Daļa pašvaldību dibināto mazo skolu nespēj nodrošināt skolēniem nepieciešamos atbalsta pasākumus, jo ilgstoši trūkst atbalsta personāla, izriet no Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) publiskā pārskata par 2023.gadu.
Pašvaldību dibinātās mazajās skolās bieži koncentrējas skolēni, kuri nāk no sociālekonomiski mazāk nodrošinātām ģimenēm, kā arī skolēni ar mācīšanās grūtībām, atklāj izglītības kvalitātes vērtēšanā 2020.-2023.gadā iegūtie statistiskie rezultāti, sniegtie noslēguma uzdevumi un akreditācijas ekspertu komisiju ziņojumi.
Šiem skolēniem nepieciešami atbalsta pasākumi vai cita veida izglītības ieguves iespējas, tostarp personalizēta attieksme vai mājām raksturīga vide, ko šobrīd nenodrošina lielās izglītības iestādes, teikts pārskatā.
Vienlaikus konstatēts, ka mazās skolas ir nepietiekami nodrošinātas ar atbalsta personālu – aptuveni 20% izglītības iestāžu atbalsta personāls strādā mazāk par 0,5 likmēm, bet vēl 17% izglītības iestāžu vispār nav pieejami atbalsta personāla pakalpojumi.
IKVD skaidro, ka ilgstoši atbalsta personāla pieejamības kritērijs bijis skolēnu skaits izglītības iestādē, nevis skolēnu vajadzības. Zemā atalgojuma dēļ atbalsta personāla speciālisti nelabprāt izvēlas strādāt pilnas slodzes darbu izglītības iestādēs, kā arī atbalsta personāla speciālistu, primāri izglītības psihologu, pieejamība ir ierobežota.
Privātajās izglītības iestādēs situācija esot “nozīmīgi atšķirīga”, teikts ziņojumā. Labi situētas ģimenes ar augstu sociālekonomisko stāvokli līdzīgās situācijās izvēlas turpināt bērnu izglītības ieguvi privātajās izglītības iestādēs, jo pieejama iekļaujoša un individualizēta izglītība.
Ilustratīvs attēls no pexels.com
Kas tas tagad skolās ir par atbalsta personālu?Manā lailā bija tikai klases audzinātājs un priekšmetu skolotāji, nekāda atbalsta nevienam nebija,bija 8 st ( mācību) dienā starpbrīži 10 min, garais – 20 min, uz skolu bija jāiet 5 km, skolas busu kā tādu nebija, nokļuva kā katram bija iespējams, mācījāmies arī sestdienā, nebijā tik ļoti pārguruši kā tagad, telefonu un kompju nebija, beidzot videni, likām vismaz kādus 8 -9 eksāmenus, pamatā nolika visi. nebijā visi apdulluši no telefoniem, darījām arī nelielas blēņas normas robežās….Bet tas bija sen sen atpakaļ…..kādus 50-0 55 gadus atpakaļ, mums bija skaista bērnība….
Izlasi rakstu un tad komentē.Runa ir par bērniem kuriem ir grūtības ar mācībām jo viņu attīstība ir kavēta. Labākajā gadījumā.