotājiem pieminēja pilsētu, viena no gaismas instalācijām atainos šo nozīmīgo vēstures punktu. Lietuviešu mākslinieks Arvydas Buinauskas radīs simbolisku gaismas vainagu vienai no pilsētas – Gedimina pils – zīmēm. Pilī tiks izstādīta arī no Rīgas atvestā hercoga vēstules kopija, kas būs viens no galvenajiem Gaismas festivāla objektiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā veltījumu septiņu gadsimtu garajai vēsturei lietuviešu veidotāji Viļņas Gedimina Tehniskā universitāte – Viļņas Tehniskā universitāte – sadarbosies ar Ķelnes Mediju mākslas akadēmiju, Ķelnes Tehnisko universitāti un Tamperes Lietišķo zinātņu universitāti, lai izstādītu vizualizāciju “Viļņas X realitāte 700”. Tā būs animācijas un videospēļu apvienojums ar Viļņas rātsnama arhitektūras elementiem, kas simbolizē kultūras atmiņas un mākslīgā intelekta sistēmu mijiedarbību. 

Itāļu mākslinieks Cristian Rizzuti izveidojis lāzera projekciju ar nosaukumu Amnēzija. Tas atradīsies vienā no noslēpumainākajiem pagalmiem Viļņas vecpilsētā. Piecdaļīgais darbs ir atmiņas interpretācija – izmantojot modernās tehnoloģijas, mākslinieks demonstrēs atmiņas dzimšanu, vitalitāti un pulsu un to, kas no tās galu galā palicis pāri. Projekcijas vizuālo daļu papildina Julián Álvarez meditatīvs skaņu celiņš.

Itāļu radītājs Kristians Rizzuti (Cristian Rizzuti) prezentēs lāzerinstalāciju “Amnēzija”, kas ir atmiņas – tās atdzimšanas, dzīvotspējas un pulsa – interpretācija. Kanādas digitālās mākslas studija “Iregular” izstādīs instalāciju “Control No Control”, kas jau apceļojusi pasauli – minimālistiskā ģeometriskā gaismas instalācija 35 reizes izrādīta citās valstīs, beidzot nonākot Lietuvā Viļņas gaismas festivālā. Franču mākslinieks Olivjē Ratsi (Olivier Ratsi) uz Viļņas gleznu galeriju atvedīs savu darbu “Onion Skin”. Radošais grafiskais risinājums attēlo laika un telpas rekompozīciju.

Kā katru gadu, gaismas instalācijas, radoši arhitektūras objektu izgaismošanas risinājumi un digitālā māksla būs skatāma visnegaidītākajās pilsētas vietās: 14. gadsimta franciskāņu klosterī vecpilsētā, baroka stila Sv.Katrīnas baznīcā, TV tornī, kā arī slēptajos autentiskajos pilsētas pagalmos, skvēros un parkos, kurus apmeklē vietējie iedzīvotāji un pilsētas viesi.

Skatītājiem būs unikāla iespēja ielūkoties citādajā nakts Viļņā – 700 gadus jaunajā, drosmīgajā un dinamiskajā. Atjauninātā festivāla lietotnē, kas pieejama App Store un Google Play, būs redzams maršruts ar visiem objektiem, kas izvietoti pastaigas attālumā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.