Ierosinājums saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku, kurš Latvijā esot viens no garākajiem Eiropā, izskan teju ik gadu. Šopavasar šo tēmu atkal aktualizējusi izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. Tiesa gan – vismaz pagaidām sadarbības organizācijas atbalstu šādai ierosmei neizsaka, ziņo ReTV.
Izglītības un zinātnes ministre mācību gada noslēgumā nākusi klājā ar ierosinājumu, ka īsāks vasaras brīvlaiks ļautu izlīdzināt skolēnu un pedagogu slodzi visa mācību gada laikā, kas savukārt veicinātu izglītības kvalitāti. Kā ReTV norādīja Izglītības un zinātnes ministrijā, šobrīd tā ir tikai politiska iniciatīva. Ministrijas darbinieki šo jautājumu vēl nav skatījuši. “Šajā mācību gadā, protams, izmaiņas netiek plānotas, bet nākamajā mācību gadā lēmuma pieņemšanai notiks diskusijas ar pašvaldībām, ar pedagogu un vecāku nevalstiskajām organizācijām, kā arī citām ieinteresētām pusēm,” saka Anita Muižniece..
Inga ir astoņus un 10 gadus vecu meiteņu mamma. Viņa ReTV norāda, ka salāgot, kā meitenes pavadīs trīs mēnešus garo vasaras brīvlaiku, nav viegli. Vispirms ģimene bērniem izraugās vasaras nometnes, bet tas ir dārgs prieks. “Ir omīšu opcija, trešais variants – mēs paši ņemam atvaļinājumu, lai meitenes nav vienas pašas.”
Tomēr Inga nepiekrīt ierosinājumam, ka mācību gadu vajadzētu pagarināt. “Jāpaliek tādā garumā, kā tas brīvlaiks ir. Ja skola kādos brīžos var nodrošināt bērnu nodarbes, kādas nedēļas laikā, kad es no rīta aizvedu un vakarā atbraucu pakaļ, tas būtu ļoti forši.”
Organizācijā “Mammamuntetiem.lv” ReTV norāda, ka pēc būtības vienmēr ir atbalstījuši ierosinājumu saīsināt garo vasaras brīvlaiku, lai mazinātu augsto bērnu traumatismu. Bet ne šobrīd, kad mācību iestādēs ir aktuālas daudzas citas problēmas, piemēram, mobings. “Mēs sagaidītu tādu plānu, kā kopumā tiks sakārtotas izglītības lielās sasāpējušās lietas. Piemēram, vai un kā tiks piesaistīti pedagogi jauni, vai vispār darbinieki skolai,” saka Inga Akmentiņa-Smildziņa, organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja.
Tikmēr izglītības darbiniekus pārstāvošās organizācijas norāda, ka ministre par šo jautājumu ar viņiem nav diskutējusi. Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns uzskata, ka būtiskāk būtu vienoties, lai mācību gads visiem beidzas vienlaicīgi. “Mācību gadam vajadzētu būt no 1. septembra līdz 31. maijam – ar attiecīgajām metodiskajām un rekreācijas pauzēm gan skolēniem, gan skolotājiem vidū. Visa pārbaudes darbu sesija varētu būt jūnijā.””
Savukārt Latvijas Izglītības darbinieku arodbiedrībā skaidro – pagarinot mācību gadu, zināms ieguvums būtu slodzes izlīdzināšana gan skolēniem, gan pedagogiem. Šobrīd trūkst skaidra plāna.
Reklāma