Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Gada inflācija septembrī Latvijā samazinājusies līdz 3,3%

Patēriņa cenas šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu Latvijā samazinājās par 0,4%, bet gada laikā – šogad septembrī salīdzinājumā ar 2022.gada septembri – palielinājās par 3,3%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 5,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, septembrī pieaudzis par 14%.

2023.gada septembrī, salīdzinot ar augustu, būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (mīnus viens procentpunkts), pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (-0,1 procentpunkts), kā arī apģērbam un apaviem (+0,3 procentpunkti), ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,2 procentpunkti) un dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,1 procentpunkts).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,3%. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu šajā grupā bija maizei, kas akciju ietekmē bija par 2% lētāka. Cenas samazinājās svaigiem dārzeņiem (-2,5%) un kartupeļiem (-7,4%). Akciju ietekmē cenas saruka augu eļļai (-9%), miltiem un citiem graudaugiem (-3,1%), kafijai (-0,6%). Lētākas bija svaigas vai atdzesētas zivis (-6,8%), šokolāde (-2,5%). 

Savukārt noslēdzoties akcijām, septembrī dārgāki bija konditorejas izstrādājumi (+2,6%), piens (+4,4%), atspirdzinošie dzērieni (+6,1%). Mēneša laikā sadārdzinājās saldumi (+10,2%) un olīveļļa (+5,9%).

Apģērbu un apavu grupā cenas mēneša laikā pieauga par 5%. Tostarp, sākoties jaunās rudens sezonas kolekcijas preču tirdzniecībai, cenas kāpa apģērbiem par 4,4%, bet apaviem – par 7,9%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 5,5%. Būtiskākais cenu kritums šajā grupā mēneša laikā bija elektroenerģijai (-19,9%), jo no 1.septembra ir stājies spēkā elektroapgādes tarifa fiksētās maksas daļas samazinājums fiziskām personām par 60%. Lētāks bija arī cietais kurināmais, kanalizācijas pakalpojumi un ūdensapgāde. Savukārt dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva dārgāki par 1,8%, ko lielākoties ietekmēja degvielas cenu kāpums par 4,8%. Tostarp dīzeļdegvielai cenas pieauga par 6,6%, benzīnam – par 3,4%, savukārt auto gāzes cenas samazinājās par 1,3%. Lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 1%. Būtiskākais cenu kritums šajā grupā mēneša laikā bija viesnīcu pakalpojumiem, savukārt dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas mēneša laikā pieauga par 2,8%. Galvenokārt noslēdzoties akcijām, dārgākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums mēneša laikā bija mājokļa mēbelēm, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Savukārt cenu pieaugums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, augstākajai izglītībai, pirmsskolas izglītībai, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, ziediem.

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2023.gada septembrī, salīdzinot ar 2022.gada septembri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1,5 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,6 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,6 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,5 procentpunkti), dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,4 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-1,3 procentpunkti).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 5,7%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā bija maizei (+13,4%), konditorejas izstrādājumiem (+10,1%). Dārgāka bija žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+8%), cūkgaļa (+11,3%), kā arī gaļas izstrādājumi (+9,1%). Cenas pieauga kafijai (+8,5%), svaigiem augļiem (+8,3%), svaigiem dārzeņiem (+7,9%), augļu un dārzeņu sulām (+19%), saldējumam (+14,3%), cukuram (+16,2%), olīveļļai (+27,5%), atspirdzinošajiem dzērieniem (+19,3%), olām (+8,6%), kā arī kartupeļiem (+11,7%). Dārgākas bija arī mērces un garšvielu piedevas (+17,8%), saldumi (+16,2%) un žāvēti, citādi konservēti vai apstrādāti dārzeņi (+14,9%). 

Savukārt cenas gada laikā samazinājās pienam (-12,8%), sviestam (-20,6%), mājputnu gaļai (-5,7%), kā arī piena produktiem (-5,7%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 9%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 10,2%, sadārdzinoties alum, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam, bet tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 6,8%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 6,4%. Gada laikā būtiskākais cenu kritums bija elektroenerģijai (-26,7%). Cenas samazinājās cietajam kurināmajam (-23,2%) un dabasgāzei (-25,8%). Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+7,6%), siltumenerģija (+2,3%), ūdensapgāde (+13,3%) un atkritumu savākšana (+13,9%). Dārgāka bija arī mājokļa īres maksa, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi, kā arī materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā kāpa par 9,4%. Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi, kā arī zobārstniecības pakalpojumi.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 7,5%, sadārdzinoties barībai lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, ziediem, laikrakstiem un žurnāliem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas gada laikā palielinājās par 9,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāki bija frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, uzturēšanās izmaksas veco ļaužu pansionātos, kā arī autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Savukārt pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums gada laikā bija apģērbiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, kamēr cenas samazinājās degvielai (-4,3%).

Foto: LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.