Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Gaujas Nacionālajā parkā notiks pirmie Sienāžu dziesmu svētki

Gaujas Nacionālajā parkā 11.augustā no plkst.19 līdz plkst.21 norisināsies pirmie Sienāžu un siseņu dziesmu svētki, kuru apmeklētājiem būs iespēja izzināt sienāžu un citu taisnspārņu daudzveidību, kā arī ieklausīties tiem raksturīgajās skaņās sugām Siguldas Balonu pļavā, aģentūru LETA informēja Gaujas Nacionālā parka dabas centra vadītāja Anda Andrušaite.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākuma apmeklētāji Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) projekta “LIFE for Species” ekspertes Rūtas Starkas vadībā varēs iepazīties ar teorētisku informāciju par taisnspārņu sugām, kā arī iedziļināties sienāžu un siseņu skaņu veidošanas, noteikšanas un interpretācijas procesos, kas tiek izmantoti bioakustiskajos pētījumos.

Pasākuma otrajā daļā dalībniekiem būs iespēja iepazīt Gaujas senlejas dabiskajā pļavā sastopamās sienāžu un siseņu sugas, iejūtoties entomologu jeb kukaiņu pētnieku lomā – nosakot un izpētot pašu notvertos kukaiņus, kā arī uzzināt par dzīvotņu pareizu apsaimniekošanu, lai saglabātu tajās mītošo sugu daudzveidību.

Kā stāsta Andrušaite, Dziesmu svētku gads iedvesmoja meklēt jaunas izpausmes formas, un tā radās ideja organizēt sienāžu un siseņu dziesmu un skaņu klausīšanos, kas ir aizraujošs process kā zinošiem kukaiņu pētniekiem, tā arī tiem, kas to nekad vēl nav darījuši. Daudzi redzējuši lēkājam sienāžus un dzirdējuši siseņus, bet tikai retais prot izskaidrot kā rodas brīnumainās skaņas, kas liek uzmanīgi ieklausīties pļavas daudzbalsīgā kora skanējumā, viņa norāda.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākuma ērtākai baudīšanai ieteicam ņemt līdzi piemērotu pledu vai krēslu sēdēšanai, izvēlēties piemērotu un laikapstākļiem atbilstošu apģērbu, kā arī parūpēties par aizsardzību pret ērcēm.

Taisnspārņi ir lieli un vidēji lieli kukaiņi, kuru pakaļkājas piemērotas lēkšanai – ar paresninātām, muskuļainām ciskām. Vairākumam taisnspārņu ir skaņas uztveroši (dzirdes jeb timpanālie) un skaņas radoši (sisināšanas) orgāni. Pasaulē sastopamas vairāk kā 20 000 taisnspārņu sugas, no kurām Latvijā konstatētas 39 sugas, kas pieder pie trīs apakškārtām – sienāžiem (Tettigoniidae), circeņiem (Gryllodea) un siseņiem (Acridodea).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.